Pravé hedvábí

Základní surovinu pro výrobu hedvábí produkují larvy bource morušového. Za možnost nosit jemné a hebké věci z pravého hedvábí vděčíme výměškům slinných žláž těchto housenek, které kolem sebe omotávají vlákno, aby vytvořily kokon.

Larva bource produkuje hedvábí, aby okolo sebe vytvořila ochranný kokon, ve kterém nerušeně projde proměnou v motýla.Z kokonu se po určitém čase vylíhne noční motýl neboli mol. Planá hedvábí se vyrábí od několika jiných druhů housenek, z nichž nejznámější jsou tussah, muga a eri.

Kresba z německého Konversations-Lexikonu ze sklonku 19. století

Najdete na ní larvy, kokony i noční motýly bource morušové.

Na obrázku jsou čtyři nejdůležitější domestikovaní noční motýli, z jejichž kokonů se vyrábí pravé hedvábí.

Na obrázku jsou čtyři nejdůležitější domestikovaní noční motýli, z jejichž kokonů se vyrábí pravé hedvábí. Od shora dolů jsou to Bombyx mori, Hyalophora cecropia, Antheraea pernyi a Samia cynthia. Obrázek je z titulu Meyers Konversations-Lexikon, který vznik v letech 1885 až 1892. Zdroj: Wikimedia Commons. Autor: Bibliografický institut v Lipsku.

Výroba hedvábí

Výroba hedvábí je ve srovnání s viskózou a dalšími materiály snadná a až na barvení a bělení nevyžaduje použití žádné chemie.

Za účelem výroby hedvábí se kokony sbírají osmý až desátý den po zakuklení larev. Sezbírané kokony se suší vzduchem, který má teplotu 80 až 85 stupňů celsia, nebo se spaří v horké vodě.

Larvy bource se před vylíhnutím usmrcují proto, aby líhnoucí se motýli, nemohli prokousat kokony a poškodit tak hedvábná vlákna. Uvařené larvy bource morušového jsou v Asii navíc oblíbenou delikatesou.

Práce s hedvábnými kokony

Kokony se v horké vodě vaří také proto, aby došlo ke změkčení sericinu, což je látka, která drží vlákna pohromadě. Každý kokon obsahuje zhruba 1,5 kilometru hedvábného vlákna. Na navinutí jednoho přadena je zapotřebí 3 až 20 kokonů.

vysivany-hedvabny-samet

Krásný vyšívaný hedvábný samet. Zdroj: Fabricgateway.com

K výrobě hedvábné filamentové příze patří třídění kokonů a jejich sušení teplým proudícím vzduchem nebo na slunci, změkčování kokonů v horké vodě, smotávání vláken, shlukování vláken a tvorba příze, navíjení příze a převíjení příze.

Zdravý kokon váží dva až tři gramy a obsahuje až 4.000 metrů hedvábného vlákna, které je obalenosericinem. V průběhu smotávání a navíjení vláken, se asi 35 % materiálu vyhodí. Většinou se ale použije k výrobě tzv. staplové příze.

Smotávání vláken, tvorba příze, navíjení a převíjení příze

Opatrným rozvinutím jednoho kokonu bource morušového lze získat až 800 metrů hedvábného vlákna bez jediného přetržení. Čím delší vlákna jsou, tím kvalitnější hedvábí z nich jde vyrobit.

Protože veganům a mnohým jiným zabíjení larev vadí, byla vyvinuta technologie tkaní hedvábí z vláken poškozených líhnutím motýlů, takzvané mírumilovné hedvábí.

Ahimsa silk neboli mírumilovné hedvábí, značka Khadi Fabric, Fabkhadi Private Ltd.

Látka zvaná Ahimsa silk, peace silk, česky mírumilovné hedvábí, značka Khadi Fabric vyráběná společností Fabkhadi Private Ltd. Zdroj: Indiamart.com

Stroje na výrobu hedvábí

K výrobě hedvábí, od přípravy kokonů až po navíjení hotové příze do přaden, se používají různé typy smotávacích strojů, které se vyvinuly v průběhu staletí od kolovratu až po automatický smotávač. I v v 21. století se v některých oblastech hedvábí smotává ručně.

Automatický smotávací stroj byl vynalezen v polovině 20. století. Stroj zvládá kontrolovat tloušťku příze, používat elektrické zarážky, automaticky podávat vlákna z kokonů a další funkce.

Stroj obsluhuje čtyři až pět osob. Důležitá je kontrola tloušťky příze, která probíhá mezi dvěma skleněnými ploškami, jejich vzdálenost je závislá na tloušťce příze. Na výkyvy plošek reagují zarážky

Odstranění sericinu

Výměšek bource morušového obsahuje asi 20 až 25 % sericinu, kvůli kterému jsou vlákna tuhá a mají matný povrch. Sericin však funguje taky jako jochrana proti poškození během výrobního procesu, proto se z hedvábných vláken odstraňuje teprve, když je příze hotová, ale ještě před barvením nebo bělením. Sericin jde rozpustit v horké vodě nebo působením enzymů.

svatebni-saty-giambattista-valli-haute-couture-fall-2014

Haute couture šaty z hedvábného tylu a peří od Giambattisty Valliho z kolekce fall 21014. Zdroj: Giambattistavalli.com

Látky z hedvábných vláken se v Asii vyrábí déle než 5 tisíc let

Hedvábné látky k nám doputovali z Číny, která dlouho technologii výroby hedvábí tajila a pokusy o její vývoz trestala smrtí. Hedvábí jako vysoce ceněný obchodní artikl dovážela do Perské a Římské říše a později do Evropy.

První zmínky o chovu bource morušového za účelem výroby hedvábných látek jsou ze 3. tisíciletí před naším letopočtem. Výrobní monopol na hedvábí měla Čína až do 6. století našeho letopočtu.

Od 7. století se hedvábnictví rozvíjelo také v Byzanci a obchodováním s Araby se dostalo dál na jih. K úplnému rozšíření výroby hedvábí došlo během křížových výprav poté, co si z nich Benátčani přivezli chov bource morušového.

Z Benátek se hedvábnictví rychle rozšířilo do většiny italských států, které brzy exportovaly hedvábí do zbytku Evropy. Italským státům přinesla výroba hedvádbí a obchodování s ním ekonomický boom.

Během 16. století následovala italské státy Francie, které se také podařilo rozvinout úspěšný byznys s hedvábím. Dalším státům se to už nepodařilo. Na severu nerostou dobře moruše, proto se nedařilo ani chovu bource.

Larvy bource morušového.

Larvy bource morušového. Zdroj: Wikimedia Commons. Autor: Fastily.

Pravé hedvábí je syntetikou nenahraditelné

Lidé se snaží nahradit pravé, přírodní hedvábí syntetickým materiálem už od konce 19. století. Snaze nahradit drahé hedvábí levnější syntetickou variantou vděčíme za vnik nových materiálů, jako je viskóza.

Viskózou však módní značky nakonec nahrazují především některé typy bavlněných látek. Nejblíže přírodnímu hedvábí je asi cupro (měďnaté vlákno), jehož výroba ale také není nejlevnější a je velmi nešetrná k životnímu prostředí.

Pravé hedvábí má v módní branži stále své nezastupitelné místo, především ve světě haute couture a luxusní módy. e nejpříjemnější na nošení a hlavně díky svým užitným vlastnostem.

Pravé přírodní hedvábí vypadá noblesně, je příjemné na omak, dobře absorbuje vodu nebo pot, nelepí se na kůži, velmi rychle schne, v létě chladí, v zimě dokáže zahřát a je vhodné i pro alergiky.

hussein-bazaza-haute-couture-kolekce-fw-2016

Haute couture šaty s kalhotami z hedvábného taftu od Husseina Bazazy. Zdroj: Husseinbazaza.com

Druhy hedvábných látek

Existuje mnoho druhů hedvábných látek, které se liší kvalitou a typem použitých hedvábných nití, vazbou a hustotou. Češi se v hedvábí moc nevyznají, mnozí vůči němu mají předsudky, protože se v Česku setkávají spíše s levnějším hedvábím, které se mačká, moc toho nevydrží a stojí víc než by stát mělo. V lepších buticích se při troše dobré vůle dá sehnat dámský kostým z dupionu nebo lehké krepdešínové šaty.

Ve fast fashion řetězcích oblečení z hedvábí najdete najdete jen ztěží. Výjimečně se dá narazit na tzv. china silk, což je to nejlevnější hedvábí, které se dá v Číně koupit. I china silk však má své výhody, je lehké, může se prát v ruce, jde žehlit, aniž by se poškodilo.

Kvalitní hedvábí u nás seženete v hedvábném obchodě Sartor Bohemia, kde seženete mnoho druhů hedvábí . Objednávat můžete taky přímo od výrobce z Indie nebo Číny koupite za dobrý peníz silné, pevné hedvábné tkaniny i s krásným ručním vyšíváním.

Buretové hedvábí pískově béžové barvy
Pískově béžové přírodní buretové hedvábí z eshopu Marlen. Zdroj: Marlen.cz

Mezi nejčastěji používané druhy hedvábných tkanin patří satén, dyšes, žakár, samet, buret, taft, habutai, dupion, brokát, žoržetšifón, organtýn nebo krepdešín. Látky, které kombinují hedvábí s dalšími materiály, nejčastěji viskózou, bavlnou vlnou nebo lnem.

Krásné a s velmi dobrými vlastnostmi jsou materiály kombinující len a hedvábí (téměř neznatelně se lesknou a mačkají se méně než ty lněné) nebo bavlnu a hedvábí.

Šifon

Šifon (anglicky chiffon) se tradičně tkal z přírodního hedvábí. Hedvábný šifon je transparentní odlehčený materiál tkaný z kroucených nití, který pod lupou vypadá jako jemná síť. Šifon je tkaný jednoduchým způsobem v plátnové vazbě podobně jako gáza.

Šifony jsou splývavé a velmi vzdušné. Hedvábná šifonová látka je měkčí, tenčí a jemnější než žoržet a špatně se s ní šije, chce to cvik. Po vyprání se na něm mohou objevit skvrny. Šifonová látka se snadno poškodí.

tylove-svatebni-saty-vera-wang-2022

Okouzlující svatební šaty z hedvábného šifonu od návrhářky a designérky Very Wang. Zdroj: Verawang.com

Hedvábný žoržet

Hedvábný žoržet je velmi jemná, lehká tkanina s čistým povrchem pojmenovaná po francouzské módní návrhářce z počátku 20. století Georgette de la Plante, která ve svém salonu ušila pro své zákaznice nespočet šatů a rób z tohoto materiálu. Žoržet je hrubší a silnější než šifon, ale jinak má podobné vlastnosti i využití.

Hedvábná organza

Organza je tuhá, velmi lehká, jemná, transparentní látka z přírodního hedvábí. Organza toho moc nevydrží a vyžaduje šetrné zacházení. Většinou ji lze opatrně prát v ruce.

Organza je „vrzavá“ na omak a dobře se řasí. Hodí se ke každodennímu nošení i na slavnostní šaty, šijí se z ní balonkové sukně, večerní toalety, svatební šaty, květinové dekorace, ultralehké šátky nebo přehozy přes ramena.

Hedvábný tyl

Hedvábný tyl se nejčastěji používá k výrobě luxusních svatebních šatů, večerních toalet, slavnostních rób, baletních tut a spodniček, které dokáží vytvoření široký zvonovitý tvar sukně.

telove-tylove-svatebni-saty-vera-wang-fall-2019

Jednoduché tylové svatební nebo večerní šaty tělové barvy od návrhářky Very Wang. Zdroj: Verawang.com

Hedvábný taft

Hedvábný taft je chováním podobný dupionům. Také nesplývá, ale skládá se, a navíc krásně šustí. Nesmí se však prát, zkrepatěl by, ztratil lesk a mohly by se na něm nadělat skvrny. Taft je tkaný v plátnové rypsové vazbě (rypsová vazba má jemné příčné žebrování, protože osnova je hustší než útek), která je odolnější než obyčejná plátnová vazba. Žebra jsou však tak drobná, že pouhým okem skoro nejsou vidět.

Hedvábný satén

Satén z pravého hedvábí je krepová látka, která je hustě tkaná v atlasové vazbě z jemných hedvábných nití. Díky atlasové vazbě a hladkým nitím má satén svůj typický lesk. Hedvábné satény mají zrnitý, decentně lesklý vzhled a splývají v hladkých vlnách.

Hedvábný dyšes

Dyšes (duchesse) je velmi luxusní, hustě tkaný satén. Je to těžký, pevný a nesplývavý materiál. Líc je hladký s typicky saténovým leskem, rub je matný. Hedvábný dyšes se často používá na luxusní svatební šaty a velké večerní toalety. Nesmí se prát, protože voda na něm zanechává skvrny, musí se čistit chemicky a to v nějaké opravdu spolehlivé čistírně.

luxusni-svatebni-saty-blanka-matragi-4

Úchvatné svatební šaty z hedvábného dyšesu od návrhářky a designérky Blanky Matragi. Zdroj: Blankamatragi.eu

Krepdešín

Hedvábný krepdešín (z francouzského crepe de Chine) je jemná prodyšná a splývavá látka s jemně zrnitou strukturou. Může být skoro průsvitný nebo naopak silnější. Mírně se leskne, méně než klasický satén nebo dyšes.

Krepdešín je vzdušný, velmi rychle schne a je neuvěřitelně příjemný na nošení. Z krepdešínu se často šijí letní halenky nebo šaty. Může se prát v ruce nebo na jemný program v pračce. Při šití to s ním není snadné, protože klouže a klouže a látka není příliš pevná.

Hedvábný šarméz

Šarméz (z francouzského charmeuse, česky lichotnice) je jemná splývavá, lehce průsvitná látka příjemná na nošení. Tká se v saténové vazbě a stejně jako dyšes má lesklý líc a matný rub.

Že se sobě rub a líc nepodobají, je dáno kombinací krepového útku v plátnové vazbě na rubní straně a hladkého útku v atlasové vazbě na líci. Nevýhodou šarmézu je, že se hodně se mačká a snadno se zachytává.

komplet-z-hedvabneho-sarmezu-charmeuse

Béžový komplet se širokými splývavými kalhotami z hedvábného šarmézu (charmeuse). Zdroj: Net-a-porter.com

Hedvábný kepr neboli serž

Hedvábný kepr, někdy též hedvábný serž (anglicky silk twill) je lehká avšak pevná a odolná látka tkaná v keprové vazbě. Kepr skvěle vypadá, je velmi příjemný na nošení, jemný a prodyšný. Proto se z něj vyrábí například luxusní hedvábné šátky. Šátky z hedvábného serže dělá mnoho high-end-luxury značek, jako je Hermès, Max Mara, Zimmerman, Chanel nebo Alexander McQueen.

Hedvábný serž je mírně splývavý a šustivý. Protože je velmi odolný, používá se vedle syntetického acetátu taky na podšívky (acetát má také imitovat pravé hedvábí), oblečení a doplňky, které mají něco vydržet. Můžete si z něj nechat ušít šaty, halenku nebo kravatu. Hedvábný serž je snadný na údržbu a dá se prát v ruce nebo pračce.

Dokonalý šátek Cosmographia Universalis od Hermès

Červenobílý šátek Hermès pojmenovaný Cosmographia Universalis.

Šátek Hermès z hedvábného kepru (serže) pojmenovaný Cosmographia Universalis. Zdroj: Hermes.com

Hedvábný šantung (shantung)

Šantung je silná a pevná hedvábná látka s velkou hustotou nití. Jmenuje se po čínské provincii Shandong, který Římané překřtili na Shantung a stejně pojmenovali i hedvábnou látku, kterou z této provincie do Říma.

Shantung je tkaný prostým způsobem z hrubších hedvábných vláken. Šantung je velmi podobný dupionu, ale je o něco lehčí, jemnější a má na sobě méně nepravidelností. Často se z něj šijí večerní šaty, slavnostní nebo svatební oblečení.

prave-hedvabi-latky-shantung

Krémový, popelavě šedý shantung. Zdroj: GC

Hedvábný Dupion

Dupionové hedvábí (někdy také Dupioni nebo Douppioni) je hedvábná tkanina s nepravidelným zrnitým povrchem. Vyrábí se z čisté hedvábné příze a stejně jako buret vypadá surově, jsou na něm drobné výstupky a nepravidelnosti.

Dupion je těžší a silnější než třeba habutai a jemnější než buret. Vypadá ušlechtile, protože má přirozeně lesklý povrch. Pro dupionové hedvábí jsou typické barevné odlesky, které se mění s úhlem pohledu.

Vyšívaný hedvábný taft zlaté barvy.

Silný hedvábný taft horčicově žluté barvy s ručně vyšívanými květy z eshopu Alibaba.com

Buret, buretové hedvábí

Hedvábný buret je látka, která má surový ale ušlechtilý vzhled. Najdete na ní množství jemných nepravidelností, hrbolků a výstupků, protože se vyrábí z přízí, které obsahují drobné nerozvinuté chomáčky hedvábí.

Buret je hrubší a hutnější tkanina než dupion. Taky má ušlechtilý, ale spíše matný povrch. Buretové hedvábí dokáže zahřát, proto se hodí například na jarní či podzimní kabát nebo zimní šaty.

Hedvábný Habutai (habotai)

Habutai se tká nejzákladnější plátnovou vazbou. Název habutai (někdy také habotai) je z japonského habutae, což doslovně přeloženo znamená dvě vrstvy peří. Látka totiž je jemná jako peří. Habotai vyniká svou měkkostí, nízkou hmotností a leskem. Nejčastěji slouží jako podšívka, ale šijí se z něj také lehké šátky, topy, letní halenky nebo spodní prádlo.

Hedvábný samet

Sametová látka ze 100% hedvábí je spíše rarita. Hedvábné samety jsou nejčasteji směsí viskózy a hedvábí, přičemž hedvábí je v techto směsných tkaninách od 18 do 30 %. Další častou variantou je směs bavlny a hedvábí, která se leskne decentněji než samety s příměsí viskózy. Pevný nízký hedvábný samet se hodí k vyšívání podobně jako těžké hedvábné satény a dyšes.

Replika renesančního sametu z obchodu Sartor Bohemia, 100% pravé hedvábí, gramáž 202 g/m2

Replika historického sametu je utkána čistě z přírodního hedvábí, což je u sametů skutečně rarita. Podklad tvoří silný hedvábný satén (dyšes) Látka je nesplývavá, hustě tkaná a pevná, přesto je poměrně lehká, hebká na omak a prodyšná. Cena za metr je 2.190 Kč, což je dobrá cena za tak kvalitní hedvábnou látku.

replika-renesancni-latky-samet-100-procentni-hedvabi

Replika historického sametu zelené barvy je utkána 100% z přírodního hedvábí. Zdroj: Sartor.cz

Hedvábný marokén

Marokén je těžká pevná krepová tkanina z vysoce krouceným hedvábných přízí. Vyrábí se z hedvábí, případně z viskózy nebo vlny. Vyznačuje se silným žebrováním nebo zvlněným efektem díky. používaná při výrobě šatů a dámských kostýmků a obleků.

Nesmí se prát ani v ruce, protože by se srazil. Doporučuje se suché profesionální čištění v ověřené čistírně v perchloretylenu nebo uhlovodících. Marokén na obrázku níže je z eshopu Evi-latky.cz

bezovy-hedvabny-maroken-evi-latky

Hedvábný marokén se vyznačuje silným žebrováním. Zdroj: Evi-latky.cz

Péče o hedvábné tkaniny, praní a žehlení hedvábí

Pokud chcete mít jistotu, dejte hedvábné oblečení do čistírny. Většinu hedvábných šátků, halenek a šatů ale můžete prát v ruce ve vlažné vodě nebo v pračce na 30°C. Pokud je správně pověsíte, nemusí se ani žehlit. Při žehlení látku nekropte, mohly by se na ní udělat skvrny, které ale po vyprání zmizí.

Taft, hedvábný brokát, šifon, buret nebo žoržet je lepší dávat do čistírny, o které víte, že vaše věci nezničí. Tmavě červené, sytě růžové, výrazně modré nebo zelené hedvábné látky často barví.

valentino-haute-couture-2015-cervena-roba-hedvabny-samet

Dlouhé červené šaty z hedvábného sametu jsou z haute couture kolekce Valentino na rok 2015. Zdroj: Valentino.com

Hlavní světoví producenti hedvábí

Čína je i dnes největší producent hedvábných tkanin. Dalšími velkými výrobci hedvábných látek jsou Indie a Thajsko. Část hedvábí se vyrábí také v Itálii. Pokud si chcete čínskou nebo indickou hedvábnou látku koupit za dobrou cenu a umíte anglicky, jděte vybírat na Ebay nebo Etsy.

Obstojný výběr hedvábných látek za rozumnou cenu nabízí český eshop s látkami Sartor Bohemia, neco málo najdete také v eshopu Marlen nebo prodejně látek a galanterii Evi látky.

Další druhy látek z pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat