Rayon, kategorie polosyntetických látek

Do kategorie polosyntetických látek souhrnně označovaných jako rayon, spadají všechny textilní materiály, které vyrábíme složitým způsobem z nějaké přírodní suroviny (dřeva nebo bambusu). Během výroby se však mění chemické složení materiálu.

Abychom dokázali přeměnit tvrdou dřevnatou nebo bambusovou buničinu na jemná textilní vlákna, musíme použít mnoho agresivní chemie a složité technologické postupy.

Nejčastěji používaným polosyntetickým materiálem je klasická viskóza, jejíž výroba velmi poškozuje životní prostředí. Přibývá i ekologické viskózy (Lyocell, Tencel), při jejíž výrobě nekončí v odpadních vodách, ale použijí se znovu v procesu s tzv. uzavřenou smyčkou.

Zelená halenka a šedá sukně Drykorn, obojí vyrobené ze 70 % z polosyntetického materiálu -modalu.

Zelená halenka a šedá sukně Drykorn, obojí vyrobené ze 70 % z polosyntetického materiálu -modalu, byly k dostání na Zalandu. Zdroj: Zalando.cz.

Cupro neboli Cuprammoniun rayon

Vyrábí se z recyklované celulózy, většinou z bavlny, za použití mědi a amoniaku. Proto se mu říká taky měďnaté vlákno.Oblečení z Cupra v obchodech moc často vidět není, pokud ano tak u dražší značek. Je to proto, že výroba cupra je mnohem nákladnější než výroba viskózy. Mnohým vadí, používání mědi a amoniaku při výrobě cupra, protože to škodí životnímu prostředí.

Acetát

Acetátové textilní vlákno vyrábíme z acetátu celulózy. Celulózu vyrábíme ze dřeva, proto se jedná o polosyntetický materiál. Výrobci a módní značky acetátem často nahrazují přírodní hedvábí, protože acetát je levný. Říká se mu umělé hedvábí, ale často vypadá opravdu uměle. Samozřejmě není acetát jako acetát, látky z acetátu od některých výrobců mohou vypadat velmi dobře.

Výrobci moderních látek kombinují acetát s bavlnou, přírodním hedvábím, vlnou nebo nylonem. Kvalita výsledné tkaniny závisí na použití správné technologie výroby.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát, který je k dostání v eshopu LátkyMarija.cz nebo v obchodě V Háji 1615/1 v pražských Holešovicích. Zdroj: Latkymarija.cz.

Viskóza (Viscose Rayon)

Jako zdroj celulózy se při výrobě viskózy používá dřevo, nejčastěji dub. Během výrobního procesu je nutné použít disulfid uhlíku, vzniká tak kontaminovaná voda, kterou je nutné zlikvidovat. Díky novým technologiím je při výrobě viskózy potřeba stále méně vody.

Zlepšuje se také kvalita čištění odpadních vod. Viskóza i přes používání disulfidu uhlíku dominuje trhu. Je silnější, pevnější než acetát a má dobré vlastnosti, proto oblečení z viskózy převažuje na trhu s módou.

Lyocell / Tencel, eko varianta viskózy

Často se setkáte s obchodním názvem / registrovanou značkou Tencel. Lyocel se vyrábí z dřevnaté buničiny, která je během výrobního procesu přeměněna na celulózové vlákno. Výrobci jsou dlouhodobě tlačeni vyrábět polosyntetické tkaniny ekologickým způsobem a u lyocelu se jim to daří. Lyocel je považován za ekologický, udržitelný textilní materiál.

Bambusová viskóza

Taky z tvrdého dřevnatého bambusu dokážeme vyrobit jemné textilní vlákno jen díky složitému výrobnímu procesu, který už se bez chemie v žádném případě neobejde. Během výroby tzv. bambusové viskózy (bamboo rayon) jsou do okolních vod a ovzduší vypouštěny agresivní chemikálie. Mezi přírodní textilní materiály řadíme pouze bambusový len.

Modal

Modal je další typ syntetického hedvábí. Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými vlákny, často je kombinován s bavlnou nebo spandexem. Je silnější a stabilnější než jiné druhy rayonu (cupro, lyocell a viskóza).

Nitrocelulóza je předchůdkyně moderních textilních materiálů. Jde o derivát celulózy vyráběný za použití kyseliny dusičné.Jako umělé hedvábí si nechal nitrocelulózu patentovat Hilaire de Chardonnet. Tkaninu představil na výstavě v Paříži roku 1889.

Mohlo by vás zajímat