Vlna a vlněné tkaniny

Vlněné vlákno se vyrábí ze srsti různých plemen ovcí (např. merino), koz (mohér a kašmír), králíků (angorská vlna) a lam (alpaka). Ne každá vlněná tkanina je vhodná k nošení přímo na tělo. Ty hrubší, z méně opracované vlněné příze, dráždí pokožku a koušou. Jsou ale i hebké a měkké vlněné tkaniny z česané příze, které na tělo vzít jde.

Ovčí vlna obsahuje určité množství tuku, kterému říkáme lanolin a na který je možné mít alergii. Lanolin neobsahuje alpaka a kašmír.

Vlna zůstává nejpopulárnější látkou, ze které se dělají kvalitní obleky. Tradiční způsob výroby ve spojení s moderní technologií umožňuje výrobu vlněných tkanin, které krásně vypadají, jsou lehké a příjemné na omak, nekoušou a mají ideální vlastnosti.

Vlněné látky se hodí do chladného i teplého počasí, protože se dobře přizpůsobují změnám teploty. Obsahující totiž velké množství miniaturních vzduchových kapes, které fungují jako tepelná izolace od okolního prostředí. Do parných dní je ale lepší oblek z lněné látky, která je zárověň vzdušná a prodyšná.

Detail dámského saka z odlehčené 100% vlněné tkaniny.

Detail dámského saka z lehké 100% vlněné tkaniny na kterou byla použita velmi tenká vlněná vlákna.

Možná jste nevěděli, že označení vlněných látek Super xyz’s udává jemnost látky. Čím větší číslo máte místo xyz, tím jemnější vlákno materiál obsahuje. Například vlna s označením Super 250’s je zhotovena z vláken tenkých jen 11,3 mikrometru.

Alpaka

Základní surovinu na výrobu vlny alpaky nám dává lama alpaka, která pochází z Jižní Ameriky. Existují dva odlišné druhy lamy alpaky, z jejichž srsti děláme vlněnou přízi. Jedna lama pochází z Huacaya, její srst má kadeře, je hodně načechraná. Vlna ze srsti lamy Huacaye je elastická a podobná ovčí vlně. Druhá lama alpaka chovaná kvůli vlně je Suri, její srst vypadá jako dredy. Zní získaná vlněná vlákna jsou delší, rovná, pevná a mají podobné vlastnosti jako přírodní hedvábí.

Alpaka Suri tvoří méně než deset procent jihoamerické populace alpak a 19 až 20 procent populace alpak v severní americe. Giorgio Armani používal tkaniny ze Suri alpaky na pánské obleky, dámské kostýmy a kabáty.

Vlna alpaka a tkaniny z ní vyrobené mohou mít velmi různou kvalitu. Veškerá alpaka přirozeně odpuzuje vodu a je žáruvzdorná, funguje tedy jako skvělá izolace. Vlněné tkaniny z alpaky se hodí na výrobu oblečení, svetrů, kabátů, klobouků, čepic, šál a podobně.

Merino vlna

Vlnu Merino vyrábíme ze srsti ovčího plemene Merino. Plemeno se kvůli vlně chovalo už ve 12. století našeho letopočtu na jihozápadě Španělska, kam dorazilo ze severní Afriky a mimo jiné pomohlo hospodářskému rozvoji regionu. Až do konce 18. století mělo Španělsko na výrobu vlny Merino monopol. Později přibývali další producenti - Nový Zéland, Austrálie a Spojené státy americké. Existuje Saxonské a Rampinské plemeno ovcí Merino.

Merino vlna je jemná a měkká, velmi dobře absorbuje vodu, dokáže pohltit vlhkost až do 30 % svého objemu. Vlna Merino dovážená z Austrálie je problematická, protože australští farmáři používají nehumánní a v Austrálii legální praktiky při chovu ovcí.

Přečtěte si více informací o Merino vlně.

Kašmír, kašmírská vlna

Základní surovinu na výrobu kašmíru nám dávají dvě speciální plemena koz - kašmírské a pašmínské. Na jeden svetr potřebujete podsadu ze čtyř kašmírských koz, které nejprve musíte honit po pastvinách a pak je pomalu ručně vyčesat. Pro srovnání, z jedné ovce uděláte hned pět vlněných svetrů. Proto je kašmír raritní a luxusní materiál.

Kašmír má odlišné vlastnosti než ovčí vlna. Je silnější, pevnější a zároveň lehčí a jemnější. Má až třikrát lepší izolační vlastnosti, tzn. je třikrát teplejší než klasická ovčí vlna.

Přečtěte si víc informací o kašmíru.

Reakce módních značek na enviromentální dopady současné produkce kašmíru

Britský Asos odstranil ze svých stránek oblečení, které obsahuje mohér nebo kašmír. I když zrovna Asos ani před tím nepoužíval žádné dražší materiály. Módní značky Patagonia a Stella McCartney kvůli tomu pracují už jen s recyklovanou verzí kašmírského vlákna. Burberry a další luxusní módní značky se spojili s Sustainable Fibre Alliance (SFA), která pracuje s farmáři v Mongolsku. Pomáhá jim a vzdělává je, aby byli sami schopni dohlížet na udržitelnost chovu kašmírských koz a výkupní ceny surového materiálu.

Loro Piana, známý italský podnikatel a výrobce luxusních látek se neuspokojivou situací pečlivě zabýval a snaží se bojovat za udržitelný chov kašmírských koz. Jde mu především o kvalitu vlny, protože jeho tkaniny patří mezi ty nejluxusnější.

Lehká kašmírová látka pískové barvy od firmy Piacenza

Lehká kašmírová látka pískové barvy od firmy Piacenza, 100% kašmír, vyrobeno v Itálii.

Mohér

Mohér (anglicky Mohair) je textilní tkanina, která se vyrábí ze srsti angorské kozy. Angorské kozy se chovají v Turecku, ve státech jižní Afriky (např. Lesotho) a na Novém Zélandě. Dříve stál mohér dvojnásobek toho co běžná ovčí vlna. Za posledních dvacet let její cena spadla na čtvrtinu, protože poklesla celosvětová spotřeba Mohéru.

Cena oblečení z Mohéru by neměla být vyšší než cena věcí z běžné vlny. Má podobné vlastnosti jako vlna. Mohérové tkaniny jsou měkké, pružné, většinou jednobarevné, mají hedvábný povrch jemný kovový lesk.

Angorská koza

Angorská koza, z její srsti se vyrábí mohérová vlna.

Angora, vlna z angorských králíků

Angorský králík je další zviřátko, které se chová kvůli vlně. Zdravému angorskému králíkovi vyrostou za měsíc tři centimetry nové srsti. Angorský králík vyšlechtěný na maximální produkci angorské vlny, Giant Angora je dost velké zvíře. Králíci se musí průběžně česat a stříhat. Angorská vlna se sbírá nebo stříhá pravidelně po několika měsících.

Angorská vlna je jemná, hedvábná na omak a přirozeně lesklá. Angorská vlna je lehoučká, jemná a měkká tkanina. Někomu přesto může na pokožce vadit.

Vlněný žoržet

Žoržet je lehká, vzdušná, někdy průsvitná vlněná tkanina. Žoržet se vyrábí z těch nejjemnějších a nejtenčích vlněných vláken.vVlněný žoržet doplnil, někdy nahradil původní žoržet hedvábný. Používá se na halenky, šaty a večerní róby.

Challis

Challis (nebo také challie, chally) je lehká vlněná tkanina. První vlněné tkaniny s označením Challis se vyráběly ze směsy vlny a hedvábí. S výrobou se začalo roku 1832 ve městě Norwich v Anglii. Challis je tenká, měkká a pružná vlněná tkanina. Její povrch je spíše matný než lesklý. Vzory na vlněné látce typu challis mohou být buď tkané nebo tištěné.

Vlněný kepr

Vlněný kepr (anglicky wool twill) je jemná, pevná a zároveň pružná látka, která je ideální na pánské i dámské kalhoty, sukně, pánské obleky a dámské kostýmy.

Sytě žlutý vlněný kepr, twill

Sytě žlutý vlněný kepr, twill, jemná látka ze stoprocentní vlny.

Vlněný tvíd

Tvíd (anglicky Tweed) je vlněná tkanina s drobným kontrastním vzorem. Tvídové látky jsou pružné a mohou být lehké i těžší a silnější. Lehké tvídové látky se používají na pánské obleky, dámské kostýmy, sukně a saka. Silné tvídové látky s větší hmotností se používají na kabáty a pláště.
Název tkaniny byl odvozen od řeky Tweed v Jižním Skotsku, kde se tvíd tradičně vyráběl na ručních stavech. Harris-Tweed je chráněné označení pro ručně tkané tvídové látky ze 100% vlny.

Vlněný mušelín

Vlněný mušelín je látka tkaná z jednoduché, velmi jemné česané příze. Používá se na dámské halenky, sukně, kalhoty a šaty. Název je odvozen od města Mossul, kde se mušelín ve velkém vyráběl.

Popelín

Název popelín je odvozen z francouzského papeline (česky papežský). Vlněný popelín je tkaný v plátnové vazbě z jemných česaných přízí. Výsledná látka je pružná, velmi lehká s jemným příčným žebrováním, většinou je jednobarevná. Je ideální na dámské vlněné blůzy, halenky, sukně a šaty.

Protesty ochránců zvířat

Protesty ochránců zvířat se týkají jen některých typů vlny. Více se objevují od konce 20. století. Hodně problematický je zákrok, kterému se říká"mulesing", jde o odřezávání pruhů kůže z hýždí, který provádí farmáři venku, nožem a bez znecitlivění. Dnes se to týká především australských farmářů, kteří ve velkém chovají ovce plemene Merino, u kterých se mulesing provádí. Na Novém Zélandě byla praktika zakázána. Dívali jsme se na pár videí, abychom viděli, oč jde, a opravdu je to otřesné.

Cílem mulesingu je odstranění kůže v oblasti hýždí, aby tam vlna nerostla. Dělá se to ovcím 6 až 12 měsíců starým. Na zjizvené tkáni po mulesingu neroste vlna, což brání přenosu infekce přenášené parazity, kteří si jinak libují ve vlhkých zarostlých kožních záhybech kolem řitního otvoru. Svázaným a přivázaným ovcím se nožem při vědomí odřezávají kusy kůže.

Kruté praktiky chovu ovcí monituje a informuje o nich organizace na ochranu zvýřat PETA Australia. Zatím se jí nepodařilo zákonem zakázat a trestat mulesing v Austrálii. Na Novém Zélandě je praktika zakázaná od 1.10. 2018. V Austrálii je zatím zcela legální.

To je důvod proč některé módní značky odmítají používat australskou vlnu Merino. Už v roce 2004 se jí zřekli značky Abercrombie & Fitch, Gap, Nordstrom, Komodo, SKFK (Skunkfunk), George, Kings of Indigo, MUD Jeans, Weekday, Valentine Gauthier nebo Balzac Paris.

Mohlo by vás zajímat