Kašmír, kašmírská vlna

Na jeden svetr z pravého kašmíru potřebujete podsadu ze čtyř kašmírských koz, které nejprve někdo musí celý rok honit po horských pastvinách a po zimě jim pomalu a opatrně ručně vyčesat hustou a neuvěřitelně měkkou podsadu. Pro srovnání, z jedné ovce uděláte hned pět vlněných svetrů.

Proto je kašmír raritní, luxusní a drahý materiál. Za luxusní záležitost byl považován i v minulosti. Dalo se jím dokonce i platit.

Základní surovinu potřebnou na výrobu kašmíru člověku poskytují dvě plemena koz - kašmírská a pašmínská. K plemeni kašmírských koz patří také Tibetská náhorní koza, Mongolská kašmírská koza, Liaoningská kašmírská koza a Luliangská černá koza.

Pašmínská koza se říká plemenům Changthangi nebo Ladakh Pashmina, které mají původ na náhorní plošině Ladakh v indických regionech Jammu a Kashmire. Jejich vlně se říká také pashmina, česky pašmína.

V oděvním průmyslu se z uvedených plemen koz používá jen hustá a měkká podsada, která se vyčevává v době, kdy kozy po zimě přirozeně shazují srst. Aby byla byla podsada kvalitní, musí se mít kozy po celý rok dobře.

Luxusní látka, 100% kašmír

Luxusní vlněná látka cihlové barvy, 100% kašmír, cena za metr v eshopu Afabricplace.com je 350 dolarů, cca 8.900 Kč.

Kašmír je raritní a luxusní materiál

Jak už jsme uvedli, na jeden svetr potřebujete podsadu ze čtyř kašmírských koz. Ve francii se stal kašmírský šál módní ikonou za vlády Napoleona Bonaparteho. Bylo to díky císařovně Jozefíně, která byla krásná a pléd z kašmíru nosila velmi často.

Kašmír má odlišné vlastnosti než ovčí vlna. Je silnější, pevnější a zároveň lehčí a jemnější. Má až třikrát lepší izolační vlastnosti, tzn. je třikrát teplejší než klasická ovčí vlna.

Nějvětšími producenty kašmíru jsou v současnosti Mongolsko a Čína. Poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku a stávalo se, že tkaniny, u kterých bylo uvedeno, že obsahují určité procento kašmíru, ve skutečnosti žádný kašmír neobsahovaly.

Kašmír vždy byl drahá a exkluzivní záležitost a měl by jí i zůstat. Bohužel v dnešní době "fast fashion"se začaly objevovat levné věci z kašmíru. Nízkou výkupní cenu musí někdo zaplatit a tady platí hlavně kozy, farmáři a životní prostředí, které je obklopuje.

Lehká kašmírová látka pískové barvy od firmy Piacenza

Lehká kašmírová látka pískové barvy od firmy Piacenza, 100% kašmír, vyrobeno v Itálii.

Oděvní firmy a odběratelé kašmírské vlny si dlouhodobě vynucují snížení výkupních cen kašmíru. Čínští výkupčí pak tlačí na pastevce, kteří neumí vyjednávat a tvrdému nátlaku často podlehnou. Aby se i při nižších cenách uživili, musí asijští pastevci na stejně velkém území jako dříve chovat více koz, což škodí tamnímu ekosystému i kozám a jejich podsadě.

Během několika posledních desetiletí byli farmáři nuceni na svém území pěstovat stále víc koz. Přemnožení koz postupně proměňovalo pastviny v pouště a začalo měnit podnebí v regionu. Snížila se kvalita života koz a v důsledku toho je samozřejmě méně kvalitní jejich vlna a z ní vyráběný kašmír. Nižší kvalita pak zase snižuje výkupní cenu kašmírské vlny a tak pořád dokola.

Kašmírské kozy mají minimum podkožního tuku, proto také mají tak hustou a teplou podsadu. Někdy se stává, že farmář je kvůli splnění svých závazků nucen ostříhat kozy dřív než přijde jaro. Kozy pak ve vysokých horách do jara trpí zimou a mnohdy také zmrznou.

Reakce módních značek na enviromentální dopady současné produkce kašmíru

Britský Asos odstranil ze svých stránek oblečení, které obsahuje mohér nebo kašmír. I když zrovna ASOS nikdy žádné materiály jtypu kašmír nebo hedvábí nepoužíval. Za zelené a etické prohlášení v tomto případě skutečně nic nedal:)

Módní značky Patagonia a Stella McCartney kvůli tomu pracují už jen s recyklovanou verzí kašmírského vlákna. Značky GOBI, Colombo, Burberry, London Cashmere, lokální mongolská ULEMJ, nadnárodní korporace LVHM, Brodie, Alex Begg a několik dalších módních značek se spojilo s Sustainable Fibre Alliance (SFA), která pracuje s farmáři v Mongolsku. Pomáhá jim a vzdělává je, aby byli sami schopni dohlížet na udržitelnost chovu kašmírských koz a výkupní ceny surového materiálu.

Dámské vlněné béžové šaty značky Loro Piana

Dámské vlněné béžové šaty značky Loro Piana, 100% kašmír, k dostání v eshopu MyTheresa za 2.200€, cca 60.000 Kč.

Loro Piana, známý italský podnikatel a výrobce a distributor luxusních látek z kašmíru se neuspokojivou situací také vážně zabýval a snaží se bojovat za udržitelný chov kašmírských koz. Jde mu především o to, aby v důsledku zhoršujících se podmínek chovu, neklesala kvalita kašmírské vlny, protože jeho tkaniny musí být z těch nejluxusnějších.

Mohlo by vás zajímat

Logo Sustainable Fiber Alliance - SFA, která začala hlídat udržitelnost chovu kašmírských koz.

Logo Sustainable Fiber Alliance - SFA, která začala hlídat udržitelnost chovu kašmírských koz. Jde jí také o zlepšení kvality kašmíru.