Merino, nejjemnější ovčí vlna

Za luxusně teplé svetry z jemné a měkké vlny merino, vděčíme ovcím plemene Merino, které mají tak jemnou a kvalitní srst. Byly tak vyšlechtěné, chovatelé se u tohoto plemena zaměřili na kvalitu srsti.

Ovce Merino se kvůli vlně chovaly už ve 12. století našeho letopočtu na jihozápadě Španělska. Tam se dostaly ze severní Afriky. Mimo jiné pomohly hospodářskému rozvoji regionů na jihozápě Španělska. Až do konce 18. století mělo Španělsko na výrobu vlny Merino monopol.

Během 19. století přibývali další země, především Nový Zéland, Austrálie a Spojené státy americké. Austrálie, USA a Nový Zéland jsou hlavními dodavateli merino vlny i dnes.

Antracitové kalhoty a svetr značky Dries van Noten jsou z 84% merino vlny

Antracitové vlněné kalhoty značky Dries van Noten z 84% Merino vlny

Antracitové vlněné kalhoty značky Dries van Noten z 84% Merino vlny, k dostání v eshopu MyTheresa se slevou 30 % za 488€, cca 13.200 Kč. Zdroj: Mytheresa.com

Vlna Merino patří nezi nejluxusnější a nejžádanější druhy ovčí vlny. Je měkčí, lesklejší a prodyšnější než jiné druhy. Vlákna vlny Merino jsou jemná a příjemná na dotek. Pokud nemáte alergii na lanolin, můžete svetr z Merino vlny nosit přímo na kůži. Stejně jako jiné druhy ovčí vlny je i tato hřejivá a odolná, odpuzuje vodu a fungoje jako výborná izolace, teplo od vás nepustí ven. Skvěle se hodí na lehké svetříky, dámskékostýmy a luxusní pánské obleky.

Sytě zelenou vlněnou látku na obrázku a další metráž ze 100% merino vlny koupíte v eshopu Siebenblau.de, který se specializuje na organické, udržitelné a bio textilní materiály. Eshop má anglickou verzi a zboží bez problémů pošlou do České republiky.

Zelná látka ze 100% Merino vlny, prodej metráž

Zelené látka ze 100% Merino vlny, k dostání v eshopu Siebenblau.de, cena za metr je 64 €, cca 1.720 Kč Zdroj: Siebenblau.de.

Ovčí plemeno Merino bylo vyšlechtěno tak, aby produkovalo maximální množství vlny a bez pravidelného stříhání by ovce ani nepřežily. Merino vlna je jemná a měkká, velmi dobře absorbuje vodu, dokáže pohltit vlhkost až do 30 % svého objemu, aniž by přestala hřát. Stejně jako kterákoliv jiná ovčí vlna obsahuje lanolin, na který jsou někteří lidé alergičtí.

Merino vlnu používají ve svých kolekcích značky Burberry, Joseph, Dries van Noten, Tory Burch, Chloé, Dorothee Schumacher, Isabel Marant, Diane von Furstenberg, Marc Jacobs, T By Alexander Wang nebo Tibi.

Béžový vlněný svetr značky Burberry ze 100% Merino vlny

Béžový vlněný svetr značky Burberry ze 100% Merino vlny, k dostání v eshopu MyTheresa za 290€, cca 7.850 Kč. Zdroj: MyTheresa.com

Produkty z Merino Wool najdete na této stránce v eshopu MyTheresa.

Merino vlna je udržitelný textilní materiál. Jeho výroba nená negatiní dopady na životní prostředí. Sledují se spíš podmínky chovu ovcí určených na vlnu. Čím větší chovy, tím více problémů a horší chování ke zvířatům.

Problematická je z toho důvodu Merino vlna původem z Austrálie, protože tamní farmáři používají nehumánní, i když v Austrálii dosud legální praktiky chovu ovcí. Nejvíc vadí zákrok, kterému se říká"mulesing", jde o odřezávání pruhů kůže z hýždí, který provádí farmáři venku, nožem a bez znecitlivění.

Mulesing se dělá jen u ovcí Merino. Samozřejmě i v Austrálii budou farmáři, kteří zákrok neprovádí nebo ho provádí v lokálním znecitlivění. Na Novém Zélandě, kde se ovce Merino také chovají, byl mulesing zakázán. Videa, na kterých je vidět oč přesně jde, jsou opravdu otřesná.

Cílem mulesingu je odstranění kůže v oblasti hýždí, aby tam vlna nerostla. Dělají to ovcím 6 až 12 měsíců starým. Na zjizvené tkáni po mulesingu neroste vlna, což brání přenosu infekce přenášené parazity, kteří si jinak libují ve vlhkých zarostlých kožních záhybech kolem řitního otvoru. Svázaným a přivázaným ovcím se nožem při vědomí odřezávají kusy kůže.

Mohlo by vás zajímat