Androgynní móda boří genderové stereotypy

Androgynní móda není ani dámská ani pánská a je to fenomén posledních let. U žen záměrně nezdůrazňuje ženské rysy, spíš je zakrývá. Může kombinovat prvky typické pro pánskou a dámskou módu. Sexuálně nevyhraněná móda je v současnosti silný trend, především v zahraničí a ve velkoměstech.

Androgynní podle Oxfordského slovníku znamená “kombinující ženské i mužské vlastnosti. Ve feministické literatuře označuje také absenci domnělých, společensky daných charakteristik pro typicky mužské a typicky ženské chování.”

Ženy začaly nosit pánské oblečeníz počátkem 20. století, protože bylo praktičtější a pohodlnější než to, co musely nosit koncem 19. století. Chtěly se pohybovat svobodně, bez korzetu a krynolíny, nešlo o snahu potlačit ženskost. Hodně tomu pomohly emancipované ženy jako byla Coco Chanel..

Androgynní pánské oblečení.

Androgynní oděv od návhháře Ifata Ezry je k dostání v eshopu Notjustalabel.com Source: Not Just a Label.

Androgynní módu seženete například v eshopu Kirrin Finch, který založily ho dvě ženy, Laura Moffat a Kelly Sanders Moffat. Jejich oblečení je určené ženám, které chtějí nosit pánskou módu, ale navrženou a ušitou tak, aby seděla ženským a nevyhraněným postavám. Zakladatelky značky Kirrin Finch dříve nakupovaly v obchodech s módou pro muže, ale trápilo je, že žádná velikost nesedí ženské postavě. Teď mají vlastní značku, která dělá pánské oděvy, které ženám dobře sedí.

Androgynní oblek značky Kirrin Finch

Vlněný oblek koupíte v eshopu značky za 575 dolarů.

Vlněný androgynní oblek. Zdroj: Kirrinfinch.com

Androgynní prvky se často objevují u streetwear / streetstyle značek. Stylem oblékání o sobě dost sdělujeme, třeba dejte mi pokoj nebo mezi vás fakt nepatřím. Podle oblečení a toho jak se v něm pohybujeme, jde také poznat, jaké máme sami o sobě mínění. Je to jedna z možností, jak vyjádřit svou identitu, názory a příslušnost ke skupině. Ale můžu tak vyjadřovat i to, že se mi vlastní identu nedaří najít, že vlastně nevím, kam patřím.

Jsou návrháři, kteří vytvářejí oblečení, jehož nošení má pomoct odstranit genderové stereotypy. Navrhují oblečení, které nezdůrazňuje siluetu postavy a mohou ho nositk ženy, tak muži. Jiní zase chtějí u mužů docílit ženštějšího vzevření, viz. fotografie modela s králíčkem.

Ženy už dlouho zcela běžně nosí kalhoty i saka, ale byly doby, kdy tím způsobovaly rozruch. Muže zas běžně vídáme v růžovém tričku nebo fialové košili, ale muž v sukni je většinou společnosti vnímán jako extravantní podivín. O změnu vnímání mužů v sukních dlouhodobě usiluje populární návrhář Jean Paul Gaultier.

Člověk oblečený androgynně může

  • otevřeně komunikovat svou sexuální orientaci,
  • vyjadřovat názory a postoje, které nemá možnost sdělit svému okolí jiným způsobem,
  • mít potíže s hledáním vlastní identity,
  • chtít upoutat pozornost,
  • mít snahu odlišit se, být jiný než ostatní, protože mu chybí pocit sounáležitosti.

Většina Čechů netuší, oč běží, což je v pořádku. Průměrnému Čechovi stále ještě vadí gayové, lesbičky a ze všeho nejvíc transsexuálové. Převážně proto, že jim chybí informace, díky kterým by mohli pochopit, jak se člověk stane příslušníkem této menšiny a tak se uzavírají do svých stereotypů. Jejich názory a postoje byly dokonale a s nadsázkou vykresleny v seriálu Most.

Svět se mění. V období renesance nosili muži oblečení, nad kterým bychom dnes taky kroutili hlavou a oni by zas kroutili hlavou nad tím, co dnes nosíme my.

Pánská renesanční móda

Renesanční pánská móda by nám dnes přišla zženštilá.

Každý je jiný, každému vyhovuje mít na sobě něco jiného. Svoboda vyjadřování se ve 21. století se v demokratických zemích vztahuje i na oblečení. My fandíme všem alternativním módním směrům a individualitě.

Kresba Leonarda da Vinciho, bytost se ženskou i mužskou hlavou.

Kresba Leonarda da Vinciho, bytost se ženskou i mužskou hlavou.

Místo androgynní můžete vidět taky označení

  • unisex,
  • transgender,
  • genderqueer,
  • nonbinary,
  • bigender,
  • pansexual,
  • asexual nebo
  • agender.

Mohlo by vás zajímat