Tradiční způsob pěstování bavlny v rozvojových zemích významným způsobem znečišťuje životní prostředí. Problematická z ekologického hlediska může být i výroba a finální úprava textilních vláken z bavlny, ale rozhodně není tak znečišťující jako tradiční výroba polosyntetických materiálů z dřevnaté nebo bambusové buničiny.
Hlavním problémem, pokud jde o konvenční bavlnu, bylo vždy používání ohromného množství pesticidů a chemických látek při jejím pěstování. Dlouhodobě rostla poptávka po ekologičtějším způsobu pěstování bavlny pro textilní průmysl. Oblečení z organické bavlny inzerují i fast fashion řetězce, například H&M, Bonprix, Gant, Tommy Hilfiger nebo Zara.
Ekologické pěstovaní bavlníku pro výrobu organické bavlny
Organická bavlna roste na polích v zemích s tropickým klimatem. Největším producentem organické bavlny je Turecko, bavlna se pěstuje také v Indii, Tanzanii, Číně, Peru, Senegalu a 12 dalších zemích.
Po zasetí bavlníku se rostliny nechávají přirozeně růst a většinou vody jim poskytuje déšť. Farmáři mladé rostliny ručně okopávají, zbavují plevele a pokud nastane období sucha, uměle je zavlažují. Organicky pěstovaná bavlna je hnojena kvalitním kompostem. Farmáři nesmí používat pesticidy ani chemická hnojiva. Když je rostlina přibližně pět let stará, farmáři ručně sklidí bavlnu v prasklých tobolkách bavlníku.
Výroba textilních vláken z organicky pěstované bavlny
Celému výrobnímu procesu, během kterého se ze sezbírané bavlny stanou textilní vlákna, se říká Cotton Ginning. Ginning je česky odzrňování, cotton ginning je obecný pojem a v jeho vzniku a uchycení nehledejte logiku.
Sezbírané tobolky bavlníku se odvezou nákladními auty do továrny na odzrňování, oddělení bavlněných vláken semen, zbytků stonků, listů a nečistot. Ze semen se pak vyrábí bavlníkový olej.
Po vyčištění bavlny přichází na řadu dočišťování a spřádání bavlny, vlákna procházejí mnoha mykacími a česacími stroji, aby byla použitelná k dalšímu zpracování a výrobě různých typů bavlněných látek, které jsou nedílnou součástí udržitelné módy.
Látky vyrobené z organické bavlny se odvezou do další továrny k bavení. V ekologicky certifikovaných továrnách se používají pouze přírodní barviva, která jsou podstatně dražší než syntetická barviva. Používá se indigovník, moruše, šafrán, světlice barvířská, cibulové slupky, kurkuma a podobně. Výrazné, ostré nebo neonové barvy s nimi nevykouzlíte. Omezený výběr barev je hlavní důvod, proč výrobci a značky odebírají chemicky barvenou organickou bavlnu.
Část organicky vypěstované bavlny jde proto do továrny na chemické barvení, které spotřebuje hodně vody. Těžké kovy, chemikálie jako je síra nebo benzen používané v barvivech a stabilizátorech mají negativní dopad na životní prostředí, okolní zemědělce a lidi žijící v okolí.
Výroba oblečení z organické bavlny
Výroba oblečení z organické bavlny se odehrává v šesti krocích. Patří sem
- ekologické pěstování bavlníku,
- oddělování bavlny od semen bavlníku,
- předení a tkaní látky,
- barvení látky,
- šití oblečení podle zvoleného střihu,
- distribuce a prodej hotového oblečení.