Bavlna

Bavlna je společně s viskózou v textilním průmyslu nejpoužívanější materiál. Výrábí se z jemných bílých chomáčů, které jsou ve zralých prasklých tobolkách bavlníku. Bavlna se příjemně nosí a nevadí ani alergikům a lidem s citlivou pokožkou.

Z bavlny bývá denim a džínové oblečení, které skýtá dostatek pohodlí pro oddechové chvíle. Dnes už nejen na doma nosíme pohodlná bavlněná trička, tepláky a mikiny. Kvalitní bavlněné látky jsou odolné, můžete je prát na 40 stupňů a žehlit na vyšší teplotu.

V posledních letech došlo ke zdražení základní suroviny - bavlníku a růstu cen bavlněných látek. Proto retailové značky nahrazují bavlnu levnější viskózou a polyesterem.

Druhy bavlněných látek

  • Denim - teplákovina a džínovina (riflovina)
  • Popelín - jemná a zároveň pevná látka, šijí se z ní šaty, sukně a košile
  • Bavlněný kepr - silnější a tvrdší látka, ideální pro pracovní oděvy, montérky, pevné kraťasy, kalhoty nebo bundy
  • Bavlněný voál - velmi jemná a průhledná látka, používá se hlavně na lemování šatů nebo sukní
  • Flanel - flanel je měkký a hřejivý, nejčastěji se z něj dělají košile, pyžama a povlečení
  • Froté - savá a měkká látka, vyrábí se z něj ručníky a župany
  • Kanafas - hrubší kostkovaná látka, používá se na přehozy, ubrusy a utěrky
  • Madeira - vzdušná plátěná látka s typickou dírkovou výšivkou
  • Úplet -může být jemný, ale také pevný, vždy je pružný

Konvenční bavlnou myslíme všechny bavlněné látky, které nenesou označení bio nebo organic. Což je stále převážná většina z nich. Obléknout všechny lidi na planetě do organické bavlny by za současných podmínek ani nebylo možné. Země je přelidněná, na ekologické pěstování bavlny ve velkém není dostatek volné půdy ani přírodních hnojiv.

100% bavlna s pestrobarevným květinovým potiskem, Liberty Fabrics

100% bavlna s květinovým potiskem Tresco Tana Lawn™, cena za metr je 25 liber, cca 750 Kč. Zdroj: Libertylondon.com

Proč a jak konvenční pěstování bavlny škodí životnímu prostředí

Bavlník je náchylná rostlina, která aby přežila až do sklizně, pořebuje pesticidy ve větší míře než jiné rostliny. Pěstuje se ve velkém a vyžaduje velké množství chemických hnojiv, která jsou dostupnější a levnější než hnojiva přírodní. Už osivo je ošetřováno pesticidy, zejména fungicidy a insekticidy, aby semena ještě před zasetím nezničily plísně nebo nesežrali škůdci.

Konvenční bavlna je pesticidy nejvíce ošetřovaná zemědělská plodina na této planetě. Pole, na kterých se bavlna pěstuje, pokrývají 2,5 % zemědělské půdy na světě, ale spotřebují přibližně 15 % z celosvětové spotřeby pesticidů. Každoročně kvůli otravě pesticidy vyhledá lékařské ošetření miliony lidí pracujících v bavlnářském průmyslu.

Modro-bílé pevné bavlněné plátno. Látka je k dostánív eshopu Mamtex.cz

Modro-bílé pevné bavlněné plátno. Látka je k dostánív eshopu Mamtex.cz Zdroj: Mamtex.cz

Indie a Čína jsou největšími producenty bavlny. V Indii žije 16 milionů farmářů, kteří se živí pěstováním bavlny, jejich pracovní a životní podmínky jsou často velmi špatné. S pesticidy často pracují bez ochranných pomůcek. Velké firmy od nich vykupují bavlnu pod cenou. S farmáři, jejichž přežití v několika následujících měsících závisí na prodeji sklizně, se vyjednává snadno. Farmáři nemají úspory a často se dostávají do dluhů.

Bavlna patří mezi fairtrade komodity

Světová organizace Fairtrade International usiluje o změny, které mají vést k férovějším výkupním cenám, lepším pracovním podmínkám v rozvojových zemích. Bavlna patří mezi fairtrade komodity. Situaci kolem ní sleduje a pravidelně o ní informuje například Fartrade Česko a Slovensko nebo nevládní nezisková organizace Na zemi.

Kostkovaná bavlněná látka s 3D efektem.

Kostkovaná bavlněná látka s 3D efektem. Materiál 100% bavlna. Látka je k dostánív eshopu Latkymarija.cz. Zdroj: Latkymarija.cz

Fairtrade Česko a Slovensko na svém webu 28. července 2020 uvedla, že prodeje fairtradové bavlny zaznamenaly mírný pokles. Po loňském nárůstu na 217 tun letos vidíme pokles na 190 tun. "...Za loňským rekordním nárůstem stál hlavně řetězec Kaufland, který pořídil pracovní oblečení pro své zaměstnance z fairtradové bavlny. V letošním roce se dostal na první místo Lidl, který nabízí svým zákazníkům nákupní tašky z fairtradové bavlny, druhým největším prodejcem fairtradové bavlny byl ostravský výrobce tašek Sale a třetím síť drogerií dm drogeriemarkt, které na svých prodejnách nabízejí nákupní tašky z fairtradové bavlny. Kaufland byl loni, pokud jde o prodanou fairtradovou bavlnu, čtvrtým nejvýznamnějším prodejcem."

Přečíst celý článek "O zboží s certifikací Fairtrade je mezi českými zákazníky rostoucí zájem".

Při pěstování ne-organické bavlny se používají umělá hnojiva a mnoho různých chemických postřiků proti škůdcům. Problém je také monokulturní zemědělství, které postupně vyčerpává půdu. V tropech, kde bavlna roste, je na její zavlažování spotřebováno velké množství vody. Zaléváním se nebezpečné chemikálie a pesticidy dostávají do vody.

Chemické barvení bavlny

Další chemické látky se používají pro usnadnění žehlení, proti srážení, aby měla látka antistatické vlastnosti. Použití další chemie zajistí menší nasákavost potem a tím brání vzniku zápachu, fungicidní, snižující mačkavost) řada těchto lákavě znějících úprav za pomoci toxických chemikálií (např. formaldehyd)

Košilovina, modrobílá bavlněná látka na košile

Modrobílá bavlněná látka na košile. Materiál 100% bavlna. Látka je k dostánív eshopu Latkymarija.cz. Zdroj: Latkymarija.cz