Cupro, měďnaté vlákno, cuprammonium rayon

Cupro je polosyntetický textilní materiál, jedná se o recyklovanou celulózu. V eshopech s módou je také pod označením měďnaté vlákno. Oblečení z cupra vypadá krásně a snadno se udržuje. Sukni, šaty nebo halenku z této tkaniny oceníte, protože cupro:

  • Vypadá ušlechtile, stejně luxusně jako pravé hedvábí, také na dotyk připomíná hedvábí.
  • Je celkem elastické ale zároveň pevné, netrhá se při prudkých pohybech, můžete si v něm sednout i na chodník, narozdíl od většiny tkanin z pravého hedvábí.
  • Nemačká se a rychle schne, téměř nepotřebujete žehličku, takže značka ideál na dovolené nebo na služební cesty.
  • Nevytahuje se a velmi snadno se udržuje. Nemusíte se bát vysezeného zadku ani vytahaných kolen.
  • Je hypoalergenní a antistatický, vhodné i pro alergiky a nás, co na sobě nesneseme nevzhledný polyester.

Cupro se nejlépe hodí na šátky, halenky, letní šaty, pánské i dámské košile, topy, halenky, letní kalhoty, kalhotky, podprsenky, pánská i dámská pyžama. Není ze všech rayonů nejodolnější, ale nejpříjemnější na nošení a nejvíce se podobá pravému hedvábí. Proto z něj lepší značky vyrábí i spodní prádlo.

Kde je Cupro k dostání

Cupro se už moc nepoužívá. Nějaké kousky oblečení z cupra najdete u módních značek Maison Margiela, Rochas, OFF-White (všechny na Farefetch.com), Drykorn, Diesel, Max&Co (na Zalando.cz), YAYA (na Bertoo.cz) nebo Pietro Filipi.

MAX&Co. tříčtvrteční kalhoty DITTA z cupra
MAXaCo., zlato hnědé tříčtvrteční kalhoty DITTA ze stoprocentního měďnatého vlákna, k dostání na Zalando.cz

Na obrázku jsou kahloty ze 100% měďnatého vlákna od značky MAX&Co, které byly k dostání na Zalando.cz za 3.480 Kč pod označením DITTA - teplákové kalhoty. Jsem si jistá, že jsou ještě pohodlnější než tepláky.

Proč cupro není moc často vidět v obchodech s oblečením

Výroba cuprammonium rayonu často není šetrná k životnímu prostředí. Během výroby se používá měď a amoniak (proto to cuprammonium v názvu). U většiny čínských továren je pak těžké ohlídat, jak s chemikáliemi při výrobě zachází. Ve srovnání s jinými typy rayonu je jeho výroba drahá. Mnohé módní značky se od něj proto distancují.

Z čeho se Cupro vyrábí

Vyrábí se z recyklované celulózy, většinou z bavlny, za použití mědi a amoniaku. Proto též měďnaté vlákno. Na štítcích u oblečení může být také jako cuprammonium rayon, cupra, ammonia silk (toto označení je časté na čínských webech) nebo Bemberg, podle amerického výrobce, který si materiál nechal patentovat jako první.

Původ materiálu

Cupro poprvé vyrobili Američané a po nějaký čas se výroba koncentrovala v USA. Dnes většina produkce pochází z Číny, která materiál vyváží do Ameriky a Evropy. Z číny také pochází název cupro / cupra, je to čínský slangový název pro cuprammonium rayon.

Udržitelnost, dopady výroby na životní prostředí

Cupro je recyklovaný materiál. Většinou je součástí výroby recyklace bavlny, takže na výrobu cupra mohou být použita vaše vyřazená bavlněná trička. Současně výroba cuprammonium rayonu zahrnuje množství mědi, amoniaku a hydroxidu sodného, které mohou být toxické, pokud s nimi není při výrobě správně zacházeno.