Hedvábný šifon

Hedvábný šifon je transparentní, vzdušný, splývavý a měkký materiál se zrnitým povrchem a velmi nízkou hmotností. Šifony mají řídkou jednoduchou plátnovou vazbu, tkají se z krepových přízí s osnovou z nití se střídavým pravým a levým zákrutem. To jim dodává jistou pružnost a na omak mírnou drsnost.

Šifon pod lupou vypadá jako jemná hustá síť. Anglicky se řekne chiffon, což je z francouzského slova chiffe, což znamená tkanina, průhledná, průsvitná látka nebo gáza.

tylove-svatebni-saty-vera-wang-2022

Šifonové svatební šaty s bohatou nadýchanou sukní a minimalistickým korzetem z kolekce na rok 2022. Zdroj: Verawang.com

Šifon lze vyrábět z přírodních a syntetických vláken. Hedvábný šifon byl vždy velmi drahý a právě s vývojem syntetického šifonu, jako je nylonový šifon, polyesterový šifon. Tradičně se tkal jen z přírodního hedvábí, dnes se vyrábí převážně z nylonu.

Šifon je velmi lehká látka a proto se snadno třepe a nesnadno šije, je třeba použít vázané nebo francouzské švy, aby se látka netřepila.

Šifon byl vždy spojován s elegancí a luxusem. Je jen mírně průsvitný a má lehce třpytivý a čistý vzhled.

Na obrázku je popelavě bílý hedvábný šifon, který je k dostání v internetovém obchodě Prism Silk Fabric. Cena za metr je 15 dolarů, tedy asi 370 korun za metr.

Popelavě bílý hedvábný šifon.
Popelavě bílý hedvábný šifon ze 100% přírodní hedvábí. Zdroj: Prismsilks.com

Nylonová verze šifonu

Nejdříve se šifon vyráběl pouze z čistého hedvábí. V roce 1938 byla vynalezena nylonová verze šifonu a v roce 1958 následoval šifon vyrobený z polyesteru. Polyesterový šifon se stal nesmírně populární, protože jeho výroba je spojena s nízkými náklady, je pružný a ve srovnání s hedvábným nebo nylonovým šifonem velmi odolný.

Šifon se nejčastěji používá na róby, dámské večerní šaty, svatební šaty, závoje, halenky, sukně, spodní prádlo, stuhy a krajky.

Struktura šifonu vyžaduje opatrnost a pečlivost během šití a praní. Práce s ním je malinko složitější. Nejvhodnější pro spojování jsou asi francouzské švy. šifon je lehčí, průsvitnější a lesklejší než jemu jinak velmi podobná tkanina žoržet.

Francouský šev
Takto vypadají francouzské švy. Jsou pracné, ale významně zvyšují komfort během nošení.

Další textilie z pravého hedvábí