Krepdešín

Krepdešín je lehká, velmi jemná, více či méně průsvitná látka v plátnové vazbě s jemným příčným vroubkováním, lehce žebrovaným povrchem. Vyrábí se z kroucených krepových přízí a podobně jako žoržet patří mezi krepové tkaniny. Krepdešínová tkanina může být buď jednobarevná, nebo potištěná. Krepdešínové látky jsou bohaté na splývavost a mají mírně lesklý povrch.

Vyrábí se z přírodního hedvábí - lesklého taftu, nebo acetátových a polyesterových filamentů. Někdy se můžeme setkat s krepdešínem z jemné příze z česané vlny nebo bavlny. Osnova je vždy mnohem hustější než útek, který se zanáší střídavě po dvou nitích s pravým a s levým vysokým (krepovým) zákrutem.

Používá se na lehké letní šaty, elegantní vzdušné halenky, dámské spodní prádlo, pyžama a noční košile.

Krásné hedvábné košilové šaty Zimmermann z krepdešínu

Hedvábné krepdešínové košilové midi šaty se zebřím potiskem cihlové barvy jsou z ready-to-wear kolekce značky Zimmermann na rok 2022. V eshopu Theoutnet stály pekelných 666 euro (po sezónní slevě 50 % 333 euro).

krepdesinove-hedvabne-kosilove-saty-potisk-zebra-zimmermann-the-outnet

Krepdešínové košilové midi šaty se zebřím potiskem cihlové barvy jsou z ready-to-wear kolekce [značky Zimmermann. Zdroj: Theoutnet.com

Původ krepdešínových látek

Výraz krepdešín pochází z francouzského crêpe de Chine, což v překladu do češtiny znamená čínský krep. Krepdešínové látky se začaly používat koncem osmdesátých let 19. století a zájem o ně výrazně vrostl ve dvacátých a třicátých letech 20. století.

Po vzoru Coco Chanel, ženy v západní Evropě a USA začaly nosit kalhoty, lehké šaty a halenky, na které byl tento materiálodhalující ženské křivky ideální. Před první světovou válkou se ještě nosily korzety a dlouhé sukně z těžkého zahalujícího materiálu.

krepdesin-bolena-tex

Pískově béžový hedvábný krepdešín koupíte za 850 kč na metr u Bolena Tex. Jde o 100% hedvábí. Zdroj: Bolenatex.cz

Ohlas v kultuře

Slovo krepdešín zní malebně. Proto se krepdešín objevuje v písních českých umělců, jako je Daniel Hůlka, Jaromír Nohavica nebo Radůza. V refreénu písně Bremen od Radůzy zaznívá:

Hvězdy na mezi počítá Evě Adam, asi usnu až zejtra na večír Jablko z ruky mi do klína padá a nebe přikryl tmavomodrej krepdešín

Další hedvábné tkaniny

Mohlo by vás zajímat