Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

28. 8. 2020 10:54, Rifka Kotleta

Můžete sem klidně přijít jen tak, za shlédnutí stojí prostory Centra DOX samy o sobě. Surové materiály, syrový vzhled, minimalistické tvary, jednoduché linie, naprostá harmonie, promyšlené, povznášející prostory. Centrum současného umění DOX najdete v Poupětově ulici 1 a 3, v Praze Holešovicích.

Velké výstavní prostory s několika uměleckými expozicemi vám v případě potřeby zajistí program na celé odpoledne. Návštěvu doporučujeme zakončit v místní kavárně a návštěvou galerijního obchodu.

Soubor budov DOX+, který rozšířil Centrum pro současné umění DOX, byl postaven v roce 2017 a je z dílny Petr Hájek Architekti.

Soubor budov DOX+, který rozšířil Centrum pro současné umění, byl postaven v roce 2017 a je z dílny Petr Hájek Architekti. Autory projektu jsou Petr Hájek, Tereza Keilová, Cornelia Klien, Benedikt Markel, Martin Stoss. Zdroj: Hajekarchitekti.cz

Aktuální výstavy v Centru současného umění DOX+

Do Centra současného umění DOX+ můžete přijít prakticky kdykoliv a můžete se nechat překvapit. Pro mě je návštěva DOX+ vždycky inspirativní a povznášející. Otevřeno mají od středy do neděle. Ve středu od 14.00 do 21:00 hodin, jinak od 12.00 do 18.00 hodin. V pondělí a úterý je zavřeno. Z aktuálních výstav stojí za shlédnutí:

Ve městě

Výstava Ve městě představuje malby Ivany Lomové. Ve městě myslí Ivana Lomová v Praze. Právě pražská zákoutí, pasáže, čekárny, podchody, domy a ulice autorka zachycuje, když má pocit, že nesou nějaký příběh a mají nám co říct. Více o výstavě Ve městě najdete na oficiálních stránkách Centra současného umění DOX+. Na některé obrazy se můžete podívat také na oficiálním webu autorky Lomova.com.

Malba Ivany Lomové pojmenovaná Vchod, olej na plátně

Malba Ivany Lomové pojmenovaná Vchod, olej na plátně. Autorka právě vystavuje v Centru současného umění DOX. Zdroj: Lomova.com

Galegion: Utopické město

Další právě probíhající výstavou je Galegion: Utopické město. Výstava běží od 14. února do 17. srpna 2020. Nějakou dobu ale nebylo možné výstavu kvůli opatřením spojeným s Covidem-19 navštívit.

Galegion určitě doporučujeme navštívit. Jedná se o jedinečnou příležitost spatřit výsledky desetiletého výzkumného projektu studentů Fakulty architektury ČVUT v Praze a Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě v ateliérech profesora Petra Hájka. Výstava v Centru DOX+ na vybraných projektech utopických měst představuje hledání nových metod urbanismu. Vidět můžete například město navržené pro měsíční kráter Anarchides B. Více o výstavě Galegion: Utopické město najdete na oficiálních stránkách Centra současného umění DOX+.

Ultrasupernatural

Výstava je přístupná od 25. května až 12. října 2020. Jde oprojekt na pomezí umění a antropologie. Autory projektu jsou fotografka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein, kteří s Centrem DOX spolupracují už od roku 2009. Jejich projekt vznikal v letech 1997 až 2011, kdy podnikali expedice na Novou Guineu za domorodými kmeny. Jejich kniha z těchto cest Proč je noc černá obdržela v roce 2005 cenu za objev roku Magnesia Litera. Jde o setkávání dvou odlišných civilizací, té naší s posledním domorodým papuánským kmenem Yali Mek.

Šlapetová a Rittstein se snaží své zkušenosti se životem příslušníků ohrožených domorodých kmenů v jejich přirozeném prostředí umělecky zpracovávat. Na výstavě můžete vidět jejich komplexní soubory fotek, kreseb, videí a monumentální sochy. Více o výstavě Ultrasupernatural najdete na oficiálních stránkách Centra současného umění DOX+.

Udělejte si tu vlastní akci nebo výstavu, DOX+ pronajímá skvělé prostory

Vedle toho, že sem můžete chodit na akce, máte možnost pronajmout si prostor pro vlastní výstavu nebo akci.

Vzducholoď Gulliver

Pronajmout si můžete například Vzducholoď Gulliver, kterou najdete na střeše Centra DOX+. Unikátní mírně se svažující prostor / sál je vybavený audiovizuální a světelnou technikou. Jako jediný z celého Doxu není bezbariérový a není možné ho zatemnit, ale ze všech dostupných možností, dokáže nejvíc zasáhnout emoce a udělat dojem.

Vzducholoď Gulliver v Centru současného umění DOX+ v Praze Holešovicích.

Vzducholoď Gulliver v Centru současného umění DOX+ v Praze Holešovicích. Zdroj: Dox.cz

Dokážeme si tu představit autorské čtení, představení nového architektonického projektu, školení, přednášku nebo promítání. Vejde se sem 60 lidí, na jejichž emoce tu můžete zapůsobit. Na rozlehlou terasu pod vzducholodí se vejde dalších 100 až 300 lidí, takže tu klidně můžete mít i velkou svatbu. Více informací o možnostech pronájmu Vzducholodi Gulliver najdete na officiálních stránkách Centra DOX.

V létě sem můžete zajít do letního kina Evergreen, které hraje za každého počasí. Když prší, promítá se ve vzducholodi. Filmy jsou pečlivě vybrané ve spolupráci s MFF Praha - Febiofest a jsou kvalitní, nemusíte se bát žádného béčkového hororu. Lístek stojí 120 Kč. Organizátor na svých stránkách slibuje velké projekční plátno, čistý zvuk do sluchátek, osvěžující drinky. Do kina se z Pupětova 3.

Studio

Studio v Centru současného umění DOX+ disponuje prostorem o rozloze 100 m2 a je ideální na pořádání školení a workshopů. Vejde se sem 40 až 80 lidí.

Studio DOX+, které si můžete pronajmout

Studio, které si můžete pronajmout v Centru současného umění DOX+ v Praze Holešovicích. Zdroj: Dox.cz

Multifunkční sál DOX+

Multifunkční Sál DOX+ má 361 m2 a dohromady s okolními prostory pro catering, networking a podobně má využitelná plocha 750 m2. Vejde se sem až 240 hostů. Že je sál multifunkční, znamená, že je možné ho během krátké doby přestavět tak, aby vyhovoval potřebám konkrétní akce, například konference, školení, koncertu, divadla, tanečního vystoupení nebo módní show.

Sál je vybaven zvukovou, projekční a světelnou technikou pro většinu základních setupů. DOX+ má vlastní zázemí pro catering a tým kuchařů, který zajistí občerstvení pro vaše hosty. Více informací o možnostech pronájmu sálu najdete na webu Doxplus.cz..

Multifunkční sál, který si můžete pronajmout v Centru současného umění DOX+ v Praze Holešovicích.

Něco málo z historie, založení Centra současného umění DOX+

Centrum současného umění DOX+ založil Leoš Válka, který v roce 1981 odešel z Československa do Austrálie, kde podnikal v oblasti developmentu, stavebnictví a interiérového designu. V roce 1996 se natrvalo vrátil zpět do Prahy. Celoživotní zálibou Leoše Války je architektura a současné umění.

V České republice se rozhodl vybudovat velké soukromé centrum současného umění. Vznik Centra DOX+ inicioval společně se svým obchodním partnerem Robertem Aafjesem. Podařilo se jim sehnat finance od dalších partnerů, takže mohli začít s realizací svých představ. Centrum současného umění DOX+ otevřelo své prostory v roce 2009. Leoš Válka tu dnes působí jako ředitel a předseda představenstva. V roce 2011 mu po nominování Václavem Havlem byla udělena Cena Ministerstva kultury ČR za dlouhodobý přínos a zásluhy v oblasti výtvarného umění.

Mohlo by vás zajímat