Hnutí grunge je pro módní tvůrce inspirací

Přívrženci hnutí grunge jsou ostře proti konzumu a negativním jevům spojeným s velkými korporacemi, chamtivostí a globalizací. Grunge oslavuje ztroskotance, rebely a outsidery, oběti destruktivního systému, jedince kteří nezapadají a ani nechtějí zapadat do většinové společnosti.

Deprese, pocity zrady, prázdnoty a nepochopení, zneužívání, drogy, lehce zanedbaný vzhled, ošuntělé oblečení, těžké boty, piercingy, odrůstající růžové, blond, černé nebo zelené vlasy, které jsou buď splihlé nebo rozcuchané.

Mezi mladými inteligentními lidmi je grunge styl populární i dnes, rezonuje s jejich pocity, dokáže je vyjádřit a pomáhá s hledáním vlastní identity v roztříštěném světě.

Umění v Grunge stylu, pohlednice At Herd od Andyho Walshe.

Umění v Grunge stylu, pohlednice At Herd od Andyho Walshe je k dispozici za 6 dolarů na Fineartamerica. Zdroj:Fineartamerica.com.

Pojem Grunge (vyslovujte grandž) je úzce spojený s alternativní punk rockovou hudbou 90. let 20. století. Patří sem těžké elekrické kytary, zpěv podobající se řevu, zoufalství a zlost v textech skladeb. Nezávislá nahrávací společnost Sub Pop, která sídlila začátkem 90. let v Seattlu, podepisovala smlouvy s punkrokovými kapelami jako Mudhoney, Alice in Chains nebo Nirvana. Proslavily se hned a staly se ikonami Grunge stylu. Do té doby s takovými kapelami nikdo nespolupracoval.

Jména kapel jsou příznačná. Moji oblíbení Pearl Jam o sobě tvrdí, že pojmenování kapely je odvozeno od halucinogeního džemu, který vyráběla babička frontmana Eddieho Veddera křestním jménem Pearl.

Naomi Campbell a Kristen McMenamy představují grunge kolekci, kterou vytvořil Marc Jacobs pro značku Perry Ellis

Naomi Campbell a Kristen McMenamy oblečené do věcí z grunge kolekce Marc Jacobs

Naomi Campbell a Kristen McMenamy focené v grunge haute couture kolekci, kterou vytvořil Marc Jacobs pro značku Perry Ellis . Fotografie: Steven Meisel, Vogue, prosinec 1992. Zdroj:Vogue.com.

V roce 1992 poslal Marc Jacobs na molo modelky oblečené do grunge haute couture kolekce pro značku Perry Ellis. Nějaké kousky oblečení z této kolekce poslal i Cobainovi a jeho ženě, kteří to nesli s nevolí. Šlo už o komercionalizaci stylu. Grunge Haute Couture je v podstatě spojení dvou slv se zcela protichůdným významem. Courtney Love ke kolekci řekla: "Jsme punkáči a tohle fakt nemáme rádi."

V roce 1992 a několik let poté byl styl Grunge všude. Oblékala se tak masovka, Johnny Depp, Winona Ryder nebo Drew Barrymore. Flanelové kostkované košile, roztrhané džíny, vytahané svetry, kožené bundy a ovesize kabáty.

Ultra cool holky nosily v 90. letech 20. století delší vlasy nebo mikádo rozdělené ve prostřed pěšinkou. Šik byly fialové, světle růžové, zelené nebo modré vlasy. Kluci měli taky delší vlasy ve stylu Curta Cobaina. Oblečení se kupovalo v second handech nebo se bralo ze skříně dědečkovi. Základem šatníku tehdejšího šatníku byl každopádně vytahaný svetr s dlouhými rukávy.

Grunge svetr v kolekci Acne Studios na jaro a leto 2020

Ukázka z přehlídky představující kolekci Acne Studios na jaro a léto 2020.

Raf Simons. Ukázka z přehlídky představující dámskoou kolekci oblečení Acne Studios na jaro a léto 2020. Zdroj: Acnestudios.com

Svetr Kurta Cobaina se vydražil za 8 milionů korun

Vlněný svetr Kurta Cobaina s vypálenou dírou od cigarety, který měl na koncertu Nirvana's MTV Unplugged, se v říjnu 2019 prodal za 340.000 dolarů, což je v přepočtu skoro 8 milionů korun.

Mladým lidem mluvila hudba grunge z duše. Curta Cobaina zbožňovali proto, jak expresivně dokázal zpívat texty, jeho vnitřní rozervanost jim byla srozumitelná, to jak zpíval. Takže se oblékali jako on. Zanedbaný vzhled, obnošený svetr, světlé modré džíny.

Módní tvůrci se dnes inspirují hnutím grunge méně ale inspirují, už to není takový hit jako dřív. Kolekce inspirované módou 90. let minulého století a stylem grunge najdete u streat style značek a mladých nezávislých návrhářů, které najdete v eshopu Not Just A Label.

Mohlo by vás zajímat

Styl grunge byl patrný především v hudbě, oblékání a výtvarném umění.

Styl grunge byl patrný především v hudbě, oblékání a výtvarném umění. Jsou z něj cítit deprese, pocity prázdnoty a beznaděj. Zdroj: GC