Raf Simons, design pro sebevědomé ousidery

Raf Simons 🤍 tvoří oblečení pro muže, kteří záměrně stojí stranou, jsou silní a sebevědomí. Jimi se zároveň inspiruje. Designér spojuje energii a jedinečnost subkultur dospívajících s ostrostí a přesností klasického krejčovského řemesla.

Raf Simons nabízí radikálně odlišné pojetí mužnosti a podoby pánského oblečení už od devadesátých let. Je kolekce spadají do kategorie haute couture streetwear.

Talentovaný belgický módní návrhář se narodil v belgickém městě Neerpelt. Nejprve vystudoval industriální design. Po promoci v roce 1991 chvíli pracoval jako designér nábytku a interiérů do galerií, muzeí nebo soukromých interiérů.

Bavilo ho dělat oblečení a Linda Loppa, vedoucí fakulty módy na Royal Academy of Fine Arts Antwerp ho přemluvila, aby na škole studoval módní design, že pro uplatnění v oboru je to důležité. Rozhodl se pro individuální studium oboru menswear design. Krátce po dokončení studia v roce 1995 založil vlastní značku Raf Simons.

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky AW18.

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky značky Raf Simons, která představila kolekci pánské módy na podzim a zimu 2018. Zdroj: Rafsimons.com

Před tím pobýval nějaký čas v design studiu úspěšného návrháře Waltera van Beirendoncka, člena skupiny The Antverp Six, který působí na přestižní Royal Academy of Fine Arts Antwerp. Raf Simons mu pomáhal s přípravou módních přehlídek, showroomů a kolekcí umění.

Spolupráce s umělcem Sterlingem Rubym

Za zmínku stojí úzká spolupráce Rafa Simonse s umělcem Sterlingem Rubym. Pracují spolu na módních kolekcích, připravují podobu módních přehlídek a také design obchodů značky Raf Simons. Dlouholetá spolupráce z nich udělala přátele.

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky AW18.

Ukázka z módní přehlídky značky Raf Simons, kolekce pánské módy na jaro a léto 2020. Zdroj: Rafsimons.com

Raf Simons říká, že oblečení navrhuje pro sebevědomé a nezávislé muže, kteří jsou zároveň i outsidery. Raf Simons reflektuje hnutí jako je punk, gothic nebo mod. Nechce dělat retro oblečení, i když historie je pro něj zdrojem inspirace. Nejdůležitější je pro něj svoboda mysli (mental independence).

Přestože jsou všechny modely Raf Simons perfektně střižené a vytvořené s láskou a péčí, oblečení není pro návrháře středem vesmíru. Důležitější je pro něj postoj, aktuální stav mysli, cítění a jejich vyjádření. Hudba, umění, obrazy a slova byly často podnětem jeho návrhů.

Ve snaze poznat lépe mužskou psychiku se Raf Simons do hloubky zabývá subkulturami mladých, protože dokáží vyjádřit nesouhlas a odpor, své osobní strachy, problémy, pocity prázdnoty a odcizení ve lhostejné spotřební společnosti.

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky SS20.

Ukázka z módní přehlídky značky Raf Simons, kolekce pánské módy na jaro a léto 2020. Zdroj: Rafsimons.com

Důležité momenty v profesním životě Rafa Simonse

 • Od července 2005 do února 2012 byl kreativním ředitelem Jil Sander, měl na starost pánské i dámské kolekce značky.
 • V dubnu 2011 byl prezidentem 26. ročníku festivalu módy a fotografie Fashion Jury Of the Hyères.
 • V dubnu 2012 byl nominován na uměleckého ředitele Christiana Diora pro dámské haute couture kolekce.
 • První haute couture kolekce Raf Simons byla představena v roce 2012.
 • V srpnu 2016 byl Raf Simons menován kreativním ředitelem značky Calvin Klein.
 • V dubnu 2020 vstupuje Raf Simons do Prada Group, kde bude úzce spolupracovat s Miucciou Pradou na podobě budoucích kolekcí značky Prada. Nová pozice ve firmě dostala název co-creative director. Raf Simons bude mít stejné rozhodovací pravomoci jako Miuccia Prada.

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky SS19.

Ukázka z módní přehlídky značky Raf Simons, kolekce pánské módy na jaro a léto 2019. Zdroj: Rafsimons.com

Z čeho vychází podoba kolekcí Raf Simons

 • Z úcty k individualitě a nezávislosti
 • Z lásky k subkulturám náctiletých
 • Z lásky k tradiční pánské módě a krejčovskému řemeslu
 • Z lásky k inovacím a moderním proporcím
 • Z neustálého hledání ideálních materiálů (látek) a textur

Raf Simons. Ukázka z módní přehlídky SS19.

Ukázka z módní přehlídky značky Raf Simons, kolekce pánské módy na jaro a léto 2019. Zdroj: Rafsimons.com

Mohlo by vás zajímat