Psychologie

Trendy v podpoře ohrožených dětí, zapojit se musíme všichni

Hodně Čechů žije v domění, že těžké trauma si z dětství odnáší jen pár smolařů. Skutečnost je ale jiná. V roce 2021 u nás bylo nahlášeno více než 9.500 případů týrání, zneužívání nebo zanedbávání dětí. Odhaduje se, že skutečný počet je desetkrát vyšší! Několik dětí ročně na následky krutého zacházení zemře.

V článku se dozvíte,:

  • kolik dětí musí prožít těžké traumatizující zážitky,
  • jak velké je riziko transgeneračního přenosu,
  • že zanedbávání a špatné zacházení trvale poškozuje mozek dítěte,
  • že jedno naplácání na zadek se jako trauma nebere,
  • jak poznat dítě, které je obětí domácího násilí, týrání nebo zneužívání,
  • jak by měl vypadat trauma respektující přístup ve školách.

Tetování je staré jako lidstvo samo, proč se lidé nechávají tetovat

Podívejte se s námi na historii tetování. Na to, jak obvyklé bylo v různých etapách lidských dějin. K čemu sloužila tetování na těle egyptské kněžky, skytského náčelníka nebo ledového muže Otziho. Nechávali se lidé před tisíci lety tetovat z podobného důvodu jako my?

Tetování jsou dobrovolná i nedobrovolná. Mohou symbolizovat moc nebo sloužit jako cejch. Často mají připomínat významnou událost nebo stvrzovat víru v něco nebo někoho. Některá tetování jen zdobí, jiná mají člověku pomoct od bolesti, zbavit ho strachu, dodat mu sílu v těžkých chvílích nebo v boji. Posilovat může i víru v boha nebo vlastní schopnosti. Tetování ohou mít rituální význam a dnes často fungují jako talisman.

Výstava v DOX+ odhalila tvorbu nadaného hypersenzitivního umělce, který se ukrývá před světem

Tvorba Siegfrieda Herze je mimořádný objev. Je to velmi nadaný a hypersenzitivní člověk, kterého sužují úzkosti a deprese. Mladý umělec však téměř nikdy nevychází ze své garsonky. Kvůli zdravotním potížím tráví většinu času v posteli, kterou na jednom ze svých děl namaloval a pojmenoval jako "Hrob". Neopouští svůj pokoj, protože svět venku je pro něj příliš vulgární, hektický, hlučný a stresující.

Častá duševní onemocnění lidí bez domova

Častá duševní onemocnění lidí bez domova

Lidé bez domova bývají ve špatné zdravotní kondici a z mnoha důvodů se jim nedostává pomoci. Velmi častý je u nich také výskyt psychiatrických onemocn...

Příběh Sylvy, která neúnavně pečuje o manžela Miloše s Alzheimerovou chorobou

Příběh Sylvy, která neúnavně pečuje o manžela Miloše s Alzheimerovou chorobou

Manželé Sylva a Miloš Dneboští mají dvě děti, oba byli po celý život hodně aktivní a závodně sportovali. Baseball a softball hráli až do pozdního věku...