Hipster. Kdo to vlastně je? Jsou dnes ještě nějací hipsteři?

Kdo jsou vlastně hipsteři? Subkultura, která se k sobě nehlásí, neškodná revolta vůči současné společnosti, nechuť být řazen do škatulky, touha být jiný než většina nebo hledání schůdné alternativy k mainsteamu. Hipsteři jsou často mladí lidé z velkých měst, kteří obtížněji hledají svou identitu a své místo na světě.

Zdá se, že to každý vidí jinak a ti, kteří jsou jako hipsteři označováni, se za ně často nepovažují. Když kouknete na Instagram, co se skrývá pod hashtagy hipster, hipsterstyle, hipsteroutfit nebo hipsterfashion, jasnější představu taky nezískáte.

Na instagramu se za hipstery označují podivná individua, která tak rozhodně nevypadají. A jsou dnes vůbec ještě nějací hipsteři? Asi ano, ale své nejlepší časy už mají za sebou.

Čím se hipster vyznačuje

Nějaké shodné znaky bychom snad našli. Současné hipstery nacházíme spíše mezi mladšími lidmi se solidními příjmy, mezi kreativci, kteří se zajímají o dění kolem sebe a nebojí se zkoušet nové, případně i hodně staré věci. V zásadě by mělo platit, že hipster

  • je intelektuál s liberálním smýšlením,
  • zajímá se o nové technologie, hudbu a umění,
  • studuje na VŠ nebo pracuje ve start-upu, médiích, marketingové, reklamní nebo PR agentuře,
  • případně je designér, architekt, hudebník, redaktor, umělec nebo majitel firmy,
  • vyhledává marketingové konference, sdílené kanceláře a podobně smýšlející lidi,
  • chodí rád na koncerty, do divadla, galerií, kaváren a barů (dokud si nepořídí děti),
  • zajímá se o ekologii, udržitelnost a zdravý životní styl,
  • má rád staré věci, retro, bio a lokální produkty,
  • v módě slepě nesleduje trendy, obléká se podle sebe a kreativně,
  • dbá na svůj zevnějšek (což irituje část Čechů, která kašle na to, co má na sobě a považuje to za svojí přednost).

Rand Fishkin, super smart hipster s cool vizáží.

Randa Fishkina znají všichni, kdo pracují v online marketingu, je to náš oblíbený super fér a super smart hipster, vždy s cool vizáží. Zdroj: Sparktoro.com

Pseudohipsteři

Pak jsou taky pseudohipsteři, kteří hipstery nejsou, ale snaží se tak vypadat a urputně napodobují nějaké úspěšné hipstery ze svého okolí. Nejsou moc chytří, jejich chování je často úsměvné. Nicméně doba, kdy byly oblíbené vtipy o hipsterech a často bylo slyšet hihňání, když se objevil nějaký obzvlášť povedený hipster, už spíše minula.

Režisér a scénárista Jan Látal věnoval hipsterské komunitě jeden díl z dokumentárního cyklu Kmeny z roku 2015, který vysílala Česká televize. Cyklus Kmeny mapoval současné městské subkultury. Hipsterům byl věnován jedenáctý díl.

Na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze se o něm píše:

"Bohémové současného digitálního světa, kteří se snaží stát nad konzumní společností. Pravdu často hledají na jednom ze svých oblíbených blogů a svou identitu korigují podle trendů. Zároveň se u toho tváří, že je trendy nezajímají. Z Prahy by nejraději měli volnomyšlenkářský Berlín, ale přesto jde o kmen, který se obejde bez ideologie a přesně vymezených hranic. V módě kombinují trendy posledních šedesáti let a poslouchají kapely, které nikdo nezná. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister."

kmeny-doku-serial-logo

Logo dokumetárního seriálu režiséra a scénáristy Jana Látala o subkulturách Kmeny. Zdroj: Ceskatelevize.cz

Na webu ČT se o obsahu dílu Hipsteři dočtete:

Vzývání nereflektovaného standardního vkusu, oživování neživého, zvýznamňování zdánlivě dávno bezvýznamného, způsoby vyjadřování sebe sama vůči ostatním. Osmyslňování takzvaně přirozeného světa běžných objektů, ať už je jimi oblečení, hračky, jídlo nebo hudba. Tvořivost a tvůrčí síla v nakládání s detaily, které dohromady skládají svět. Osobnost jako umělecký objekt, s nímž se zachází konceptuálně a s touhou překvapit druhé. Režisér Jan Látal se vydává definovat ty, jež prý definovat nelze a kteří se tomu brání.

V diskuzích k dílu o hipsterech však převažují nesouhlasné reakce. Většina z nich si myslí, že takoví hipsteři nejsou, že jejich pojetí je zjednodušující a realitě vzdálené. A jsme zase u toho, kdo to vlastně je ten hipster? Jan Látal serveru Lidovky.cz k natáčení dílu o subkultuře hipsterů řekl:

"Při natáčení jsem párkrát slyšel, že bych měl kameru otočit do zrcadla.“

Hipstery podle něj charakterizuje vymezení vůči mainstreamu, život ve městě, vytříbené estetické vnímání, velká dávka cynismu, nechuť identifikace s čímkoli a také schopnost objevovat kulturu tam, kde ji jiní nevidí.

Encyklopedie pražského hipsterství

Vtipná a povedená je Encyklopedie pražského hipsterství na webu Excelentmag.

Je vidět, že autoři poctivě a v praxi nastudovali obskurní zvyklosti a šatník hipstrů z vyhlášených pražských hipsterských čtvrtí, toť jest Nuslí, Vršovic a Starého města. Karlín vyřadili, protože tam prý nic nenašli a mají pravdu, Karlín zatím moc nežije.

Co se jinak říká o hipsterech

Někteří spatřují kořeny hipsterství v 50. letech 20. století, jiní až po roce 2000. Například v knize Kmeny: Současné městské subkultury z roku 2011, hudební publicista Karel Veselý píše:

... Termín hipster má kořeny ve druhé polovině 50. let, kdy tímto slovem popisovali bělošské fanoušky jazzu posedlé imitací životního stylu svých černých vzorů. ... Fascinace životním stylem afroamerické menšiny, reprezentovaným hudebními žánry funk, soul či hip-hop neopustila masovou kulturu ani v dalších padesáti letech. ... V Čechách má hipsterství úrodnou půdu. Oficiální kultura masmédií je zaseknutá v hluboké normalizaci a obecnému konzervativismu nahrávají malé trhy i skepse v přijímání novinek ze zahraničí. Většina Čechů vyznává rockovou ortodoxii knedlíkových hostií a piva a vymezovat se vůči něčemu takovému je vlastně velmi snadné.

Jestli to chápu správně, jsou podle Karla Veselého hipsteři ti, kdo se vymezují vůči většinové společnosti a její kultuře rocku, piva a guláše. A on sám se za hipstera nepovažuje. Autor, který je jinak hudební publicista, pokračuje:

Prvními hipstery byli v desvadesátých letech hudební novináři z menšinových médií okázale pohradající masovým vkusem. Brzy se k nim přidali kreativci z reklamek, studenti uměleckých škol, pro které se nová a neoposlouchaná hudba stala potvrzením jejich výjimečnosti ve společnosti, která dává přednost průměru.

Karel Veselý v kapitole Hipsteři v knize Kmeny: Současné městské subkultury jmenuje kapelu Can, ve které hrál významnou roli černošský zpěvák a umělec Malcolm Mooney a ten myslím naplňuje většinovou představu hipstera i dnes ve svých šestasedmdesáti letech.

Hudebník Malcolm Mooney z kapely Can.

Hudebník Malcolm Mooney z kapely Can. Zdroj: Brooklynvegan.com

Výtvarník Jakub Hošek, který bývá označován za hipstera, odpověděl na otázku: "Co pro něj znamená hipster?", hodně zajímavě v emailovém rozhovoru pro časopis Nový Prostor:

Původní hipsterství mi bylo docela sympatický a vlastně mi přišlo něčím přirozený. Postupem času se z něj ale stalo něco jinýho, z dnešního pohledu docela komickýho. Dnešní hipsteři jsou konzumenti marketizované indie kultury. Jsou to lidi, kteří svůj vkus nadřazujou vkusu většiny, aniž by si přitom uvědomovali, že sami podléhají médiím, který jim cíleně diktujou ten pocit výjimečnosti. Těmi médii mám na mysli chytře vyprofilovaná „indie“ média, která odchytávají lidi, které není těžké názorově formovat. V Čechách panuje zvláštní situace. Člověk je v tom absolutním chaosu vděčnej za každého jedince, který se aspoň trochu o něco zajímá. Jestli je každý, kdo to dává hlasitěji najevo a má trochu jiný vkus než ostatní, hipster, tak je asi hipster... Velký rozdíl ale vidím mezi hipsterem a trendsetterem, kterého hipsteři následujou – to si lidi hodně pletou. Pak je tady pravej opak trendsetterů – takový ti hipsteři ve výslužbě, kteří na hipsterech začali vydělávat. Strašidelný na tom je, že tihle hipsteři-důchodci dodnes sami nechápou rozdíl mezi kvalitou a blbostí, takže jejich ovečky stojí na místě spolu s nimi.

A jak hipster vypadá

Vždy pečlivě upravený

Ve většině představ je to muž, který si potrpí na kvalitu. Má pečlivě upravené vousy, knírek, dlouhé nakroucené kníry nebo secesní plnovous. Na hlavě má dobře střižené, pěkně upravené nebo ledabyle rozcuchané vlasy, účes bývá promyšlený. V posledních letech letí podholené vlasy a drdol.

Pruhovaná trička, kšandy

Nosí pruhovaná trička, vzorované košile, vesty, kšandy, skinny džíny nebo chico kalhoty, originálně střižená a vintage saka, motýlky, náramky, náušnice, brýle s výraznými obroučkami, hodinky Prim, tvídové čepice, klobouky, slamáky, kvalitní italské kožené boty nebo plátěné tenisky.

Na hlavě sluchátka

Zajímá se o hudbu, kulturu, rád cestuje a hodně čte. Často má tetování. Nakupuje v second handech, antikvariátech, na bleších trzích a v obchodech s vintage módou. Hledá kvalitní a unikátní kousky. Samozřejmě není hipster jako hipster, ti z Brooklinu před 20 lety vypadali jinak, než ti naši v Karlíně.

Vedle vintage taky BIO

Hipster vyznává alternativní životní styl, jí zdravě a chová se ekologicky. V jeho jídelníčku najdete bio, kvalitní, lokální a zdravé potraviny, nechybí hummus, chia semínka, matcha, ořechy, ovoce, zelenina, dobroty bez lepku, bez laktózy a bez éček.

Náš kamarád a taky trochu hipster Jirka Chomát má vytříbený styl a pozná, co je kvalita, pokud jde o oblékání.

Náš kamarád a taky trošku hipster Jirka Chomát má vytříbený styl a pozná, co je tradice a kvalita, pokud jde o oblékání. Zdroj: Rukulibam.cz

Kde hledat hipsterský styl

Města jako Londýn, Berlín, New York nebo Praha mají své hipsterské čtvrti. Uvádíme ty nejznámější a místa, kde se dají nakoupit retro a vintage kousky na sebe i do bytu.

Hackescher Markt Berlín

Na tomto místě v Berlíně si hipster přijde na své. Čtvrť je plná malých obchůdků s designem, unikátním zbožím a stylovým oblečením úspěšných mladých návrhářů a nových značek, které se v Berlíně koncentrují. Nenajdete tu módu velkých retailových řetězců ani velké obchodní domy. Připravte se na to, že úplně levné už to tu není.

Hackescher Markt začíná kousek od stanice metra Hackescher Markt. Lokalita je ohraničena ulicí Dircksenstraße na jihu, Torstraße na severu, Rosa-Luxemburgským náměstím na východě a Oranienburger Straße na západě.

Portland v americkém Oregonu

Někde se píše, že americké město Portland je kolébkou hipsterského hnutí, že tam byli hipsteři jako první. To samé se ale tvrdí i čtvrti Shoreditch v Londýně nebo Williamsurb v Broooklynu. Do Portlandu jezdí hipsteři ve velkém jako turisté a je tam všechno, co co mají rádi, pivo z malých řemeslných pivovarů, knihkupectví s alternativní literaturou, bleší trhy a trhy s lokálními ptrodukty.

Shoreditch v Londýně

Shoreditch patří mezi významná kulturní centra už od doby, kdy vládla Alžběta I. Vždy se sem chodilo za zábavou a kulturou. Je tu plno kaváren, hospod, barů a hudebních klubů. V minulosti tu bydleli především rodiny dělníků. Až od roku 1996 se sem stěhují mladí lidé pracující v kreativních oborech, a tedy i hipsteři, pro které má shoreditch své kouzlo a našli tu, co potřebují.

Karlín v Praze

Nejsou to je karlínské kavárny kde v Praze hledat hipstry, najdete taky v Holešovicích, na Letné a v historickém centru města. Mezi naše oblíbené"hipsterské" podniky v Praze patří

  • Cafe Neustadt, kde jak na svém webu píší, najdete *"Oázu výběrové kávy, prvotřídního klidu, skvělé hudby a bohulibé neposlušnosti. Přímo v centru Prahy, na nádvoří Novoměstské radnice.
  • Kavárna co hledá jméno, Stroupežnického 10, Praha 5, kousek od Anděla
  • Tricafe, Retro kavárna v Anenské ulici

Kavárna co hledá jméno, Praha 5.

Kavárna co hledá jméno má své kouzlo, je schovaná za vietnamskou tržnicí. Vstup je ze Stroupežnického ulice 10.

Williamsburb v Brooklinu

Konkrétně oblast Williamsburb v Brooklinu byla po nějakou dobu jakousi hipsterskou Mekkou. Oblast plná stylových kaváren a barů, alternativních hudebních klubů, vintage obchodů a secondhandů. Každý hipster a milovník vintage věcí by měl při cestě do New Yorku navštívit Brooklin Flea, což je takový obří bleší trh založený v roce 2008, kde najdete ledacos.

Brooklyn Flea logo
Brooklyn Flea v New Yorku, logo

Sodermalm ve Stockholmu

Sonderalmu se říká nejvíc cool čtvrť v Evropě. Bývala to chudinská čtvrť, kde bydleli dělníci z přístavu. Dnes tu žijí hipsteři, mladí a bohatí Švédi. Jsou tu historické domy ze 16. století, ve kterých je bezpočet uměleckých galerií, stylových vintage butiků, staromódních kaváren a holičství.

Smorgasburg v Los Angeles

Smorgasburg je obří bleší trh v Los Angels. Až tam pojedete, navštivte ho. Vstup je zdarma a koná se každou neděli.

Mohlo by vás zajímat