Hnutí Normcore, výraz vzdoru proti trendům

Hnutí Normcore se objevilo díky skupině mladých kreativců, kteří založili agenturu K-Hole předpovídají budoucí trendy nejen v módě. Zakladateli legendární prognostické K-Hole jsou Greg Fong, Sean Monahan, Emily Segal, Chris Sherron a Dena Yago. Pojem normcore označuje spíše životní styl, nejde o módní trend, ale o přístup k životu a oblékání.

Normcore vyznává unisex módu a normálně vyhlížející oblečení, žádná extravagance, stylizování nebo snaha odlišit se za každou cenu. Ve skříni stoupenců hnutí normcore najdete džíny, volná trička, mikiny, pohodlné svetry a tenisky nebo sneakers. Nikdo nic nenosí jen proto, aby vypadal stylově.

Pojem Normcore byl součástí jednoho z prvních reportů K-Hole z roku 2013, který se jmenoval “Youth Mode”. Report obsahoval titulky jako, "We live in Mass Indie times" nebo "Being Special vs. Being Free", jasně narážející na hipsterské hnutí. Normcore je v módě něco, jako byl Bauhaus v designu a architektuře.

Skupina ve svých dokumentech a předpovědích tak trochu parodovala závažné zprávy o trendech zaměřených na mládež. Šlo o reakci na hipstery a drahé predikce velkých konzultantských firem, K-Hole si z nich v reportu jednoduše dělají legraci.

Velké značky údajně platí K-Hole za jejich předpovědi chování spotřebitelů, módních trendů a definice skupinových identit velké peníze.

V pdf dokumentu “Youth Mode” od K-Hole se například uvádí:

Normcore moves away from a coolness that relies on difference to a post-authenticity coolness that opts in to sameness. But instead of appropriating an aestheticized version of the mainstream, it just cops to the situation at hand. To be truly Normcore, you need to understand that there’s no such thing as normal.

Nebo:

Normcore doesn’t want the freedom to become someone. Normcore wants the freedom to be with anyone. You might not understand the rules of football, but you can still get a thrill from the roar of the crowd at the World Cup. In Normcore, one does not pretend to be above the indignity of belonging.

Předpověďi. Zdroj: Khole.net

Mohlo by vás zajímat