Hedvábný Dupion

Dupion (někdy také Dupioni nebo Douppioni) je hedvábná tkanina s nepravidelným zrnitým povrchem. Vyrábí se z čisté hedvábné příze a stejně jako buret vypadá surově, jsou na něm drobné výstupky a nepravidelnosti.

Dupion je pevná hustě tkaná látka a je těžší a silnější než třeba habutai (habotai). Působí ušlechtilým a luxusním dojmem, protože má přirozený decentně lesklý povrch. Pro hedvábný dupion jsou typické barevné odlesky, které se mění s úhlem pohledu.

Hedvábná látka dupion krémové barvy
Krémový nazlátlý hedvábný dupion z nabídky eshopu Etsy.com. Zdroj: Etsy.com

Hedvábí typu dupioni se perfektně hodí na dámské kostýmky, společenské šaty, kabáty, plédy, šály, kabelky, psaníčka, historické kostýmy. Ale můžete z něj mít také luxusní tapety na zeď, závěsy, polštáře nebo potahy na židle. Křesla potažená by neměly být trvale vystaveny přímému slunečnímu světlu.

Údržba

Dupion je pevná látka s jemnými nerovnostmi a může se srazit. Švadlena, které ho svěříte, by s dupionem měla mít zkušenost a střih šatů dobře promyslet. Oblečení z dupionu by nemělo být příliš obtažené. Švy by neměly být příliš namáhány, jinak se vytrhávají.

Oblečení z dupionu by určitě mělo mít podlepené švy a také by mělo mít podšívku, aby látka byla chráněna před roztržením a její nošení bylo příjemné. U oblečení z hedvábného dupionu je roztržení nohužel časté, stačí se prudce ohnout nebo dát ruce nad hlavu. Řeší to již zmiňovaný volnější střih a podlepené švy.

Po vyprání ve vlažné i studené vodě se dupionové hedvábí sráží zhruba o 5 až 10 procent. Proto je lepší vsadit na chemické čištění. Dobře se ale žehlí a je to nemačkavá látka, ve které si bez obav můžete sednout.

Dupion patří mezi materiály, ze kterých se docela dobře šije, i když se poněkud třepí. Dupion nesplývá, skládá se trochu jako papír, díky tomu snadno vytváří drapérie, proto se hodí na svatební šaty, bohaté sukně a nabírané rukávy.

Hedvábný dupion modré barvy
Modrý hedvábný dupion z nabídky eshopu Etsy.com. Zdroj: Etsy.com

Krásný decentně lesklý zlatobéžový hedvábný dupion.

Krásný decentně lesklý zlatobéžový hedvábný dupion je k dostání v eshopu Marlen. Cena 1.150 Kč za metr. Zdroj: Marlen.cz.

Dupionu se podobají buret a šantung (shantung). Buret je o něco těžší a hrubší a šantung je lehčí a jemnější než dupion.

Další druhy látek z pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat