Hedvabný satén

Satén z pravého hedvábí je krepová látka, která je hustě tkaná v atlasové vazbě z jemných hedvábných nití. Díky atlasové vazbě a hladkým nitím má satén svůj typický lesk. Hedvábné satény mají zrnitý, decentně lesklý vzhled a splývají v hladkých vlnách, které se proměňují v opojnou hru odlesků a stínů.

matove-hedvabne-svatebni-saty-ralph-russo_ss2018

Krátké mátové svatební šaty z hedvábného dyšesu s bohatou výšivkou a růžovými manžetami z norkové kožešiny. Zdroj: Ralphandrusso.com

Hedvábný satén se hodí na šaty pro slavnostní příležitosti, plesové šaty, luxusní svatební šaty, halenky, spodní prádlo nebo pyžama. Z hedvábného saténu se také dělají podšívky do dámských kostýmů, pánských obleků nebo kabátů. Luxusní spodní prádlo z hedvábného saténu šije například návrhářka Tereza Vu.

sede-satenove-svatebni-saty-pop-zuzana-Kubickova

Opojně krásné šedé saténové šaty s dlouhým širokým rukávem od Zuzany Kubíčkové. Jsou elegantní a každého zaujmou. Zdroj: Zuzanakubickova.com

Pod hedvábné satény řadíme marokén, dyšes, krepdešín, krepsatény a těžké satény. Nejlehčí je krepdešín s gramáží 60 až 70 g/m2. Proto se z něj šijí lehké letní šaty Klasické satény mají gramáž kolem 70 g/m2. Těžké satény jsou velmi splývavé, gramáž se u nich pohybuje mezi 120 až 140 g/m2 stejně jako u dyšesu, který je ale nesplývá.

Tmavě zlatý splývavý hedvábný satén s hladkým lesklým povrchem na obrázku níže a další látky z hedvábí koupíte v eshopu Sartor Bohemia.

sartor-hedvabny-saten-tmave-zlaty

Hedvábný satén tmavě zlaté barvy prodává Sartor Bohemia. Zdroj: Sartor.cz

Dyšes

Dyšes neboli duchesse (anglicky vévodkyně) patří mezi nejluxusnější hedvábné látky. Je to velmi kvalitní, hustě tkaná pevná krepová látka z pravého hedvábí. Z dyšesu se šijí luxusní večerní toalety, slavnostní róby, plesové šaty nebo luxusní svatební šaty.

Dyšes má hladký povrch a na lícové straně perlový lesk, rub látky je matný. Narozdíl od lehkých saténových materiálů nesplývá, naopak vytváří záhyby a drží tvar, proto se z něj snadno dělají bohaté nabírané sukně. Přestože má vysokou gramáž, je prodyšný a velmi příjemný na nošení.

dyses-duchesse-100-procent-hedvabi

Pevný nesplývavý hedvábný dyšes z obchodu Sartor Bohemia. Zdroj: Sartor.cz

Hedvábný dyšes se hodí i na složitější kreativní střihy nebo jako podklad pod výšivku, protože je opravdu velmi pevný a hustě tkaný.

kratke-svatebni-saty-ralph-russo_ss2016

Elegantní svatební šaty z hedvábného dyšesu s odhalenými rameny mají dokonalý střih. Zdroj: Ralphandrusso.com

Krepdešín

Krepdešín je lehká někdy i průsvitná krepová tkanina v plátnové vazbě. Krepdešíny jsou splývavé, mají lesklý zrnitý povrch s jemným příčným vroubkováním. České pojmenování této hedvábné látky je z francouzského crêpe de chine. Krepdešín se někdy dělá také z jemné vlny nebo bavlny.

krepdesinove-hedvabne-saty-tory-burch-farfetch

Krémové kaftanové šaty z hedvábného krepdešínu Tory Burch prodává eshop Farfetch za 1.362 euro. Zdroj: Farfetch.com

Další druhy látek ze 100% pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat