Dries Van Noten

Dries Van Noten se narodil roku 1958 v belgických Antverpách. Studia Fashion Designu na prestižní Royal Academy Antwerp dokončil v roce 1980. Několik let po studiích se úspěšně živil jako freelancer. V roce 1986 se také stal členem avantgardní skupiny tvůrců The Antwerp Six.

Narodil se v tradiční rodině do inspirativního prostředí. Rodinný dům byl plný starožitností a uměleckých děl. Oba rodiče navíc pracovali v oděvním průmyslu a děda Driese van Notena patřil k průkopníkům belgické oděvní scény.

Jeho otec byl majitelem butiku s prvotřídním oblečením a Dries ho doprovázel na obchodní cesty do Paříže a Milána. Matka sbírala starodávné látky, aplikace a výšivky. Zkušenosti z dětství se promítají v jeho kolekcích.

Dries-Van-Noten-portret

Světově proslulý návrhář Dries Van Noten. Zdroj: Driesvannoten.com

V roce 1986 představil na London Fashion Weeku svou kolekci pánského oblečení. Jeho kolekce oblečení měla úspěch, tak se rozhodl otevřít si butik v Belgii. Následovaly další butiky v Paříži, Hong Kongu a dalších městech módy. Známá je jeho vášeň pro textilní materiály.

Proslavilo ho mixování východních a západních stylů a používání folklorních prvků a materiálů. Dries van Noten je známý tím, že se u svých kolekcí nechává inspirovat lidmi, které běžně potkává v Antverpách na ulici.

Z Belgie pochází mnoho dalších známých návrhářů, jako je Diane Von Furstenberg, Ann Demeulemeester, [Raf Simons](), Liz Claiborne nebo Martin Margiela. Dries van Noten je dnes nejslavnějším z nich.

Designér patří k tvůrcům, kteří se prosadili na světovém módním poli. Díky The Antwerp Six se malé Antverpy staly se epicentrem evropské avantgardní módy.

dries-van-noten-ss-23

Ukázka z kolekce na jaro léto 2023. Zdroj: Driesvannoten.com

Hvězda Dries van Notena pozvolna stoupala po ukončení studií a před několika lety svými modely zaujal nejen kritickou odbornou veřejnost, ale také lukrativní klientelu v řadách hereček, [fashion influencerek]() a celebrit.

Jeho modely nosí Cate Blanchett, Nicole Kidman nebo Jennifer Aniston. Štítek DvN na oblečení je důkazem vybraného vkusu a dobré orientace v aktuálních módních trendech.

kabat-dries-van-noten

Kabát, který vypadá jako umělecké dílo, je z kolekce Dries van Noten na jaro léto 2023. Zdroj: Instagram.com

Dries Van Noten tvoří módu proti hlavnímu estetickému proudu a masovým trendům. Jeho modely jsou nositelné a současně extravagantní. Patří mezi nezávislé tvůrce, které mají rádi módní kritici i zákazníci.

Návrhář procházel během své kariéry různými obdobími, kdy se soustředil hodně na střih, byl fascinován potisky nebo nečekanými kombinacemi. Dekonstruuje klasické a známé módní prvky a styly a tvoří nové unikátní kousky. Jeho modely jsou současně velmi elegantní.

dries-van-noten-kolekcess-23

Ukázka z kolekce na jaro léto 2023. Zdroj: Driesvannoten.com

Podobně jako Marc Jacobs nebo Martin Margiela má samozřejmě i své odpůrce.

Prestižní ocenění

  • V červnu 2008 dostal ocenění International Designer of the Year Award od Council of Fashion Designers of America.
  • Rok 2014 začal slavnostním otevřením výstavy Dries Van Noten, Inspirations. Výstava představila jeho návrhy a vlivy v Musée des Arts Décoratifs v Paříži.
  • V roce 2015 se výstava Dries Van Noten, Inspirations přestěhovala do Antverp.
  • V roce 2016 vyhrál cenu Culture Award od Province of Antwerp za přínos antverpské kultuře.
  • V roce 2021 byl znovu nominován na cenu International Designer of the Year Award.

kabat-dries-van-noten

Kabát, který navrhl Dries Van Noten. Zdroj: Driesvannoten.com

Světle fialové hedvábné midi šaty s květinovým potiskem

Šaty s červenou a žlutou růží jsou z kolekce Dries van Noten na jaro a léto 2020 jsou k dostání v eshopu Modes po 50% slevě za 1.250€.

  • Materiál: 100% hedvábí
  • Podšívka: 100% viskóza

Dries Van Noten, světle fialové hedvábné midi šaty s květinovým potiskem.V kombinaci se žlutými kozačkami vypadají božsky. Bly k dostání na Modes.com za 1.250 €. Zdroj: Modes.com

Modré lehké hedvábné midi šaty s rozostřeným květinovým potiskem

Šaty jsou z kolekce Dries van Noten na jaro a léto 2020, k dostání v eshopu Modes po 50% slevě za 680€.

  • Materiál: 100% hedvábí
  • Podšívka: 100% viskóza

Dries Van Noten, světle modré hedvábné midi šaty s květinovým potiskem.

Dries Van Noten, světle modré hedvábné midi šaty s květinovým potiskem. Z kolekce na jaro a léto 2020. K dostání na Modes.com po 50% slevě za 680 €. Zdroj: Modes.com

Mohlo by vás zajímat