Lycra, Spandex neboli elastan

Lycra nebo Spandex je obchodní název pro elastan, jde o chráněnou značku firmy Invista, která Lycru vyrábí a dodává na trh od roku 2004. Vlákno Lycry od výrobce Invista obsahuje 85 % polyuretanu, který je díky chemickému spojení urethanu s amorfním segmentem z polyesteru elastický.

Elastan je syntetické vlákno známé svou výjimečnou elasticitou, které bylo vynalezeno v roce 1958 chemikem Josephem Shiversem v DuPont's Benger Laboratory ve Waynesboro státu Virginia v USA. Také elastan se poprvé objevil na trhu v roce 1958 a na trh ho uvedla právě firma DuPont.

Vedle Lycry najdete na štítcích sportovního oblečení, plavek, spodního prádla a punčocháčů také jména dalších značek textilních elastických vláken. Jsou to například Spandex nebo Dorlastan, které mají podobné vlastnosti jako Lycra.

Vlákna Lycry jsou v podstatě neviditelná a roztahují se až na osminásobek své délky, aniž by hrozilo přetržení. Lycra zlepšuje vlastnosti přírodních i umělých tkanin.

Květovaná přední část mikiny od značky Seven Sisters je z materiálu, který obsahuje 94 % polyesteru a 6 % elastanu.

Květovaná přední část mikiny od značky Seven Sisters je z materiálu, který obsahuje 94 % polyesteru a 6 % elastanu.

Používání Lycry v textilním průmyslu zásadním způsobem zvýšilo pocit komfortu především u oděvů, které nosíme přímo na těle. Máme na mysli trička, elastické kalhoty, roláky, plavky, spodní prádlo a dámské punčochy. Pevnost vláken v oděru je však nízká, proto se je nutné lycru kombinovat s přízemi z odolnějších materiálů.

Příze a další textilní materiály s elastanem

Lycra se přidává do stretchových tkanin, které obsahují přibližně 5% podíl elastických vláken. Punčochové zboží mívá 20% až 40% podíl elastických vláken.

LYCRA® 3D

Lycra 3D je technologie splétání vláken elastanu u jemného punčochového zboží. Do každého řádku zaplétá jedna nit z lycry ovinuté polyamidovým filamentem. Filament je struna, ze které se pomocí tiskárny vyrábí v tomto případě polyamidové vlákno ovíjející vlákno elastanu. Technologie byla vyvinuta v devadesátých letech 20. století.

Vlákna Lycry z webu výrobce

Vlákna Lycry z oficiálních webových stránek výrobce. Zdroj: Connect.lycra.com

Mohlo by vás zajímat