Marc Jacobs, talent s dobrým srdcem

30. 4. 2023 10:22, Rifka Kotleta

Samotná značka Marc Jacobs vznikla v roce 1984, kdy módní návrhář Marc Jacobs společně s Robertem Duffyem založili firmu Marc Jacobs International Company, L.P.

V té době bylo zakladali slavné značky teprve 21 let a právě skončil svá studia na Parsons School of Design v New Yorku.

V roce 1986 se Marc Jacobs stal designérem u značky Perry Ellis a stal se nejmladším designérem, který kdy získal cenu Council of Fashion Designers of America (CFDA).

Naomi Ackie oblékla róbu Marc Jacobs z kolekce Fall 2022 pro Vanity Fair’s The Voice.

marcjacobs-ss-23-naomi-ackie

Naomi Ackie v róbě Marc Jacobs z kolekce Fall 2022. Fotil Ruth Ossai, stylizovaka Nicole Chapoteau.. Zdroj: Instagram.com

Komplikované dětství

Marc Jacobs se narodil 9. dubna 1963 v New Yorku. Jeho rodina byla židovského původu a jeho matka měla italské kořeny. Jeho rodiče se rozvedli, když byl Marc ještě dítě, a on zůstal s matkou a sestrou. Jacobs vyrůstal v oblasti Upper West Side v New Yorku a byl často terčem šikany ze strany spolužáků.

V dětství byl Jacobs velmi kreativní a rád kreslil. Zájem o módu začal projevovat již v mladém věku, když ho matka brala nakupovat a on si sám vybíral oblečení. V sedmnácti letech se přihlásil na Parsons School of Design v New Yorku, kde začal studovat módní návrhářství.

Kate Moss je oblíbenou modelkou Marca Jacobse

kate-moss-for-marc-jacobs

Kate Moss pro Marc Jacobs.Fotil Harley Weir, stylizoval Danielle Emerson. Zdroj: Instagram.com

Během jeho studií se Marc Jacobs potýkal s problémy s drogami a alkoholem. Nakonec byl vyloučen ze školy kvůli absencím a užívání drog. Nicméně se mu později podařilo vyrovnat se s těmito problémy a soustředit se na kariéru v módním průmyslu.

I přes složité dětství a dospívání se Marc Jacobs stal jedním z nejúspěšnějších módních návrhářů své generace a jeho jméno je dnes spojováno s nejvýznamnějšími módními domy a značkami na světě.

Nepochopená kolekce pro Perry Ellis

Po kontroverzích kolem kolekce pro Perry Ellis, kterou Marc Jacobs navrhl pro tuto značku na podzim zimu 1992 a která byla rychle vyřazena ze prodejů, se Marc Jacobs rozhodl založit vlastní značku.

marc-jacobs-runway-ss-23

Přehlídka Marc Jacobs jaro 2023. Zdroj: Instagram.com

Kolekce pro Perry Ellis byla považována za kontroverzní kvůli svému avantgardnímu designu a nekonvenčním prvkům. Kritici tvrdili, že není komerčně úspěšná a je příliš neortodoxní, což bylo v rozporu s tradičním a konzervativním designem Perry Ellis.

Jacobs v této kolekci použil živé barvy a neobvyklé materiály, jako jsou PVC a latex. Zahrnul výrazné prvky, jako jsou šperky a kožešiny, což bylo v rozporu s minimalistickou estetickou Perry Ellis.

Některé modely z kolekce, například šaty zdobené kuličkami, byly považovány za příliš extravagantní a nepraktické pro každodenní nošení.

Nakonec převládl názor, že kolekce byla předčasně vyzrálým uměleckým projevem Marca Jacobse, který ovlivnil celou módní scénu a získal uznání od kritiků.

Marc-Jacobs-jaro-2023

Model značky Marc Jacobs představený na přehlídce kolekce pro jaro 2023. Zdroj: Instagram.com

Umělecký ředitel značky Louis Vuitton

V roce 1993 podepsal Jacobs smlouvu s firmou Louis Vuitton a stal se jejím uměleckým ředitelem. Za jeho působení se Louis Vuitton stal jedním z nejvýznamnějších módních domů na světě a Jacobs byl za svou práci opět oceněn prestižní cenou CFDA.

V roce 1997 se Marc Jacobs rozšířil o další kolekci nazvanou Marc by Marc Jacobs, která se stala velmi populární díky svému mladistvému stylu a cenové dostupnosti. V roce 2013 Marc Jacobs opustil Louis Vuitton, aby se mohl plně soustředit na svou vlastní značku.

Dnes je Marc Jacobs jednou z nejúspěšnějších značek v oblasti módy, kosmetiky a doplňků. Jeho produkty jsou k dostání po celém světě a staly se oblíbenými jak mezi celebritami, tak i mezi běžnými zákazníky.

Supermodelka Irina Shayk ráda pracuje pro Marc Jacobs

irina-shayk-marc-jacobs

Irina Shayk v reklamě pro značku Marc Jacobs. Zdroj: Instagram.com

Supermodelka Emily Ratajkowski také často pózuje pro Marc Jacobs

emily-ratajkowski-for-marc-jacobs

Irina Shayk v reklamě pro značku Marc Jacobs. Zdroj: Instagram.com

Osobní život Marca Jacobse

Marc Jacobs byl v minulosti známý svými vztahy s řadou celebrit a mužů Mezi jeho bývalé partnery patří například herec Jason Preston, model Justin Jedlica nebo designér Lorenzo Martone.

Vroce 2015 se Marc Jacobs oženil se svým dlouholetým partnerem Charlym Defrancesco. Pár se seznámil v roce 2009 a od té doby spolu žijí stabilní a šťastný vztah.

Jacobs se často objevuje na společenských akcích a módních přehlídkách a vede bohatý sociální život. Mezi jeho přátele patří řada celebrit, například Lady Gaga, Kate Moss, Sofia Coppola nebo Anna Wintour.

navrhar-marc-jacobs

Návrhář Marc Jacobs na jaře 2023. Zdroj: Instagram.com

Marc Jacobs se v minulosti potýkal s problémy s drogami a alkoholem, nicméně se mu podařilo tyto problémy překonat a stát se příkladem pro lidi, kteří také bojují se závislostí. Slavný návrhář je také známý otevřeným přístupem ke své sexuální orientaci a podporuje LGBTQ+ komunitu.

Mohlo by vás zajímat