Hedvábný tyl (tulle)

Hedvábný tyl (anglicky tulle) je lehká, velmi jemná a tuhá síťovina s šestihrannými oky. Méně luxusní verze se vyrábí z nylonu (polyamidu), polyesteru a viskózy.

Hedvábný tyl se nejčastěji používá k výrobě luxusních svatebních šatů, večerních toalet, slavnostních rób, baletních tut a spodniček, které dokáží vytvoření široký zvonovitý tvar sukně.

haute-couture-tylove-ruzove-svatebni-saty-giambattista-valli-2019

Luxusní tylové šaty z haute couture kolekce Giambattisty Valliho na jaro léto 2019. Zdroj: Giambattistavalli.com

Místo obručí se sukně často nadouvají pomocí několika vrstev tuhého tylu. Lehkost látky umožňuje ji téměř donekonečna vrstvit a vytvářet tak masivně široké sukně, které zdůrazňují štíhlý pas a poprsí.

Tylová síťovina se hojně používá při výrobě závojů, protože dokáže zakrýt rysy obličeje a přesto nevěstě umožňuje vidět ven.

Tyl se vyrábí v široké škále barev, dá se prát v ruce, nežehlí se a často se před použitím škrobí, aby lépe držel objem a tvar.

svatebni-saty-vera-wang-iconic

Josephine, tak se jmenují tyto nádherné černé tylové slavnostní šaty. Jsou z kolekce Iconic návrhářky Very Wang. Zdroj: Verawang.com

Jméno tulle má hedvábný tyl po městě Tulle na jihu Francie. Město bylo v 18. století dobře známé výrobou krajek a hedvábí. Historici se domnívají, že tyl byl nejprve pracně tkaný ruční technikou připomínající paličkování používané i při výrobě krajek, která se rozšířila po roce 1700.

Tylová síťovina se pravděpodobně poprvé začala tkát ve francouzském Tulle. Pařížské baletky s jistotou tančily v tylových sukních dříve než baletky jinde na světě.

Dnes se tyl ejčastěji vyrábí z polyesteru, nylonu nebo viskózy. Hlavně tyl z polyesterových vláken se dá snadno a všude sehnat. Ten hedvábný, aby v českých obchodech pohledal.

vera-wang-tylove-saty-sea-foam-fall-2020

Bohatě řasené šaty z hedvábného tylu mají barvu a taky tvar mořské pěny. Jsou z kolekce Very Wang fall 2020. Zdroj: Verawang.com

Sara Idacavage z webu Fashionesta napsala, že jen máloco ztělesňuje idealizovaný pohled západní kultury na ženskost, než napěněná tylová sukně.

Romantizovaná látka pro baletky a nevěsty se v posledních sezónách stala základem přehlídkových mol. Na jaře roku 2018 se hedvábný tyl objevil na haute couture přehlídkách značek Giambattista Valli, Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen, Vera Wang, Oscar de la Renta, Simone Rocha a mnoha dalších.

Moderní tyl (známý i jako bobbinet) byl poprvé vyroben v roce 1809, kdy byl patentován složitý mechanický stroj na tkaní tylu od Lindley, Heathcoat a Leavers. Nový stroj tuto tkaninu dokázal vyrábět mnohem efektivněji. Bobbinet se vyrábí omotáváním útkové nitě kolem osnovní nitě, čímž se vytváří pevný šestihranný design, díky kterému nitě zůstávají napnuté.

tylove-zlute-saty-s-korzetem-alexander-mcqueen

Ve žlutých lehounkých ready-to-wear šaty za 4.500 euro by se taky dalo jít k oltáři. Zdroj: Alexandermcqueen.com

Od počátku 18. století se hedvábný tyl tkal v Nottinghamu a okolí. Brzy poté se stal součástí luxusních svatebních rób, večerních šatů a spodního prádla. V 19. století byl ale stále velmi drahý a dovolit si ho mohly si jen dámy z bohatých a urozených rodin.

Podle historičky Susan Waggonerové sahá tradice nošení svatebního závoje do starověku, kdy byly nevěsty zahaleny tak, aby zdůrazňily svou skromnost a nevinost. U politických snatků často skrývaly tvář nevěsty i z pragmatických důvodů.

haute-couture-saty-2019-giambattista-valli

Bílé tylové šaty s našitými červenými peříčky z haute couture kolekce Giambattisty Valliho na rok 2019. Zdroj: Giambattistavalli.com

Během 20. století se stal velmi populárním z mnoha důvodů. Jeho popularitě přispěla herečka a monacká princezna Grace Kelly, imódní influencerka své doby, která oblékla objemnou tylovou sukni ve filmu Rear Window z roku 1954.

Z dnešní celebrit mají tyl v oblibě Kendal Jenner, Beyonce, Kylie Minogue, Chrissy Teigen, Jennifer Lawrence, Nicole Kidman a mnoho dalších.

Další druhy látek z pravého hedvábí