Viskóza je nejrozšířenější materiál v dnešním textilním průmyslu. Značky a výrobci oblečení jí používají velmi často a v mnoha obdobách. Běžná výrova viskózy je neekologická a škodí životnímu prostředí. V textilním průmyslu nahrazuje jednak dražší bavlnu a pak hedvábí.
Příjemně se nosí, dobře vypadá, není tak umělá jako polyester, má dlouhou životnost, je prodyšná, mírně elastická a rychle schne.
Alergikům, lidem s lupénkou nebo atopickým ekzémem může vadit. Pro ně je lepší alternativou určitě organická bavlna, hedvábí, konopné nebo bambusové tkaniny.

Viskóza je polosyntetická tkanina. Základní surovinou, kterou potřebujeme k její výrobě je dřevo, respektive celulóza (dřevnatá buničina) získaná zpracováním dřeva. Viskóza se vyrábí ze stejné celulózy jako papír.
Aby se z dřevnaté buničiny stala látka, ze které si můžeme ušít šaty, musí celulóza projít dlouhým a složitým výrobním procesem. Použití toxických rozpouštědel a mnoha dalších agresivních chemických sloučenin je nutností. Většinu použitých chemikálií nelze použít znovu a končí v odpadních vodách.
Tradiční výroba viskózy rozhodně nepatří mezi ekologické způsoby výroby a vedle pěstování konvenční bavlny, tedy té která nenese označení organic, patří výrobci viskózy mezi největší znečišťovatele naší planety.
Původně měla viskóza nahradit hedvábí, ale módní značky dnes nahrazují viskózou nejčastěji bavlnu, která je vlivem sucha a kontinuálního růstu poptávky stále dražší. Používání viskózy je vyjde módní řetězce levněji.
Udržitelná varianta viskózy
Za udržitelný materiál je možné považovat viskózu vyráběnou za použití moderních technologií německým koncernem Lenzig AG. Různé druhy viskózy mají různé označení. Udržitelnou viskózu najdete v obchodech pod názvy Lyocell, TENCEL™, Veocel™, Lenzig™, Tenzel™Ecovero, Tenzel™Modal nebo Veocel™.
Také při výrobě udržitelné varianty viskózy je nutné použít agresivní rozpouštědla a velké množství dalších chemikálií. Používá se ale tzv. výrobní proces s uzavřenou smyčkou, což znamená, že 99 % chemikálií se použije znovu, nevypouští se do odpadních vod.
Tenzel™ Modal používá naše oblíbená značka Tara Hoffman.
Tradiční výroba viskózy není ekologická
Dříve se většina viskózy vyráběla v USA a Velké Británii. Dnes jí do Evropy dovážíme z Indie, Pákistánu, Indonésie a Číny. V těchto zemích je viskózu možné vyrobit levněji díky mírným regulacím. Pokud jde o dopady výroby na životní prostředí, často chybí kontrola ze strany státu. Nízké výrobní náklady jsou často dosaženy díky extrémně levné pracovní síle.

Pletenina na obrázku výše obsahuje 70 % viskózy, 15 % polyester a 15 % kov. Kov se přidává z estetických důvodů a poměrně hodně lidí na něj má alergii, která se projevuje svěděním a vyrážkou.
Viskóza versus bavlna
Surový materiál, ze kterého se viskóza vyrábí je mnohem levnější než surová bavlna nebo hedvábná vlákna. Na druhou stranu výrobní proces je mnohem komplikovanější a tedy i dražší. Materiál se z toho důvodu vyplatí vyrábět jen tam, kde je pracovní síla neuvěřitelně levná.
Z viskózy se dělají šaty, košile, halenky, kalhoty nebo ubrusy. Značky orientované na kvalitu používájí materiály kombinující viskózu s hedvábím, lnem, bavlnou a podobně. Volbou správných materiálů a správného poměru mezi nimi, se docílí toho, že látka složená z více materiálů, má lepší vlastnosti, než mají tyto materiály jednotlivě.