Polyester

Polyester se vyrábí z ropy. Na štítcích je označován mezinárodně platnou zkratkou PES. Látka ze 100% polyesteru je utkaná z vláken z polyetylentereftalátu (PET). Pod polyester spadají i vlákna z polybutylentereftalátu (PBT) a polytrimetylentereftalátu (PTT), ale z těch se látky k použití v módním průmyslu nevyrábí. Označením polyesterová vlákna jsou zpravidla míněny výrobky z PET.

Detail materiálu dámských šatů vyrobeného ze směsi polyesterových a kovových vláken

Materiál je směsí 71 % polyesteru a 29 % kovového vlákna.

Vlákno ze syntetického polyesteru bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii, od roku 1947 se vyrábí průmyslově ve velkém. Světová výroba a spotřeba polyesterových vláken bohužel každým rokem roste. V roce 2004 jich bylo vyrobeno 29 milionů tun, v roce 2012 už to bylo 53 milionů tun.

I některé drahé značky dávají u svých ready-to-wear kolekcí dnes přednost polyesteru před hedvábím.

Vlastnosti látek a tkanin z polyesteru

Není polyester jako polyester, o kvalitních látkách z polyesteru se však dá říct, že

  • málo absorbují vlhkost a rychle schnou,
  • jsou pevné a odolné,
  • drží barvu a tvar, nesráží se,
  • žehlí se při nízkých teplotách do 160 °C,
  • perou se ve vodě o teplotě 30 až 40°C,
  • mohou a nemusí být lesklé.

Brokátové večerní šaty z materiálu kombinujícího polyester a spandex.

Určitým výrobním procesem lze dosáhnout toho, že je polyester na omak i na pohled velmi podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna se používají k zateplování zimních bund jako alternativa peří.

Užitné vlastností polyesterových tkanin lze zlepšit jejich mísením s přírodními vlákny jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) má jen čtvrtinu tloušťky průměrného bavlněného vlákna. Bavlněné látky s příměsí polyesteru jsou lehčí, rychleji schnou a nemačkají se tolik jako 100% bavlna. Vlněné tkaniny s příměsí polesteru se tolik nesrážejí a méně se mačkají než látky ze 100% vlněné příze.

Tato umělá kožešina je ze 100% polyesteru.

Z polyesteru je také drtivá většina umělých kožešin nebo bund, bot a doplňků z umělé kůže.

Šaty, kravaty nebo šátky vyrobené z tenkých jemných polyesterových vláken, napodobující hedvábí, se perou ručně ve vlažné vodní lázni. Mastné skvrny se odstraňují perchloretylenem nebo benzínem.

Vliv polyesterových vláken na životní prostředí

Polyesterová vlákna a výrobky z nich jsou zdrojem mikroplastů, které trvale zamořují životní prostředí. K uvolňování mikroplastů dochází při praní oblečení z polyesteru. Během každého praní se uvolní statisíce polyesterových mikročástic.

Bunda z umělé kůže, respektive ze 100% polyesteru.

Vliv polyesteru na lidské zdraví

Vdechování mikročástic polyesteru, které se v malé míře uvolňují i z oblečení, má negativní vliv na plíce. Většina alergiků oblečení z polyesteru nesnese přímo na kůži.

Muriel Dress od značky Mulberry kombinuje polyester s polyamidem

65 % polyester, 20 % polyamid, 15 % kovové vlákno

Nevýhodou je, že tyto dlouhé šaty Mulberry lze čistit pouze chemicky. Na Zalandu tyto šaty stály 34.020 Kč (v prosinci 2020).

Dlouhé šaty Mulberry ze směsi polyesteru, polyamidu a kovového vlákna.Zdroj: Mulberry.com

Mohlo by vás zajímat