Umělá kůže, "eco" kůže, syntetická kůže pro vegany a vegetariány

Jako umělá kůže se označuje jakýkoliv materiál napodobující zvířecí kůži. K označení imitací zvířecí kůže se používá mnoho dalších termínů jako například koženka, eco kůže, syntetická kůže, imitace kůže, veganská kůže, atd. Umělá kůže se vyrábí ze syntetických (PVC, polyuretan) nebo přírodních materiálů (Mycelium™, Mylo™, Piñatex, Reishi™).

Polyuretan, PVC a polyester

Nejčatěji se umělá kůže vyrábí z PVC, polyesteru a polyuretanu, respektive vrstvy textilu nebo méně kvalitní kůže, na kterou je nanesena vrstva polyuretanu. Takže buď PVC, polyester nebo polyuretan.

Všechny tyto materiály je levné vyrobit a snadno se udržují. Materiály potažené polyuretanem, polyester ani koženka z PVC neprodukují žádné škodlivé toxiny, proto je jejich používání bezpečné.

Verze s polyuretanem je ekologičtější a v případě oblečení častá varianta. Polyuretan je totiž biodegradabilní. (Více ve studii, která je dostupná na webu Sciencedirect.com). K imitaci veluru a obrácených kožešin se na bundy, kabáty a vesty používá 100% polyester.

Obrázek srovnávající pravou kůži s umělou PU kůží

Srovnání pravé kůže a umělé kůže s polyuretanem.

Srovnání pravé kůže a umělé kůže z polyuretanu na blogu o textilních materiálech Danandmez.com. Zdroj: Danandmez.com

MYLO™, umělá kůže z hub

Firmou Bolt Threads má registrovaný materiál MYLO™, což je udržitelná alternativa kůže, vyráběná z rychle rostoucích hub, respective mycelia. Houby jsou snadno obnovitelný a levný zdroj, pokud pomineme počáteční náklady související s vývojem nového materiálu.

MYLO™ je navíc mimořádně pevná a odolná umělá kůže. Do společnosti Bolt Threads investovaly některé velké módní značky jako například Adidas nebo Stella McCartney.

Piñatex z celulózových vláken ananasových listů

Piñatex je umělá kůže, která se vyrábí z celulózových vláken získaných z ananasových listů. Jeho produkce je udržitelná, protože ananasové listy patří do kategorie vedlejší zemědělský odpad. Ročně se vyprodukuje přibližně 40.000 tun ananasových listů, které jsou buď spáleny nebo se dají na kompost.

Pěstování ananasu nevyžaduje příliš mnoho vody a výroba Piñatexu z ananasových listů neprodukuje žádné škodlivé chemikálie. Piñatex je tedy ekologický a udržitelný materiál.

V Angličtině existuje přehledné rozdělení pravé kůže a koženky

  • Genuine Leather, česky pravá kůže, je označení pro kůži, která má i svrchní vrstvu (epidermis), je to nic než kůže, má jedinečnou strukturu, je nejkvalitnější a nejlépe vypadá.
  • Bi Cast Leather nebo také Split Leather je jen spodní část kůže (škára), ze které byla svrchní vrstva odříznuta a použita jinde. Na tuto spodní vrstvu kůže se nanáší vrstva polyuretanu a vytváří umělá struktura.
  • Bonded Leather je materiál vytvořený ze semletých zbytků kůže, které jsou spojeny dohromady pomocí nějakého syntetického materiálu.
  • PU Leather je polyuretanová kůže, jejíž základ tvoří látka, nejčastěji bavlna nebo viskóza, na které je více či méně silná vstva polyuretanu.
  • PVC Leather je imitace kůže vytvořená ze základové látky a kombinace polyvinylchloridu (PVC), stabilizátorů a dalších látek.

Stříbrná kabelka Karl Lagerfeld z umělé kůže s polyuretanem

Kabelka Karl Lagerfeld ze syntetické kůže z polyuretanu. Zdroj: Zalando.cz

Imitace kůže, lesklá koženka cihlové barvy z 50 % polyesteru a 50 % polyuretanu

K výrobě materiálu byl použit polyester a polyuretan. Zdroj: Glamour Cabaret

Imitace kůže, typu velur krémové barvy ze 100% polyesteru

K výrobě materiálu, který imituje kůži typu velur, byl použit 100% polyester.

Mohlo by Vás zajímat