Šperkařka a designérka Anastázie Kahotski stojí za značkou Nastassia Aleinikava, pro kterou navrhuje a ručně vyrábí originální šperky. Vedle prstenů, náušnic a broží designuje úžasné obroučky brýlí. Brýle sama nosí, se šperky podle ní tvoří jeden vizuální celek.
Anastázie Kalhotski pochází z východního Běloruska, ale šperkařské řemeslo se naučila v Praze pod vedením profesorky Evy Eisler. Navštěvovala specializovanou dílnu K.O.V. Šperk je nekomerčního charakteru na pražské UMPRUM.
Šperky Nastassia Aleinikava
Její šperky vynikají dokonalým řemeslným zpracováním a autorčiným citem pro detail. Anastázie Kalhotski se ráda se nechává inspirovat krásami přírody, spiritualitou a vzpomínkami na dětství. Má ráda tajemné a pohádkové příběhy, zároveň je pro ní důležitá možnost / schopnost být sám sebou a smysl pro přirozenost.
Mezi nejznámější kolekce šperků značky Nastassia Aleinikova patří Voynichův rukopis, Lure, Memento Mori, Scandinavian Forest nebo Vermeer.
V roce 2017 Nastassia Aleinikava získala titul Grand designérky roku za svou kolekci šperků Voynichův rukopis a zároveň za kolekci originálních brýlí nevídaných tvarů a barev.
Kolekce šperků Voynichův rukopis
Kolekce šperků Nastassii Aleinikavi inspirovaná Voynichovým rukopisem dostala řadu ocenění. Její kolekce pojmenovaná Voynichův rukopis po slavné a záhadné středověké knize. Rukopis byl vytvořen někdy na počátku 15. století, to aspoň prokázaly radiokarbonové zkoušky na Yale University. Kdo ho vytvořil a proč, se neví. Navíc je napsaný neznámým písmem, které se doposud nikomu nepodařilo rozluštit.
Kniha je plná kreseb a popisků rostlin. Většina z nich podle vedců pravděpodobně neexistuje. Každá stránka vyobrazuje jednu nebo dvě rostliny, na některých jsou kresby izolovaných částí rostlin, kořeny, listy a podobně.
Prvním doloženým vlastníkem Voynichova rukopisu byl alchymista Georgius Barschius, který žil na počátku 17. století v Praze. Od roku 1662 patřil rukopis lékaři a rektoru Univerzity Karlovy Janu Marcusi Marcimu, který ho poslal odborníkovi na Koptštinu jezuitovi Athanasiu Kircherovi, aby se dozvěděl víc.
Pak byla kniha nějakou dobu uložena v knihovně Papežské univerzity Gregoriany. Své jméno nese po Wilfridu Michaelu Voynichovi, což byl americký obchodník polsko-litevského původu, který jí koupil v Itálii v roce 1912. V současnosti je Voynichův rukopis uložený v trezoru Beineckeovy knihovny americké Yaleovy univerzity.
Brýle, Nastassia Aleinikava Eyewear
Brýle pro Nastassia Aleinikava Eyewear vyrábí Anastassia Kalhotsky ručně z velmi kvalitního italského materiálu, kterým je acetát celulózy firmy Mazzucchelli.
Vybírat můžete z kolekcí brýlí Utopia, Memento Mori nebo IOKO-NA. Pokud máte zájem, udělá vám designérka brýle z acetátu celulózy ve studiu Nastassia Aleinikava na zakázku. Takzvané bespoke eyeglasses můžete mít za 16.250 Kč. Voucher na zakázkovou výrobu brýlí Nastassia Aleinikava koupíte v eshopu značky.
Její šperky a brýle můžete vidět a koupit v designovém obchodě Charaktery v ulici Milady Horákové 13, na pražské Letné. Charaktery Design Store slouží nejen jako showroom, ale i dílna a místo pro setkávání. Vedle Nastassii Aleinikavy tu najtete dalších šest designérů, Sofyu Samarevu, Annu Štěpánková, Terezu Rosalii Kladošovou, Karlu Olšákovou a Rudolfa Rusňáka.
Šperky Nastassia Aleinikava Studia jsou k dostání také v obchodech Czech-Designu, na Designmarketu a dalších prodejních přehlídkách designu.