Magická zvířata a tajemné rostliny, šperky inspirované přírodou staré stovky let

28. 8. 2020 14:21, Rifka Kotleta

Pobyt v přírodě uklidňuje a kdo se dívá kolem sebe, vidí plno krásných tvarů a barev. Skvosty přírody vždy inspirovaly umělce k tvorbě nádherných šperků. Prsteny, náušnice, náhrdelníky nebo spony do vlasů znázorňují krásné květy, lesní plody, listy stromů, včely, brouky, lvy, koně nebo plazy.

Nejprve se podíváme na dva prsteny a jedny náušnice staré stovky a tisíce let. Po nich přijdou na řadu dvě skvělé ukázky současné české autorské tvorby, kterým nechybí nápad a příběh. A celé to zakončíme haute couture Cactus de Cartier.

Renesanční prsten se štírem měl chránit před otravou a dávat sílu

Prsten nosil na ruce vysoce postavený muž, který žil v 15. století v renesanční Florencii. Unikátní šperk poukazoval na jeho bohatství, politickou moc a vzdělanost, které si v renezanční Itálii cenili. Uvnitř prstenu je drahokam, do kterého antický šperkař vyryl štíra, zvíře, které mělo symbolický význam už v antickém Římě.

Opracovaný drahokam pochází ze 2. nebo 1. století před naším letopočtem. Snad dílem štěstěny doputoval nepoškozený do renesanční Florencie, kde ho jiný šperkař použil v renesančním prstenu. Dnes je vzácný prsten je uložen ve Victoria and Albert Museum v Londýně.

Ve středověku byly vysoce ceněny drahokamy s rytinami, které se dochovaly z antického Řecka a Říma, obchodovalo se s nimi po celé Evropě. Buď pocházely z archeologických nalezišť nebo přežily v původních špercích, které po staletí měnily jen majitele.

Pánský prsten se škorpionem uložený v Londýnském muzeu.

Pánský prsten se škorpionem je uložený ve Victoria and Albert Museum v Londýně. Tělo prstenu pochází z 15. století, vnitřek se škorpionem je ze 2. nebo 1. století př. n. l. Autor je neznámý. Zdroj: ©Victoria and Albert Museum, London

Lidé věřili, že je zobrazení štíra nebo amulety se štírem ochrání před nebezpečím. Jako symbol zvěrokruhu je štír spojován s vodou a věřilo se, že léčí horečku, chrání před otravou a dokáže člověka z otravy uzdravit. Ve Florencii v době, kdy tam vládl rod Medicejů, musela být po štírech celkem poptávka.

Štíři se podle různých receptů dávali do lektvarů, kterými se léčily všechny otravy. Autorem jednoho z receptů, který se dochoval, je arcivévoda Francesco I. Medicejský.

Kuruna z kolekce Homa od šperkařky a designérky Janji Prokic.

Kuruna z kolekce šperků Homa od designérky Janji Prokic, která korunu vytvořila ze zlata, drahokamů a polodrahokamů inspirována vzácným peřím ptáků z Nové Guiney a rituálními maskami papuánských kmenů. Zdroj: Janjaprokic.com

Zlatý prsten s koňmi střeží pařížský Louvre

Zlatý prsten s koňmi pochází z období egyptské Nové říše. Pravděpodobně byl vytvořen během vlády Ramesse II., tedy mezi lety 1279 až 1213 před naším letopočtem. O Ramesovi II. se ví, že měl rád koně. Masivní prsten je ze zlata a pravděpodobně patřil muži. Zdobí ho lotosové květy, drobná těla vzpínajících se koní a okvětní lístky vykládané barevnými kameny.

Krásný prsten byl jedním ze čtyřicetidvou šperků, které v roce 1827 daroval egyptský Pasha Mohammed Ali Francouzskému králi Karlovi X prostřednictvím francouzského konzula Bernardina Drovettiho.

Nejpopulárnější vědecká teorie říká, že na prstenu jsou znázorněni koně, kteří zachránili faraona Ramesse II. ve slavné bitvě u Kádeše. Úryvek z textu Básně o Pentaurovi svědčí o králově lásce k jeho koním. Text básně je romantickým popisem bitvy, ve které Ramesse II. vděčí za svou spásu a vítězství statečnosti svých koní.

Starověký prsten s koňmi neznámého autora uložený v pařížském Louvru

Starověký prsten s koňmi.

Autor: Sylvie Guichard. © Musée du Louvre/C. Décamps. Zdroj: Musée du Louvre Egyptian Antiquities.

Zlatý přívěsek znázorňující včely s kapkami medu je 3.800 let starý

O existenci nádherného zlatého přívěsku se dvěma včelami, které společně nesou kapky medu, se mnozí z nás dozvěděli během letní dovolené na Krétě. Šperk, jehož stáří je odhadováno na 3.700 až 3800 let, je uložený v archeologickém muzeu Heraklion v Irakliu.

Zlatý přívěšek, šperk se včelami z období mínojské kultury

Zlatý přívěšek, šperk z období mínojské kultury, přibližně z doby 1800-1700 před n. l. Představuje dvě včeli nesoucí kapku medu. Jde o nález z pohřebiště Chrysolakos u Malie. Zdroj: Wikimedia Commons

Kolekce šperků Superpowers, Janja Prokic

Objev svoji supersílu. Najdi v sobě zvíře. To je motto kolekce šperků Superpovers od šperkařky a designérky Janji Prokic. Kolekce Superpowers získala druhou cenu soutěže Czech Grand Design 2012.

Prsten od Janji Prokic představuje lišku.

Prsten od Janji Prokic. Liška jako symbol ženské síly, inteligence a divokosti. Zdroj: Janjaprokic.com

Kolekce vznikla už v roce 2012, ale je nadčasová. Nejstarší lidské kresby zvířat jsou desítky tisíc let staré. V kolekci Superpowers najdete lišku, bobra, koně, medvěda a sokola.

Liška je tu jako symbol ženské síly, inteligence a divokosti. Podle Janji Prokic, se jako jediné zvíře umí převtělit v člověka, aniž by to ostatní poznali. V keltské mytologii je liška průvodcem človeka posmrtným životem, který pomáhá duši najít cestu dál.

Kůň v kolekci Janji Prokic symbolizuje lásku, oddanost, čistotu, neposkvrněnost a trpělivost. Má schopnost zvládat těžké situace. Posiluje srdce a otevřenost. Je nespoutaný, moudrý a dokáže vést člověka na jeho vnitřní cestu.

Sokol, nejrychlejší dravec z říše ptáků tu symbolizuje sílu a svobodu. Má schopnost dívat se na obtíže svrchu a najít nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak je vyřešit. Je statečný, přesný a moudrý.

Mevěd tady symbolizuje mateřství, sílu a suverenitu. Nabízí bezpečný úkryt, ale v boji dokáže dát najevo svou nepřemožitelnost. Za vlády ledu, zimy a smrti vstupuje medvěd do jeskyně, která se podobá mateřské děloze a upadá do snění.

Korunka do vlasů z kolekce Flowers od designérky Janji Prokic.

Korunka do vlasů z kolekce Flowers od designérky Janji Prokic. Ze čtyř různých květin, jejich stonků, okvětních lístků, tyčinek a blizen si každý zákazník mohl poskládat tu svou. Zdroj: Janjaprokic.com

Kolekce šperků Voynichův rukopis, Nastassia Aleinikava

Šperkařka a designérka Anastázie Kahotski pochází z východního Běloruska, ale studovala na pražské UMPRUM. Od roku 2009 dělá šperky pod vlastní značkou Nastassia Aleinikava. Nás zajímá její kolekce pojmenovaná Voynichův rukopis po slavné a záhadné středověké knize.

Rukopis byl vytvořen někdy na počátku 15. století, to aspoň prokázaly radiokarbonové zkoušky na Yale University. Kdo ho vytvořil a proč, se neví. Navíc je napsaný neznámým písmem, které se doposud nikomu nepodařilo rozluštit.

Voynichův rukopis, strana 32.

Voynichův rukopis, strana 32. Radiokarbonové zkoušky provedené experty z Yale ukázaly, že tajemné dílo vzniklo mezi lety 1405 až 1438. Což je asi tak všechno, co o ní víme. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University.

Prvním doloženým vlastníkem Voynichova rukopisu byl alchymista Georgius Barschius, který žil na počátku 17. století v Praze. Od roku 1662 patřil rukopis lékaři a rektoru Univerzity Karlovy Janu Marcusi Marcimu, který ho poslal odborníkovi na Koptštinu jezuitovi Athanasiu Kircherovi, aby se dozvěděl víc.

Krásný prsten z kolekce Voynichův rukopis designérky Nastassii Aleinikavi

Nastassia Aleinikava, prsten z kolekce šperků Voynichův rukopis.

Prsten z kolekce šperků Voynichův rukopis od Anastázie Kahotski, která tvoří pod značkou Nastassia Aleinikava. Zdroj: Shop.NastassiaAleinikava.com

Pak byla kniha nějakou dobu uložena v knihovně Papežské univerzity Gregoriany. Své jméno nese po Wilfridu Michaelu Voynichovi, což byl americký obchodník polsko-litevského původu, který jí koupil v Itálii v roce 1912. V současnosti je Voynichův rukopis uložený v trezoru Beineckeovy knihovny americké Yaleovy univerzity.

Zlatá brož z kolekce šperků Voynichův rukopis, Nastassia Aleinikava.

Zlatá brož z kolekce šperků Voynichův rukopis od Anastázie Kahotski, která tvoří pod značkou Nastassia Aleinikava. Zdroj: Shop.NastassiaAleinikava.com

Kresby, které jsou ve Vojnychově rukopisu představují rostliny, pravděpodobně léčivé byliny, vždy doprovozené několika odstavci textu, což bylo typické v tehdejších knihách o bylinách. Každá stránka zobrazuje jednu nebo dvě rostliny, někde jsou kresby izolovaných částí rostlin, kořeny, listy a podobně.

Dámské naušnice vytvořené podle kreseb ve středověkém Voynichově rukopisu

Zlatá brož z kolekce šperků Voynichův rukopis, Nastassia Aleinikava.

Náušnice z růžového zlata také patří do kolekce šperků Voynichův rukopis od Anastázie Kahotski, která tvoří pod značkou Nastassia Aleinikava. Zdroj: Shop.NastassiaAleinikava.com

Strana 66 ze středověké knihy Voynichův rukopis

Voynichův rukopis, strana 66.

Voynichův rukopis, strana 66, na kresbě je podle vědců slunečnice. Zdroj: Wikimedia Commons Autor: Beinecke Rare Book & Manuscript Library, Yale University

Cactus de Cartier, luxusní kaktusy od Cartiera

Inspirací pro tuto kolekci luxusních zlatých šperků s drahokami a diamanty od věhlasné značky Cartier jsou kaktusy, krásné rostliny, kterých se neodvažujeme dotknout. U šperků z této řady je uvedeno, že se kupují Just Because

Netypický zlatý masivní náramek Cactus de Cartier

Silný zlatý náramek Cactus de Cartier.

Masivní náramek Cactus de Cartier ze žlutého zlata s modrými kameny Lapis lazuli a 146 broušenými diamanty. Ženskou ruku s náramkem obepínají dva překrásné katusy. Zdroj: Cartier.com

Prsteny Cactus de Cartier

Zlaté prsteny Cactus de Cartier.

Objemné prsteny z kolekce špěrků Cactus de Cartier, jsou ze žlutého nebo růžového zlata zdobené diamanty a drahými kameny diamanty. Ženskou ruku s náramkem obepínají dva překrásné katusy. Zdroj: Cartier.com

Doplnění informací o Voynichovu rukopisu na ČT24: Tajemství nejzáhadnější knihy světa je prý odhaleno. Voynichův rukopis spjatý s Prahou přitahuje badatele desítky let

Mohlo by vás zajímat