Acetát

Acetátové textilní vlákno se vyrábí z acetátu celulózy. Acetát má mezinárodní zkratku CA. Výrobci i módní značky acetátem rádi a často nahrazují přírodní hedvábí, protože je podstatně levnější. Říká se mu umělé hedvábí, ale hedvábí to není. Stejně jako viskózu, vyrábíme Acetát celulózy ze dřeva, proto také patří mezi polosyntetické materiály.

Výrobci moderních látek kombinují acetát s bavlnou, přírodním hedvábím, vlnou nebo nylonem. Kvalita výsledné tkaniny závisí na použití správné technologie výroby.

Z acetátu se šijí společenské šaty, sukně, halenky nebo podšívky do sak a kabátů. Oblečení z acetátu vytváří statickou elektřinu, takže se může lepit na tělo. Pokud tomu chcete zabránit, nastříkejte na vnitřní stranu halenky, sukně nebo šatů z acetátu antistatický sprej, který se prodává v drogérii. Pomáhá také používání aviváže při praní.

Vlastnosti acetátu

Acetát je lehčí než přírodní hedvábí, které vzhledem i na omak připomíná. Pevnost acetátových vláken je za sucha asi poloviční oproti hedvábným vláknům. Za mokra se snižuje o dalších 20 až 30 procent. Tkaniny z acetátu se příliš nemačkají, po vyprání se nesráží a jsou odolné vůči skvrnám. Acetát je levný, nošením se nevytahá, moc se nemačká a velmi rychle schne. Podobný materiál oceníte zejména na cestách.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát.

Béžovo-zlatá látka na šaty, 100% acetát, který je k dostání v eshopu LátkyMarija.cz nebo v obchodě V Háji 1615/1 v pražských Holešovicích. Zdroj: Latkymarija.cz.

Je velmi citlivý na vysoké teploty, téměř vůbec se nedá žehlit a nesmí se sušit v sušičce, což by neměl být problém, když se málo mačká a stejně jako polyester rychle schne. Z acetátu se často vyrábějí satény, tafty, brokáty, úplety nebo krajky.

Praní oděvů z acetátu

Také při praní oblečení z acetátu je nutné řídit se pokyny výrobce. Ideální je ruční praní nebo šetrný prací program v pračce na 40 °C. Látky z acetátu raději nepředepírejte a nenamáčejte, nesvědčí jim to. Pokud je to nutné, můžete zkusit profesionální chemické čištění.

podsivka-saka-z-acetatu

Podšívka saka z materiálu složeného z 50 procent z acetátu a 50 procent viskózy.

Další syntetické materiály

Mohlo by vás zajímat