Polyuretan

Polyuretan (zkratka PU) je polymer hojně využívaný ve stavebnictví, při výrobě nábytku, obuvy a také oblečení a módních doplňků. V textilním průmyslu se používá buď 100% polyuretan nebo textilní materiál potažený vrstvou polyuretanu. Povch může být hladký, s jemným vzorem imitujícím povrch pravé kůže nebo výrazným plasticiým vzorem. Vrstvu polyuretanu lze aplikovat na libovolný materiál, nejčastěji viskózu, bavlnu nebo polyester. Polyuretan je vedle PVC také součástí koženek (umělé kůže).

Jde o plastický materiál a, i když si mnozí myslí opak, je biodegradabilní. (Více ve studii, která je dostupná na webu Sciencedirect.com). Materiály potažené polyuretanem neprodukují žádné škodlivé toxiny, proto je jejich používání bezpečné.

Chemické složení polyuretanu. Zdroj: Wikipedia.org

Čistý polyuretan jako textilní a obuvní materiál

Ze 100% polyuretanu se dělají například deštníky, kabelky, pláštěnky, parky a bundy do deště, obuv (podrážky hitu Nike Air Max) nebo kolečka na skateboard.

Ukázky módy z polyuretanu

Krásná jemná dámská růžová nepromokavá parka značky myMo ze 100% polyuretanu

Růžová pláštěnka, parka ze 100% polyuretanu. Zdroj: Zalando.cz

Imitace lakované kůže cihlové barvy z 50 % polyesteru a 50 % polyuretanu

Tuto umělou lakovanou kůži použila značka Vivette na výrobu Ǎčkové sukně, kterou jsme pořídily a vyzkoušely.

K výrobě materiálu byl použit z 50 % polyester a 50 % polyuretan. Výsledný materiál vypadá skvěle. Zdroj: Glamour Cabaret

Na úžasné inovativní Reebok Liquid Speed 3D Printed tenisky použila značka také polyuretan

Sneakers Reebok Liquid Speed 3D Printed z roku 2018. Zdroj: Reebok.com

Látky a tkaniny potažené vstvou polyuretanu

Látka potažená polyuretanem je často k vidění. Výrobci ji používají, protože je odolná, nepromokavá a přitom prodyšná a lehká. Látku potaženou polyuretanem můžete bez obav prát v pračce, snadno jí vyčistíte mýdlem a houbičkou. Nesmí se sušit v sušičce.

Polyuretan je levné vyrobit a v textilním průmyslu se používá k výrobě materiálů na módní, pohodlné, nepromokavé oblečení, pláštěnky, bundy, plavky a obuv.

Pěnový polyurethan neboli molitan

Všichni známe pěnový polyurethan neboli molitan. Tenká vrstva pěnového polyurethanu někdy tvoří střední vrstvu prošívaných látek na bundy, sukně a kalhoty, které mají tvořit objem.

Umělá kůže z polyuretanu

Existují různé druhy koženek. V angličtině se pro syntetickou kůži z polyuretanu používá termín "PU leather", česky by šlo přeložit jako "polyuretanová kůže". Polyuretan je nanesen jako horní vrstva na méně kvalitní vrstvu pravé kůže, viskózu, bavlnu nebo polyester.

Srovnání pravé kůže a umělé kůže s polyuretanem.

Srovnání pravé kůže a umělé kůže z polyuretanu na blogu o textilních materiálech Danandmez.com. Zdroj: Danandmez.com

Mohlo by Vás zajímat