Modal

Modal je v podstatě kvalitnější a dražší viskóza. Také se vyrábí z dřevnaté buničiny a patří do kategorie polosyntetických látek značených jako rayon. Viskóza se však vyrábí z různých druhů dřeva, zatímco moda pouze ze dřeva buků.

K výrobě modalu se používá výhradně bukové dřevo a to znamená, že se tento materiál vyrábí z kvalitnější dřevnaté buničiny než běžná viskóza. Díky tomu je pevnější, odolnější a působí luxusnějším dojmem. Modal se běžně používá jako alternativa hedvábí nebo bavlněného žerzeje, ze kterého se vyrábí trička. Skvěle totiž absorbuje vlhkost a pot, dokonce lépe než bavlna.

Vlastnosti modalu

Modal je:

 • měkký a přesto silný
 • jemný a příjemný na omak,
 • prodyšný,
 • pevný, což znamená (není elastický),
 • odolný,
 • nemačkavý,
 • odolný proti srážení,
 • snadný na údržbu.

Pestrobarevná látka, 100% modal.

Pestrobarevná látka, 100% modal, k dostání na Etsy od prodejce Fbric N More Store. Zdroj: Etsy.com.

Modal je pevný, odolný, perfektně drží tvar a netrhá se. Normálně se dá prát v pračce, sušit v sušičce a žehlit na mírný stupeň. Vedle toho skvěle saje vlhkost. Proto se z něj vyrábí i ložní prádlo, prostěradla a ručníky. Jeho schopnost absorbovat vodu využívají i některé oblasti ve zdravotnictví.

Dopady modalu na životní prostředí

Modal je měkké polosyntetické vlákno, které se vyrábí ze dřeva, tedy z přírodního materiálu. Vyrábí se z dřevnaté celulózy za pomoci chemie. Jde však o výrobní proces s tzv. uzavřenou smyčkou, což znamená, že chemikálie nutné k jeho výrobě, jsou zachyceny a použity v dalším výrobním cyklu.

Modal dobře přijímá přírodní barviva, čímž eliminuje nutnost používat škodlivějších chemická barviva. Nicméně je modal ve většině případů stále barven běžnými chemickými barvivy.

Modal je navíc biodegradabilní a proto ho mnozí řadí mezi udržitelné materiály, ale skutečnost je složitější.

Dřevo potřebné na výrobu modalu se však pěstuje v oblastech, kde dříve byly deštné pralesy, které byly vykáceny, aby uvolnily místo monokulturním plantážím bukového dřeva.

Likvidace deštných pralesů za účelem získat dostatek suroviny potřebné pro výrobu modalu se děla ve skutečně velkém rozsahu. Rainforest Action Network proto vyrukovala s celosvětovou kampaní Out of Fashion, která má přesvědčit módní značky, že nemají používat modal, protože významně přispívá ke změně klimatu odlesňováním životně důležitých deštných pralesů v Indonésii.

Satén vyrobený ze 100% modalu.

Saténová látka vyrobená ze 100% modalu. Zdroj: Etsy.com.
 • V obchodech s oblečením je často k vidění v kombinaci s bavlnou a spandexem.
 • Oblečení z materiálu, který kombinuje modal a bavlnu, bývá velmi kvalitní.
 • Modal není vždy vhodný pro alergiky, v jejich případě může dráždit pokožku.

Na obrázku níže jsou růžové šaty Pietro Filipi z kolekci na jaro a léto 2020. Materiál kombinuje modal (70 %) s polyesterem (30 %). Značka Pietro Filipi popisovala materiál takto: “Letní šaty v maxi délce jsou vyrobeny z lehké modalové tkaniny, která je na dotek velmi hebká, příjemně se nosí."

Růžové šaty Pietro Filipi z modalu a bavlny

Růžové šaty Pietro Filipi z modalu a bavlny dostání v eshopu značky.

Výroba modalu

Dnes modal vyrábí především rakouská společnost The Lenzing Group, která vyrábí také další druhy viskózových tkanin, například Lyocell / Tencel.

Výrobní proces začíná těžbou buků, z nich se pak vyrábí dřevnatá buničina a celulóza. Z celulózy se dělají pláty, které se se namáčí do hydroxidu sodného. Následuje namáčení v síranu uhličitém, který produkuje kapalný roztok xanthát, sodnou sůl celulózy.

Vzniklý roztok pak prochází zvlákňovací tryskou, což je zařízení, které vytlačuje roztok polymeru nebo taveniny polymeru tak, aby z nich vznikla vlákna, ze kterých se pak vyrábí modal.

Podle Sewport potřebujeme k vyrobení modalu mnohem menší koncentrace hydroxidu sodného než k výrobě viskózy, což vede k nižší produkci toxického odpadu.

Modal používá například značka Replay, která má v aktuální kolekci šaty kombinující modal (50 %) a bavlnu (50 %).

Mohlo by vás zajímat