Udržitelné textilní materiály

Mnoho vědeckých studií prokázalo, že textilní a módní průmysl těžce znečišťují naši planetu a přispívají k tvorbě až 10 % emisí skleníkových plynů, které způsobují změny klimatu.

Během výroby a barvení látek se spotřebuje obrovského množství vody a chemikálií. Při pěstování základních surovin pro výrobu základních látek se používají chemická hnojiva, pesticidy a herbicidy.

V případě syntetických materiálů dochází ke znečišťování životního prostředí i po skončení výrobního procesu, během praní totiž uvolňují mikroplasty, které čističky vody nedokáží zachytit.

Věděcké studie o dopadech mikroplastů na přírodu a člověka zatím nemáme. Přesto je celkem jasné, že tyto látky znečisťují řeky i oceány a negativně působí na celý ekosystém.

Pokud má produkt z bavlny, viskózy, bambusové viskózy nebo jiného materiálu label STANDARD 100 by Oeko-Tex, vůbec to neznamená, že byl materiál vyráběn ekologicky šetrným způsobem. Jen se nemusíte bát, že by na něm ulpěla nějaká nebezpečná chemikálie z výrobního procesu, ale nic víc.

Udržitelné jsou materiály, které

 • se vyrábí ze surovin, jejichž produkce neznečišťuje životní prostředí,
 • se vyrábí způsobem šetrným k životnímu prostředí,
 • se vyrábí bez využívání otrocké práce lidí v rozvojových zemích, například v Mexiku, Číně, Indii nebo Bangladéši,
 • jsou biodegradabilní a/nebo je můžeme recyklovat za účelem dalšího využití,
 • vznikly recyklací,
 • jsou vyráběny a distribuovány lokálně,
 • se vyrábí udržitelným způsobem a zároveň nahrazují používání zvířecí kůže,
 • aby mohly být vyrobeny, netýrají žádná zvířata.

Materiály, které vznikly recyklací

 • recyklovaný polyester
 • recyklovaný polyamid
 • Parley Ocean Plastic™ je materiál vytvořený z recyklovaného plastového odpadu vyzvednutého z mořského dna nebo z pláží a pobřeží oceánu. Jde o společný projekt společnosti Adidas a Parley for the Oceans. Obě firmy polupracují s partnery na sběru, třídění a přepravě plastového odpadu, který tvoří především PET lahve. Ze vytříděného materiálu se pak vyrábí příze, která je chráněna ochrannou známkou. Textilní vlákna Parley Ocean Plastic nahrazují panenský plast při výrobě kolekcí vysoce výkonného sportovního oblečení a tenisek adidas Originals by Parley, které koupíte ve Footshopu. Cílem spolupráce je společná snaha upozorňovat spotřebitele na problém znečištění moří a oceánů, kterému se Parley for the Oceans v té době věnuje naplno.

Bambusová tkanina, které se říká bambusový len.

Tkanina složená z 18 % lnu a 82 % ekologicky vyráběného tencelu, který má nahradit přírodu znečišťující výrobu klasické viskózy.

Vývoj inovativních materiálů z hub, mořských řas nebo ovoce

Mnoho společností investovalo do vývoje inovativních materiálů. Nejčastěji k jejich výrobě využívají houby, mořské řasy, pomerančovou kůru, ananas a vinné hrozny. Na vývoji nových udržitelných materiálů z alternativních zdrojů pracují vědci v biotechnologických společnostech, jako je Bolt Threads, MycoWorks a EntoGenetics. Tyto biotechnologické společnosti finančně podporují spíše bohatší značky, například Adidas, Hermés, Chanel nebo HUGO BOSS.

 • MYLO™ od společnosti Bolt Threads, což je udržitelná alternativa kůže, vyráběná z rychle rostoucích hub, tedy ze snadno obnovitelného zdroje. S materiálem pracují značky Adidas nebo Stella McCartney.
 • Sylvania je materiál z mycelia, který vyvinul kalifornský start-up, biotechnologická společnost MycoWorks, materiál používá například značka Hermès.

Některé biotechnologické firmy se pokouší vyrobit extra silné pavoučí hedvábí. Pokud by se jim to povedlo, mohlo by to pro řadu módních značek být opravdové terno.

Kdy je získávání surovin k výrobě textilních vláken šetrné

Záleží také na způsobu získávání základní suroviny nutné k vyrobení látky. Pěstování základní suroviny, například bavlny, by nemělo vyžadovat použití velkého množství pesticidů a vody. Pole na kterých surovinu pěstujeme nesmí vznikat na úkor deštných pralesů a zmenšovat podíl lesů v krajině.

Existují tři druhy bavlny

 • Konvenční bavlna (Coton) - pěstování základní suroviny spotřebovává velké množství vody, pesticidů a umělých hnojiv
 • Organická bavlna (Organic Coton) - pěstuje se udržitelným způsobem šetrným k životnímu prostředí
 • Lepší bavlna - Finer Cotton / Better Standard Cotton - má mezinárodní označení BCI, které zaručuje, že bavlna použitá v produktech, pochází z udržitelnější produkce než konvenční bavlna, při pěstování se efektivněji využívá voda a chemickými hnojivy a pesticidy se velmi šetří.

U běžné konvenční bavlny jde o masovou produkci, takové pěstování bavlníku velmi znečišťuje životní prostředí. Jde o choulostivější rostlinu, která do skližně roste až pět let a potřebuje hodně vody, velké množství pesticidů a chemických hnojiv. Ohromné množství vody se spotřebuje nejen při pěstování bavlníku, ale i během jeho dalšího zpracování. Jednoduchá výroba textilních vlákem z bavlny vyžaduje velké množství toxických chemických látek.

Kdy je výroba textilních vláken ze základní suroviny šetrná

Výroba některých přírodních materiálů, které mnoho lidí považuje za udržitelné, velmi znečišťuje životní prostředí. Je to například polosyntetická viskóza, bavlna nebo látky z bambusu - bambusová viskóza, bambusový lyocell nebo bambusový len.

Specifika hedvábných vláken

 • Hedvábné tkaniny mnozí odmítají proto, že kvůli získání kvalitní suroviny pro jeho výrobu, nepoškozených hedvábných vláken z kokonů housenek bource morušového, musíme larvy zabít ještě před vylíhnutím spařením ve vařící vodě nebo horkým vzduchem.
 • Mírumilovné hedvábí (Ahimsa silk) je alternativa, která nechává larvy bource morušového vylíhnout.

České značky a udržitelné materiály

Udržitelné a inovativní materiály spadají do kategorie udržitelná móda, kterou nabízí také menší české značky a čeští módní návrháři. Mezi udržitelné módní značky patří například:

 • Módní návrhářka Monika Nováková je udržitelností posedlá. Ve svých kolekcích pracuje s udržitelnými materiály, tradičními textilními řemesly a a technikami.
 • La Femme MiMi vybírá textilní materiály pečlivě během svých cest po světě. Je zastánkyní zero-waste fashion, to znamená, že se snaží pracovat beze zbytků, nic nevyhazovat, respektuje principy udržitelnosti a ráda proměňuje staré a zapomenuté věci na nové.
 • 7dub Zuzany Běhalové Sedmidubské také vyznává udržitelnou módu. Mezi její oblíbené materiály patří organická bavlna (bio bavlna), přírodní hedvábí a vlna. Preferuje lokální dodavatele.
 • ELKA Lounge, kterou spoluzaložil Jakub Kofroň e etická značka oblečení, spodního prádla, loungewear a produktů z řady Deco & Home.
 • Bohempia se zabývá výrobou oblečení a doplňků z konopí, které taky patří mezi alternativní materiály.
 • LNK Rules šije kalhotky a podprsenky z udržitelných materiálů jako je Lyocell / Tencel nebo ekologická viskóza LENZING™ ECOVERO™, prádlo šijí v Česku, takže jde o udržitelné české spodní prádlo.
 • Kave Footwear jsou zase udržitelné české tenisky, mají podrážku z recyklovaného kaučuku a vyrábí se lokálně ve Zlíně na baťových strojích z první poloviny 20. století. Plátno je ale z konvenční bavlny.
 • Martin Holub a jeho Lnene.cz nabízí produkty ze 100% lnu bez příměsí, který je utkán Jeseníkách, tašky, zástěry nebo ubrusy šijí také v jeseníkách

Slow fashion kolekce RE/LINEN Moniky Novákové

Slow fashion kolekce návrhářky Moniky Novákové byla ušitá ze lněné látky vyrobené na ručním pletacím stroji v továrně na Valašsku a v Pardubickém kraji. Len se v Čechách pěstuje tradičně a patří mezi lokální plodiny.

slow-fashion-kolekce-re-linen-monika-novakova-official

Kolekce RE/LINEN návrhářky Moniky Novákové z látek vyrobených na ručním pletacím stroji. Zdroj: monikanovakova.com

Mohlo by vás zajímat