Recyklovaný polyester

Polyester je nejčastěji používané syntetické vlákno v oděvním průmyslu. Určitě nepatří mezi udržitelné textilní materiály. Při praní se z polyesteru do vody uvolňují mikroplasty.

Polyesterová vlákna se vyrábí z neobnovitelného zdroje. Celý výrobní proces vyžaduje velké množství elektrické energie a během výroby se do ovzduší uvolňuje obrovské množství CO2.

Nadměrná výroba a devastace životního prostředí

Zhruba 90 % oblečení obsahuje syntetický materiál, vedle polyesteru to je nejčastěji nylon nebo akryl. Průmyslově se polyester vyrábí od roku 1941 a v současnosti má na trhu textilních materiálů 60% zastoupení.

slip-dress-cos-2023

Slip dress značky COS je ze 100% recyklovaného polyesteru. Zdroj: Cos.com

Levné fast fashion řetězce i dražší nadnárodní značky nabízí oblečení především z polyesteru a konvenční bavlny, protože jejich výroba je nejlevnější.

Udržitelné směry ve spotřebě textilních materiálů

Snaha o recyklaci materiálů z polyesterových vláken a jejich znovuvyužití jsou součástí trendu udržitelné módy.

Polyester se vyrábí z derivátu ropy a kyseliny tereftalové. Při výrobě polyesteru se kvůli potřebnému chlazení spotřebuje velké množství vody. Jeho výroba spotřebuje ze všech textilních vláken nejvíce elektrické energie a vyprodukuje 9,5 kg emisí CO2 na jednu tunu vláken. Výrazně se tak podílí na znečištění životního prostředí a globálním oteplování.

recyklace-polyesteru

Materiál, který je možné recyklovat.

Recyklace PET lahví

Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklací PET lahví, polyesterového odpadu vyloveného z moří, starého oblečení z polyesterových vláken.

Zpracování polyesteru za účelem recyklace je šetrnější k přírodě, ale někteří výrobci jen reagují na poptávku po recyklovaných materiálech, ale během výroby používají toxické látky a barviva. Inu, peníze vládnou světu a výroba nešetrná k životnímu prostředí je vždy ta levnější varianta.

Pokud vám záleží na životním prostředí, dbejte na to, aby oblečení a další výrobky z recyklovaného materiálu měly příslušné certifikáty.

Certifikáty recyklovaných textilních materiálů

  • Global Recycle Standard (GRS) - mezinárodní certifikace klade vysoké nároky na textilie obsahující recyklovaná vlákna, vyžaduje minimum chemikálií a garntuje zodpovědné sociální a environmentální postupy výrobce.
  • Recycled Claim Standard (RCS) - je certifikace, která zaručuje, že materiál obsahuje minimálně 5 % recyklovaného materiálu.
  • GOTS (Global Organic Textile Standard) - GOTS certifikovaný textil smí obsahovat maximálně 30 % recyklovaných syntetických vláken, která musí splňovat přísné normy.

recyklovany-polyester

Znázornění recyklace polyesteru.

Výroba recyklovaného polyesteru

Základem pro výrobu polyesteru je neobnovitelný zdroj - ropa. Z ní se získává dimethyltereftalát a glykol, z nichž se vyrábí polyethylentereftalát neboli PET potřebný k výrobě textilních vláken. V oděvním průmyslu se používají různé druhy polyesteru, jako je PEN, PBT, PTT. Liší se svými vlastnostmi a využitím.

Recyklace polyesteru je šetrnější variantou než výroba nových polyesterových vláken z ropy, při které dochází k čerpání neobnovitelných zdrojů.

Proces výroby recyklovaného polyesteru

  • Sběr použitého plastu – tříděný odpad, nebo sběr v přírodě nebo výlov z oceánů.
  • Třídění a očištění materiálu – Plast je rozřazen dle barev a očištěn. V případě PET lahví se odstraní uzávěry a etikety.
  • Rozemletí – Očištěný materiál se poté rozemele na malé části.
  • Tvorba granulí – Z těchto částí se utvoří malé částečky. Ty se dále umyjí čistícími prostředky, aby se zbavily veškerých nečistot a vysuší se.
  • Tavení – Granule jsou poté za vysokých teplot roztaveny na hustou kapalinu.
  • Tvorba vláken – Z roztavených granulí se vytahují textilní vlákna.
  • Pletení – Po vychladnutí je z vláken splétána látka.

Další udržitelné textilní materiály