Recyklovaný polyamid (silon, nylon, aramid) se obvykle vyrábí z textilního odpadu, ale někdy také ze starých rybářských sítí, průmyslového odpadu a podobně.
Polyamid patří mezi syntetické textilní materiály. Polyamidové vlákno vynalezl Američan Wallace Carothers v roce 1928. Ve druhé polovině 20. století bylo vyvinuto nejméně 30 variant polyamidových vláken. Všechna se vyrábí z ropy.
Vlastnosti recyklovaného polyamidu
Polyamid je lehký, ale velmi pevný, pružný textilní materiál. Polyamidová i polyesterová syntetická vlákna jsou trvanlivá a odolná proti oděru. Jsou designována tak, aby absorbovala, ale nezadržovala vlhkost. Recyklovaný polyamid se snadno udržuje a po vyprání velmi rychle schne.
Návrhářka Marine Serre používá moderní recyklované materiály
Recyklovaný poyamid používá mladá úspěšná módní návrhářka Marine Serre. V kolekcích Marine Serre najdete mix klasických francouzských couture střihů, sportovního oblečení, moderní a recyklované materiály.
Recyklovaný polyamid a další udržitelné materiály jako je recyklovaný polyester, organická bavlna nebo recyklovaná vlna používá také módní řetězec ESPRIT.
Recyklovaný polyamid a udržitelnost
Syntetická vlákna, včetně polyesteru a polyamidu, nejsou považována za udržitelné textilní materiály. Díky rychlému vývoji technologií, ale i tato textilní vlákna dokážeme vyrábět sofistikovanějším a k přírodě šetrnějším způsobem. Recyklace textilního odpadu je také jednou z cest k udržitelnosti. Vědci také vytvářejí verze polyamidu, který je biologicky rozložitelný (biodegradabilní).
Kde všude se s recyklovaným polyamidem můžeme setkat
Pokud jde o oblečení, z polyamidu (nylonu, silonu, aramidu) se výrábí punčochy, plavky, legíny nebo svetry. Polyamid se přidává také do bavlněných ponožek, aby byly elastické a odolné proti oděru. Ze směsi polyamidu a dalších materiálů jako je bavlna, hedvábí, vlna nebo viskóza se vyrábí svetry, kardiany, šaty, kalhoty nebo kabáty.