Hermès, tradice sahající do roku 1837 a špičková kvalita

Značku Hermès charakterizuje špičková kvalita od úplného počátku 🤍 a to její tradice sahá až do roku 1837. Typické je ruční řemeslné zpracování a luxusní materiály, včetně dnes už kontroverzní krokodýlí kůže.

Koupě Birkin Bag z exotické krokodýlí kůže patří však i dnes mezi nejlepší investice, ale jen pokud tu kabelku nebudete chtít běžně nosit :)

V Hermès Group dodnes drží většinu, asi 80 % akcií, rodina potomků zakladatele firmy Thierry Hermèse. V roce 2019 se značka Hermès ocitla na 33. místě žebříčku Forbes "World's Most Valuable Brands".

Hermes, logo značky s koněm zapřaženým ke kočáru a kočím.

Logo Hermès s koněm zapřaženým ke kočáru. Zdroj: Hermes.com

Slavní módní návrháři, kteří pracovali pro Hermès

V letech 1997 až 2003 pro značku pracoval ikonický designer Martin Margiela, v Hermèsu dohlížel na dámské ready-to-wear kolekce. Když Martin Margiela z Hermèsu v roce 2003 odešel nahradil ho na čas slavný návrhář Jean-Paul Gaultier.

Pro značku pracovalo mnoho dalších známých návrhářů, například Lola Prusac, Catherine de Karolyi, Nicole de Vesian, Eric Bergère, Claude Brouet, Marc Audibet, Bernard Sanz, Christophe Lemaire.

Stálicí ve firmě je Véronique Nichanian, žena která je zodpovědná za pánské kolekce Hermès od roku 1988 až dodnes.

Současnou kreativní ředitelkou značky je francouzská návrhářka Nadège Vanhee-Cybulski, která v roce 2014 nahradila Christopha Lemaira. Od roku 2014 je zodpovědná za dámské ready-to-wear kolekce Hermès. Vanhee-Cybulski vystudovala prestižní Royal Academy of Fine Arts of Antwerp a dříve pracovala také pro značky Céline a Maison Martin Margiela.

Zakladatel značky Hermès vlastně dělal luxusní módu pro koně

Zakladatel značky Thierry Hermès se narodil v Německu. Jeho otec byl Francouz, matka Němka. Od roku 1928 žila rodina ve Francii. Obchod Hermès, který založil v roce 1837, nabízel velmi kvalitními tepané postroje a uzdy pro koně. Jeho zboží mělo špičkovou kvalitu a na Expositions Universelles v Paříži vyhrálo první cenu v roce 1855 a pak znovu v roce 1867.

Tak už víme proč je v logu značky kůň s kočárem. Málokterá hi-end-luxury značka má tradici sahající až do první poloviny 19. století a tak krásné logo jako Hermès.

Červeně lemovaný šátek Hermes s koňmi z kašmíru a hedvábí. Zdroj: Hermes.com

Charles-Émile Hermès, syn Thierryho, převzal řízení firmy v roce 1880, s pomocí svých synů Adolpha a Émile-Maurice začal ve velkém vyrábět luxusní koňská sedla, která od něj kupovali příslušníci elit nejen z Evropy ale i Ruska, severní Afriky, Ameriky a Asie.

Kolem roku 1900 přišla značka Hermes se svou cestovní Haut à Courroies Bag. Byla speciálně navržena pro jezdce, aby do se do ní dalo dát i koňské sedlo.

Nejproslavenější kabelky Hermès, Kelly Bag a Birkin Bag

Hermès se už 183 let specializuje na ruční výrobu zavazadel a kabelek. Vyrobit jednu kabelku trvá od 18 do 24 hodin. Nejvěhlasnější kabelky jsou tak žádané, že si na ně po objednání a zaplacení budete muset počkat šest měsíců, ale může to být i více než jeden rok. čekací doba není daná jen vysokou poptávkou, kabelek se vyrábí omezené množství, aby si zachovaly svou exkluzivitu a vysokou cenu.

Hermès Haut à Courroies bag. Zdroj: Hermes.com

Pokud se vám s kabelkou něco stane, můžete jí přinést do butiku Hermès v Pařížské ulici, od kud kabelku pošlou do ateliéru Les Ateliers Hermès a tam vám ji opraví.

Slavná Birkin Bag má jméno po britské herečce Jane Birkin, která si postěžovala Jean-Louis Dumasovi z rociny Hermes, že její kabelka není vhodná na každodenní nošení. Jean-Louis Dumas jí proto pozval do Francie, kde společně dali dohromady Birkin bag. Bylo to v roce 1984.

Britská herečka Jane Birkin žádala později (v roce 2015) Hermes, aby přestal spojovat její jméno s kabelkou, která se vyrábí z krokodýlí kůže. Stalo se tak poté, co byly zveřejněny výsledky vyšetřování agentury na ochranu zvířat ohledně zacházení s krokodýly na farmách, od kterých měla značka kupovat kůže na výrobu kabelek nesoucích jméno Birkin Bag. Po zveřejnění videa s týranými krokodýly podepsalo cca 68.000 lidí petici organizace na ochranu zvířat PETA, která vyzývá Hermès, aby okamžitě zastavila výrobu a prodej krokodýlích i aligátořích doplňků.

Hermès se však od farmy v Texasu, ze které mělo být video pořízeno, distancoval. Tvrdí, že nikdy nepatřila k jejich dodavatelům. U svých partnerů prý trvá na etickém zacházení s krokodýly a již více než deset let organizuje každý měsíc kontrolní návštěvy svých dodavatelů.

Naprosto dokonalý šátek Cosmographia Universalis od Hermès

Červenobílý šátek Hermès pojmenovaný Cosmographia Universalis.

Šátek Hermès pojmenovaný Cosmographia Universalis je dostupný v několika barevných variantách. Zdroj: Hermes.com

Ještě pár zajímavostí o slavné Birkin Bag

Na Birkince ženy milují její jedinečnému tvar, to že ji nosily a nosí slavné ženy celebrita a to, že je o ní známo, za jak závratné částky se prodává. Birkin Bag s oblibou nosí Kim Kardashian, Victoria Beckham nebo Jennifer Lopez, která má prý ke stu verzí této kabelky. Cena nové kabelky se pohybuje od 150.000 do 2,5 milionu korun. Přesná cena závisí především na velikosti a materiálu, ze kterého je kabelka vyrobena.

Aby značka udržela cenu Birkin Bag vysoko, distribuuje kabelky butiků zcela nepředvídatelně a jen v omezeném množství, kabelek je tak dlouhodobě "nedostatek", bohaté zákaznice na tu svou birkinku musí často počkat, což zaručuje zboží exkluzivitu a vysokou cenu.

Modro hnědá Birkin Bag Haut à Courroies

Tato kabela Hermès byla k dostání na Vestiaire Collective za 16.500 €, plus příplatek 10 € za kontrolu a ověření autentičnosti profesionálem. Hermès Birkin 40 Haut à Courroies (HAC) je luxusní cestovní taška vyrobená z kůže a kvalitní vlněné látky.

Extrémně vzácná cestovní taška Hermès Birkin 40 HAC Bag. Zdroj: VestiaireCollective.com

Hedvábné šátky Hermès

První hedvábný šátek Hermès spatřil světlo světa v roce 1937, tedy ve stejném roce, kdy Hermès oslavil 100. výročí. Značka si ve francouzském Lyonu pořídila specializovanou továrnu na výrobu hedvábných šátků.

Klasické šátky Hermès jsou z přírodního hedvábí nebo směsi kašmíru a hedvábí. Všechny mají ručně šité lemy. Současné šátky Hermès mají nejčastěji rozměr 90 × 90 cm, váží 65 gramů a každý šátek je prý utkán z 250 kokonů bource morušového.

Každý rok jdou na trh dvě edice hedvábných šátků. Nové vzory jdou do prodeje často s dotisky starších oblíbenách motivů a limitovaných edic. Od roku 1937 vyrobila Hermès Group více než 2.000 jedinečných vzorů, obzvlášť populární je motiv koně. Například šátek s motivem "Brides de Gala" představený v roce 1957, byl v prodeji už více než 70.000 krát.

Hedvábný šátek Hermès s tradičním potiskem Brides de Gala. Zdroj: Hermes.com

V logu značky Hermès je kůň s kočárem, proto se koňský motiv často objevuje také na šátcích Hermès, které jsou buď z hedvábného kepru, nebo ze směsi kašmíru a hedvábí.

Designéři pracující pro Hermès tvoří každoročně nové vzory, které na hedvábné látky přenáší sítotiskem. Ilustrátoři a návrháři mají při tvorbě nových motivů k dispozici více než 70 tisíc barev.

hedvabny-satek-hermes-animapolis-jan-bajtlik

Design hedvábného šátku Animapolis pro Hermès vytvořil Jan Bajtlík. Zdroj: Hermes.com

Podívejte se na detailní návod jak nosit a vázat šátek.

Šátek Faubourg Tropical z hedvábného kepru od Hermès

Design hedvábného šátku Faubourg Tropical vytvořili pánové Octav Marsal a Théo de Gueltzl. Šátek má ozměry 90 x 90 cm a ručně rolovaní okraje. Šátek Faubourg Tropical koupíte v eshopu značky Hermes v přepočtu za 10.500 Kč.

-hedvabny-satek-faubourg-tropical-hermes

Šátek Faubourg Tropical Hermès je ze 100% hedvábí, jeho design dali dohromady Octav Marsal a Théo de Gueltzl. Zdroj: Hermes.com

Klasické šátky Hermès jsou z přírodního hedvábí nebo ze směsi kašmíru a hedvábí, ty současné mají míry 90 × 90 cm nebo dokonce 140 x 140 cm , váží 65 gramů a mají všechny lemy ručně šité. Každý šátek Hermès je údajně utkán z 250 kokonů bource morušového.

Nádherný velký hedvábný šátek Le Pegase d'Hermes

Design šátku Le Pegase d'Hermes připomíná kresby Leonarda da Vinchiho a je od Christiana Renonciata. Nádherný velký šátek Le Pegase d'Hermes z hedvábného kepru má rozměr 140 x 140 cm a ručně rolované okraje. Šátek Le Pegase d'Hermes si můžete koupit v eshopu značky za 22.200 Kč.

hermes-hedvabny-satek-le-pegase-d-hermes

Design hedvábného šátku Le Pegase Hermès je od Christiana Renonciata. Zdroj: Hermes.com

Celebrity a významné osobnosti v hedvábném šátku Hermes

 • Královna Alžběta II a princezna Margaret
 • Monacká kněžna Grace Kelly
 • Madonna nosila přes hlavu šátek s motivem "La Vie au Cheval" v roce 2002.
 • Jackie Kennedy Onassis nosila šátky Hermes na krku i na hlavě.
 • Audrey Hepburn má šátek Hermes na titulce magazínu Life v roce 1956 a nosí ho také ve filmu Šaráda z roku 1963.
 • Sharon Stone in a ve filmu Základní instinkt z roku 1992.

Portfólio produktů značky Hermès

Luxusní kožené výrobky - koňské postroje, drezúrní kožená sedla a zavazadla pro jezdce

Kožená sedla a postroje pro koně stály u zrodu značky Hermès. Do této kategorie spadají kolekce luxusních drezúrních koňských sedel, cestovních zavazadel, kufrů, diářů, psacích potřeb, klíčenek nebo oblečení pro jezdce na koni. V roce 2019 dělalo toto zboží 50% z obratu firmy.

Ready-to-wear oblečení a doplňky Hermès

Další kategorií produktů jsou pret-a-porter neboli ready-to-wear móda a doplňky. Hermès Group's second largest dělalo toto zboží 50% z obratu firmy.

Hedvábné ručně malované šátky a kravaty

Třetí největší kategorií jsou ručně malované hedvábné šátky, šály a kravaty. V roce 2019 činil prodej tohoto zboží 9 % z obratu firmy.

Hlavní milníky v historii značky Hermès

Jak šel čas luxusní produkty značky Hermes přibývaly.

 • 1837: postroje na koně
 • 1867: Sedla na koně
 • 1900: Émile Hermès navrhl a vytvočil Kabelku pojmenovanou Haut courroies bag
 • 1903: Rocabar blanket
 • 1922: módní opasky
 • 1923: kabelka sedvěmi rukojeťmi
 • 1924: rukavice na zip
 • 1925: první sportovní kabáty, práce na pánské i dámské kolekci módy
 • 1927: do portfolia nabízených produktů přibyly náramkové hodinky, náramek pojmenovaný Filet de selle
 • 1928: hodinky Ermeto, kufřík, kabela Sac à dépêches
 • 1930: přibyly diáře
 • 1937: první hedvábné šátky Hermes
 • 1938: náramek pojmenovaný Chaîne d’ancre bracelet s designem od Roberta Dumase
 • 1949: potištěné hedvábné kravaty, pásek a náramek Collier de chien
 • 1951: parfém Eau d’Hermès fragrance
 • 1956: taška s designem od Roberta Dumase, která dostala jméno Kelly Bag
 • 1961: Twillaine: linie oblečení z úpletu a hedvábného kepru
 • 1967: kabelka pojmenovaná Constance bag
 • 1971: náramek Nausicaa
 • 1972: první dámské boty značky Hermes
 • 1975: kabelka Passe-Guide, hodinky Kelly watch, boty John Lobb
 • 1978: první kompletní pánská ready-to-wear kolekce, boty Highland Ghillie, náramek Enamel
 • 1979: plisované šátky
 • 1981: hodinky Clipper
 • 1984: porcelánové nádobí Pivoines, Birkin bag, created by Mr Jean-Louis Dumas

  Porcelánové nádobí značky Hermès. Zdroj: Hermes.com
 • 1985: hedvábné šátky Gavroche
 • 1991: hodinky Cape Cod a Nantucket
 • 1993: edlo Oxer, hodinky Médor
 • 1995: parfém 24 Faubourg fragrance for women, kabelka Fourre-tout
 • 1996: hodinky Harnais a Heure H
 • 1997: první kolekce obuvi Hermès pro muže
 • 1998: kabelkaHerbag, hodinky s páskem dvakrát otočeným kolem zápěstí, Quick trainers
 • 1999: dámský parfém Hiris
 • 2000: luxusní drezurní koňské sedlo Corlandus, hodinky Tandem
 • 2002: kabelka Picotin bag, prsten pojmenovaný Quark ring
 • 2003: parfém Un Jardin en Méditerranée, automatické zlaté hodinky Herm gold watch, Dressage, Étrivière briefcase
 • 2004: parfém pro ženy Eau des Merveilles, Hermessence
 • 2005: parfém Un Jardin sur le Nil, porcelánové nádobí Hermès pojmenované Balcon du Guadalquivir
 • 2006: pánská vůně Terre d’Hermès, porcelánové nádobí pojmenované Cheval d’Orient
 • 2007: kabelka Lindy bag, dámská vůně Kelly Calèche, 70 vintage hedvábných šátků Hermès, porcelánové nádobí Fil d’argent, kolekce šperků Hermès z růžového zlata s hnědými diamanty
 • 2008: kabelka Jypsière bag, diář Horizon, první šátek Hermès Éditeur, parfém Un Jardin après la Mousson
 • 2009: koňské sedlo Victoria, řada šátků Dip-Dye, řada porcelánového nádobí Mosaique au 24, hodinky Cape Cod Tonneau
 • 2010: první kolekce šperků, kterým se říká haute bijouterie, koňské sedlo Talaris, parfém Voyage d’Hermès, nábytek podle Jean-Michel Franka by Hermès, Toolbox bag
 • 2011: řada porcelánového nádobí Bleus d’Ailleurs, Hermès Berline bag, parfém Un Jardin sur le Toit fragrance, hodinky Arceau Le Temps Suspendu, první kolekce luxusních potahových láteka tapet
 • 2012: vůně pro ženy Jour d’Hermès, osm centimetrů široká krava ze silného hedvábného kepru
 • 2013: koňské sedlo Hermès Cavale, Maxibox bag, řada porcelánového nádobí Rallye 24, doplňky do bytu Les Nécessaires d’Hermès
 • 2014: Oxer. pera Nautilus, hodinky Faubourg watch, třetí haute bijouterie kolekce, kolekce svítidel
 • 2015: kabelka Octogone, kabelka Cherche-Midi, hodinky Slim d’Hermès, řada porcelánového nádobí Voyage en Ikat, kufr Cityhall Hermès
 • 2016: kabelka Verrou, Bâton de Craie bag, drezúrní sedlo Hermès Arpège, řada porcelánového nádobí Carnets d’Équateur, čtvrtá kolekce haute bijouterie Hermès HBIV Continuum
 • 2017: kabelka Hermès Cinhetic, dámská vůně Twilly d’Hermès, kolekce šperků Chaîne d’ancre Punk, porcelánové nádobí Tie-Set
 • 2018: kabelka Endless Road Haut à Courroies, surf Carré 90 La Serpentine by Pierre Charpin, hodinky Carré H watch
 • náhrdelník Kelly Chaîne Or s diamanty

V březnu 2018 Hermès také otevřel svůj největší obchod v obchodním domě Dubai Mall. Další informace o firmě, jejím přístupu k životnímu prostředí, postoj k ochraně zvířat.

Mohlo by vás zajímat