Jean Paul Gaultier, nadaný, odvážný a přející

Jean Paul Gaultier, 🤍 král moderních korzetů, mariňácké high-end fashion, pánských sukní a novodobých krinolýn. Jeho značka oslavila začátkem roku 2020 padesáté výročí. Slavný návrhář při té příležitosti oznámil, že kolekce na jaro a léto 2020 je jeho poslední.

Rád by ve svém věku (68 let) víc odpočíval, čemuž se nedá divit. Padesát let pracoval naplno, chrlil jednu kolekci za druhou, oblékal celebrity, navrhoval kostýmy pro holywoodské filmy, divadelní představení a koncertní turné.

Vedle toho pomohl nejednomu začínajícímu návrháři postavit se na vlastní nohy. Jean Paul Gaultier není jen mimořádně nadaný umělec a módní návrhář, ale také dobrý a přející člověk, jakých je nejen ve světě Haute Couture málo.

Přehlídka Jean Paul Gaultiera Haute Couture jaro / léto 2020, Paris Fashion Week

Přehlídka Haute Couture na jaro a léto 2020 byla oslavou 50. výročí značky a měla by být Gaultierova poslední.

Jean Paul Gaultier se narodil 24 dubna 1952 ve znamení berana. Podle čínského horoskopu je Vodní drak, což na něj i na jeho modely celkem sedí. Těžko říct, po kom má umělecké nadání, jeho otec byl účetní, matka úřednice a do módního světa uvedla Gaultiera jeho babička.

Svou módní značku založil v roce 1982. Celých sedm let, 2003 až 2010, pracoval jako kreativní ředitel francouzské módní značky Hermés, kde se staral o podobu dámských haute couture kolekcí.

Kolekce Jean Paul Gaultiera na běžné nošení jsou často inspirovány nejen pařížkými ulicemi. Jeho první samostatná kolekce ready-to-wear oblečení, pro mnohé neuctivá k tradicím a společenským konvencím, přišla na svět v roce 1976. Odvážné, perfektně střižené a originální oblečení ho proslavilo. Z Gaultiera byl hned enfant terrible ve světě vysoké módy.

Výstava slavných modelů J.P. Gaultiera v Paříži v roce 2015.

Z výstavy slavných modelů J.P. Gaultiera v Paříži v roce 2015, Zdroj: JeanPaulGaultier.com.

Většina lidí považovala jeho módu za příliš dekadentní, ale část módních expertů a redaktorů jeho tvorbu od začátku uznávala, obdivovala a prosazovala. Byli to zejména Melka Tréanton z Elle, Claude Brouet nebo Cathrerine Lardeur z francouzské Marie Claire. Ti si jako první všimli mimořádného talentu, kreativity a krejčovského mistrovství Jean Paul Gaultiera. Jejich články a pozitivní kritika mu získaly širší uznání a pomohly nastartovat kariéru.

Přehlídka Haute Couture na podzim a zimu 2019/2020

Video z předposlední přehlídky Jean Paula Gaultiera, Gaultier Paris, Haute Couture, podzim a zima 2019 / 2020.

Konzervativní část lidí z módního byznysu Gaultier často šokoval najímáním nekonvenčních modelů a modelek pro své přehlídky. Jeho modely předváděl postarší prošedivělý pankáč, žena, jejíž tělo bylo celé pokryté tetováním a piercingy, kulatou zpěvačku Beth Ditto z kapely Gossip nebo rakouského zpěváka Thomase Neuwirtha alias Conchitu Wurst.

Osobní život Jean Paul Gaultiera

Návrhář je svobodomyslný, přátelský a tolerantní člověk. V 80. letech 20. století ho potkala osobní tragédie, když zjistil, že jeho přítel a dlouholetý partner Francis Menuge je HIV pozitivní. Menuge Gaultiera podporoval a byl první, kdo ho přesvědčoval, aby si založil vlastní značku. V té době byla infekce HIV a nemoc AIDS sociální stigma. Lidé o nemoci nic nevěděli, vnímali ji skrze strach, nepochopení a předsudky, takže tocelé muselo být hrozně těžké a smutné. Francis Mengue zemřel na AIDS v roce 1990, po více než 15 letech vztahu s Gaultierem.

Jeden z ikonických modelů Jean Paula Gaultiera, sukně na kankán.

Sukně na kankán, jeden z ikonických modelů Jean Paula Gaultiera. Zdroj: JeanPaulGaultier.com

Gaultierovy slavné filmové kostýmy

Gaultier navrhoval kostýmy pro mnoho skvělých filmů a pokaždé sklidil uznání. Prvním filmem, ke kterému dělal kostýmy, byl Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec (anglicky The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover) režizéra Petera Greenawaye. Je to film o lásce, zločinu, sexu a obžerství, ve kterém hraje hlavní roli manželky a milenky Helen Mirren. Film šel do kin v roce 1989 a dodnes je mezi milovníky filmové tvorby populární.

Mila Javovich v kostýmu Jean Paula Gaultiera ve filmu Pátý element.

Mila Javovich v kostýmu Jean Paula Gaultiera ve filmu Pátý element. Zdroj: ©1997 Columbia Pictures

Během roku 1990 vytvořil pro Madonnu prádlo, slavné body s kuželovitou podprsenkou na její turné a do dokumentu, který Američané znají jako Truth or Dare (česky Vadí nevadí), v Evropě byl uveden pod názvem In Bed with Madonna (česky S Madonnou v posteli)

V roce 1997 dělal kostýmy pro Milu Javovich do filmu Luca Bessona Pátý element (anglicky The Fifth Element). Další v řadě byly filmy režizéra Pedra Almodovara, který byl zase španělským enfant terrible ve světě filmu. Gaultier spolupracoval s Almodovarem na filmech Bad Education a The Skin I Live In. Pro druhý Almodovarův film vytvořil body / overal zakrývající kompletně celé tělo. Model představil také na haute couture přehlídce v Paříži.

Kostým Jean Paula Gaultiera do filmu Pedra Almodóvara Bad Education.

Kostým Jean Paula Gaultiera do filmu Pedra Almodóvara Bad Education. Zdroj: JeanPaulGaultier.com

Spolupráce Jean Paula Gaultiera s Madonnou

S Madonnou se Gaultier potkal v roce 1987 na jejím koncertě v Paříži. Madonna si své první šaty od Gaultiera oblékla na American Music Award v roce 1985. Gaultiera kpodprsenky a korzety vždycky fascinovaly a když se setkal s Madonnou, už nějakou dobu pracoval na svých korzetových šatech. Madonna ho nakonec požádala, aby pro ní udělal 358 kostýmů pro její Blond Ambition Tour. Kostýmy byly skvělé a všichni si je pamatují. Od té doby byl Gaultier pro všechny ikonou a mistrem haute couture.

Jean Paul Gaultier si potrpí na pánské sukně

V roce 1985 představil kolekci pánských sukní. Zároveň se snažil podpořit a propagovat nošení pánských sukní, zvláště tradičních kiltů. Kolekce sukní pro muže se jmenovala And God Created Man (česky A bůh stvořil muže).

Sponzoroval výstavu _Braveheart: Men in Skirt_s (česky Statečná srdce: Muži v sukních, která probíhala v roce 2003 až 2004 v Institutu kostýmů v při metropolitním muzeu umění v New Yorku (Costume Institute at New York Metropolitan Museum of Art). V metropolitním muzeu byly vidět sukně od Dries van Notena, Vivienne Westwood, Rudi Gernreicha a Gaultiera. Výstava měla za cíl ukázat sukni jako tradiční součást pánského šatníku. Měla ukázat, že muž v sukni není nic neobvyklého a že v ní může vypadat mužně.

Nádherný model s krinolýnou od Jean Paula Gaultiera, sofistikovaný design.

Sofistikovaný design, nádherný model s krinolýnou od Jean Paula Gaultiera. Zdroj: JeanPaulGaultier.com

A ještě nejaké zajímavosti o Jean Paul Gaultierovi

V roce 1985 si Gaultier najal Martina Margielu jako svého design asistenta. Margiela zůstal dva roky a pak oznámil, že by si chtěl založit vlastní brand nejprve pod vlastním jménem později přejmenovaný na Maison Margiela, který patří k tomu nejlepšímu, co současná móda nabízí. Gaultier o Martinu Margielovi prohlásil, že byl ten nejlepší asistent, kterého kdy zaměstnával.

Jean Paul Gaultier byl první, kdo kombinoval šaty a sukně z hedvábné organzy s motorkářskými koženými bundami / křiváky. Kombinaci použil už ve své první kolekci v roce 1976.

Mohlo by vás zajímat