Výroba klasické bavlny a viskózy stále ničí životní prostředí

23. 7. 2020 14:10, redakce

Textilní průmysl dlouhodobě patří mezi největší znečišťovatele naší planety. Současným trendem číslo jedna je udržitelnost, zákazníky zajímá enviromentální dopad výroby produktů, které si kupují. Ekologii je věnováno čím dál víc pozornosti.

Zákazníci chtějí lokální produkty bez chemie, produkty, které nezanechávají uhlíkovou stopu, auta, která neznečišťují ovzduší a nechtějí plýtvat vodou, jídlem, papírem ani oblečením. V posledních letech se hodně mluví o udržitelné módě, udržitelných materiálech, zero-waste fashion, slow fashion a podobně.

Zákazník často nemá šanci ověřit, které oblečení v kamenných i online obchodech je skutečně vyrobené z udržitelných materiálů. Jen tak snadno nezjistí, jestli jeho oblíbená značka šije boty z kůže pocházející od farmáře, který se chová ohleduplně ke svým zvířatům. Pokud jde o ekologii a udržitelnost materiálů, prodejci a menší značky často klamou z neznalosti. Všichni se snaží aspoň v nějakém ohledu vypadat zeleně a udržitelně a investují za tím účelem do PR a obsahového marketingu.

Každopádně si můžete být jistí, že dva stále nejpoužívanější materiály, klasická bavlna a viskóza (včetně bambusové viskózy), udržitelné nejsou. Jejich výroba silně znečišťuje životní prostředí.

Žakárová tkanina, které která v žakárové vazbě kombinuje viskózu a bavlnu.

Žakárová tkanina, které která v žakárové vazbě kombinuje viskózová a bavlněná vlákna.

Na velké části obleční je uvedeno, že má label "STANDARD 100 / OEKO-TEX®", což znamená pouze a jen to, že materiál sám o sobě neobsahuje žádné toxické látky, které by mohly přímo poškodit vaše zdraví. Toto označení má i viskóza nebo bavlna, k jejíž výrobě byly použity hektolitry toxických rozpouštědel, které nakonec skončily v řece.

Přehledné informace, které by usnadily orientaci v problematice v češtině nikde nenajdete. V angličtině toho najdete dost, ale investigativu nikdo nědělá, dalo by to hrozně práce a zas tak moc lidí by to nezajímalo. Informace a fakta v angličtině, z mnoha různých zdrojů, dá hodně práce nějak zhodnotit a setřídit. Redakce magazínů o módě se tím moc nezabývají, jdou jen po povrchu, případně otiskují něčí PR. Nechtějí naštvat velké inzerenty a lidi, kteří by dokázali psát, nemají peníze.

Mohlo by vás zajímat

Sametová potahová látka ze 100% bavlny

Sametová potahová látka ze 100% bavlny se secesním vzorem

Sametová potahová látka ze 100% bavlny s nádherným secesním květinovým postiskem, House of Hackney, Liberty London. Zdroj: Libertylondon.com

Přírodní textilní materiály

Sem řadíme látky a další oděvní materiály, které se vyrábí čistě ze surovin rostlinného nebo živočišného původu.

Polosyntetické látky a oděvní materiály

Sem řadíme látky a oděvní materiály, které vyrábíme z přírodní suroviny (dřeva nebo bambusu), ale k jejich přeměně na jemná textilní vlákna, používáme agresivní chemii a složité technologické postupy.