Hedvábný žoržet

Hedvábný žoržet (anglicky georgette) je velmi jemná, lehká tkanina s čistým povrchem pojmenovaná po francouzské módní návrhářce z počátku 20. století Georgette de la Plante, která ve svém salonu ušila pro své zákaznice nespočet šatů a rób z hedvábného žoržetu.

Původně žoržet se vyráběl pouze z pravého hedvábí, dnes na trhu převažují jeho levnější varianty ze syntetických a polosyntetických vláken, například polyesteru, nylonu nebo viskózy.

Popelavě bílý hedvábný žoržet ze 100% pravého hedvábí.
Detail halenky z popelavě bílého hedvábného žoržetu ze 100% pravého hedvábí.

Hedvábný žoržet na obrázku výše je z online obchodu Prism Silk Fabric. V obchodě můžete pořídit jeden metr za 3,95$. Mají tam slušný výběr hedvábných látek.

Žoržet je tkaný speciální technikou z hodně zakroucených nití, které jsou v látce pevně fixované. Vyrábí se v mnoha barvách. Z žoržetu se nejčastěji šijí halenky, blůzy, sukně, šaty a večerní róby. Je to ideální materiál na splývavé přilnavé šaty. U šatů a sukní z žoržetu se často používá technika vrstvení materiálu.

Žoržet (georgette) z pravého hedvábí se v mnohém podobá hedvábnému šifónu (chiffon), není ale tak průsvitný a tenký.

Elegantní maxi šaty Max Mara z hedvábného žoržetu v barvě pistáciové zmrzliny

Dlouhé elegantní šaty Max Mara v barvě pistáciové zmrzliny vyrobené z hedvábného žoržetu, 100% hedvábí.

Dlouhé elegantní šaty Max Mara v barvě pistáciové zmrzliny vyrobené z hedvábného žoržetu, 100% hedvábí. Zdroj: Maxmara.com

Lehké letní šaty pudrové barvy z hedvábného žoržetu

Lehké letní šaty z hedvábného žoržetu, 100% hedvábí.

Lehké letní šaty pudrové barvy z hedvábného žoržetu. Zdroj: Ssence.com

Na obrázku níže jsou luxusní večerní šaty italské značky Valentino z hedvábného žoržetu - 100% hedvábí. Červená róba je k dostání v online butiku značky v kategorii Ready-to-wear Gowns. Cena večerní róby je přepočtu přibližně 156.000 Kč.

Červená večerní róba Valentino z hedvábného žoržetu"
Nádherná luxusní červená večerní róba Valentino z hedvábného žoržetu. Zdroj: Valentino.com

Další hedvábné tkaniny