Hedvábná organza

Hedvábná organza je velmi lehká, jemná, transparentní tkanina v plátnové vazbě. Organza nepatří mezi pevné a odolné, proto vyžaduje šetrné zacházení. Většinou se dá opatrně vyprat v ruce, ale neměla by se žehlit. Šije se poměrně snadno a dá se nabírat a skládat.

Dříve se používala hlavně na spodničky a různé výztuže. Dnes se průsvitné šaty z organzy nosí přes košilku nebo i jen přes spodní prádlo, vhodnější je na to ale šifon nebo tyl, protože organza je dost tuhá.

Hedvábná organza se hodí na každodenní nošení i na svatební šaty a večerní toalety. Dají se z ní ušít balonkové sukně, květinové dekorace, mašle, ultralehké šátky a přehozy přes ramena.

Hedvábnou organzu tká mnoho čínských textilek v oblasti kolem řeky Jang-c’-ťiang a v provincii Če-ťiang. V Indii tkají o něco hrubší hedvábnou organzu v okolí města Bengalúru. Luxusní organzy se vyrábí ve Francii a Itálii.

Hedvábná organza Betsy od Liberty London

Hedvábná organza s potiskem drobných květů Betsy patří mezi nejoblíbenější mezi vzory, které nabízí Liberty London. Potisk hedvábné látky je z roku 1933 od záhadného designéra a ilustrátora D.S., který stojí za mnoha oblébenými vzory značky.

Hedvábná organza Betsy je ze 100% přírodního hedvábí.

Hedvábná organza v červených tónech s drobnými lučními květy.

Hedvábná organza s divokými lučními květy patří mezi často prodávané látky, metr pořídíte za 45 liber. Zdroj: Libertylondon.com

Hedvábná organza Soapsuds, česky mýdlové bublinky

Hedvábná organza s potiskem mýdlových bublinek Soapsuds pochází z archivu vzorů, které Liberty London má k dispozici. Potisk hedvábné látky je od designérky a ilustrátorky Shony Heath byla inspirována knihou pro děti od Philipa Ridleyho z roku 1996 The Hooligan’s Shampoo.

Hedvábná organza Soapsuds je ze 100% přírodního hedvábí.

Hedvábná organza v pastelových zelených t=nech s potiskem mýdlových bublinek.

Hedvábná organza s divokými lučními květy patří mezi často prodávané látky, metr pořídíte za 45 liber. Zdroj: Libertylondon.com

Druhy organzy

  • Šanžán – má osnovu a útek v odlišné barvě, čímž tkanina získává měnivý lesk
  • Rajé – má proužky po délce vzniklé kombinací různých barev a vazeb nití
  • Buklé (lurex, travér) – má příčný proužek vzniklý zatkáním útkové niti

Další druhy látek z pravého hedvábí

Mohlo by vás zajímat