Hedvábný kepr

Hedvábný kepr, někdy též hedvábný serž (anglicky silk twill) je lehká avšak pevná a odolná látka tkaná v keprové vazbě. Kepr skvěle vypadá, je velmi příjemný na nošení, jemný a prodyšný. Proto se z něj vyrábí například luxusní hedvábné šátky. Šátky z hedvábného serže dělají všechny high-end-luxury značky, jako je Hermès, Max Mara, Zimmerman, Chanel, Alexander McQueen nebo Gucci.

Serž poznáte podle diagonálních proužků, které jsou pro tento materiál typické. Kepr je splývavý, ale zároveň poměrně pevný a odolný, proto se z kvalitního hedvábného kepru dělají podšívky, oděvy a doplňky, které mají něco vydržet. Ze serže se šijí šátky, šaty, luxusní podšívky do kostýmů, sak, kabátů nebo vlněných šatů na zimu.

Luxusní šátek značky Hermès z hedvábného šerže

hermes-hedvabny-satek-le-pegase-d-hermes

Luxusní šátek z hedvábného šerže Le Pegas d'Hermès od designéra Christiana Renonciataina je inspirovaný kresbami Leonarda da Vinchiho. Zdroj: Hermes.com

Jak o hedvábný kepr neboli serž pečovat

Na většině šátků a šatů je uvedeno, že mají čistit pouze chemicky. Většinou se mu nic nestane ani, když ho vyperete v ruce jemným šampónem, gelovým pracím prostředkem na vlnu nebo jen čistou vlažnou vodou. Chemické čištění v ověřené čistírně je ale sázka na jistotu. Hedvábný kepr po vyprábí v ruce neždímejte ani nemačkejte. Takto vyprané šátky a šaty sušte rozložené na plocho na velkém ručníku. Žehlete na nejnižší stupeň suchou žehličkou.

Luxusní šátek značky Hermès z hedvábného kepru

satek-uvazany-jako-top-90-cm-Hermes-3

Luxusní šátek z hedvábného kepru Faubourg Tropical uvázaný jako jednoduchý top má rozměr 90 x 90 cm. Zdroj: Hermes.com

Další hedvábné látky a tkaniny

Mohlo by vás zajímat