Hedvábný taft (taffeta)

Taft (anglicky taffeta) je velmi pevná, hladká, prostě tkaná látka. Taft je více či méně lesklý a skvěle drží tvar, takže dokáže vytvořit objem nebo drapérie.

Hedvábný taft je ideální materiál pro slavnostní příležitosti. Haute couture návrháři z něj nechávají šít svatební šaty a večerní róby. Vhodný je taky na kokltejlové šaty, korzety, luxusní kalhoty, saka a kostýmky.

Kvalitní taft dokáže vytvořit objem a krásnou siluetu. Z hedvábného taftu byly ušité nejikoničtější šaty od Diora, Alexandra McQueena, Jean Paula Gaultiera nebo Gabriely Hearst.

Růžové šortky z hedvábného taftu značky Prada

Šortky Prada jsou vyrobené z lesklého hedvábného taftu pořídíte v eshopu Mytheresa.com za 790 euro.

ruzove-sortky-prada-hedvabny-taft-mytheresa

Šortky Prada jsou vyrobené z lesklého hedvábného taftu. Zdroj: Mytheresa.com

Taft se tradičně vyrábí z hedvábí. Dnes jsou časté levnější varianty taftu z polyesteru, acetátu a nylonu (polyamid, silon). Hedvábný taft dokáže udělat dojem, má přirozený lesk, vypadá decentně a zároveň velmi luxusně.

Hedvábný taft byl jedním z nejvyhledávanějších druhů byzantského hedvábí. V novověku se taft tkal především v Itálii, Francii a až do padesátých let 20. století taky v Japonsku. Dnes se většina taftu ze surového hedvábí vyrábí v Indii a Pákistánu.

Žlutá látka, luxusní taft ze 100% hedvábí.

Sytě žlutý luxusní taft ze 100% hedvábí od výrobce Hangzhou Jinyi Silk Co Ltd.

Charakteristické vlastnosti taftu

Taft z přírodního hedvábí je luxusní látka s lesklým povrchem tkaná z kroucených nití, vytváří záhyby a jemně šustí. Díky pevně splétaným nitím v plátnové vazbě dobře drží tvar. Taft je pevný, hustě tkaný a přesto působí křehkým dojmem.

Hedvábný taft má svůj charakteristický decentní lesk, který je dán přirozenými vlastnostmi hedvábí. Taft vyrobený z polyesteru nebo acetátu má lesk křiklavější.

má elegantní lesk, Hodí se především na svatební šaty, plesové šaty a malé černé nebo koktejlky. Uplatní se také na doplňcích (psaníčka, ozdoby) a v interiéru.

Taft není splývavý a vynikne především na širokých řasených sukních a lichotí mu složité, propracované střihy. Hezky vypadá v kombinaci s krajkou, hedvábným tylem nebo šifonem. Hedvábný obchod Sartor Bohemia] u šatů z taftu doporučuje jako podšívku hedvábný habutaj nebo serž.

Praní a péče

Většinu hedvábných taftů vyžaduje chemické čištění v ověřené čistírně. I při šetrném ručním praní, může měnit vzhled i své vlastnost, ztratit lesk nebo zkrepatět. Taft se může žehlit na nejnižší stupeň. Na látku by neměly dopadat kapky vody, protože zanechávají skvrny.

Broskvový luxusní taft, materiál 100% hedvábí.

Luxusní taft broskvové barvy ze 100% hedvábí. Látka je od výrobce Hangzhou Jinyi Silk Co Ltd.

Další druhy hedvábných látek

Mohlo by vás zajímat