Courrèges, futuristické modely 60. let 20. století

Módní vizionář Courreges je pro futuristické kolekce oblečení a obuvy považován za otce Space Age fashion. Kolekce s názvem Space Age spatřila světlo světa v roce 1964. Rovné, jednoduché střihy, plastické materiály, geometrické tvary.

Unikátní styl André Courregese obdivovali a rádi komentovali například Marc Jacobs nebo Karl Lagerfeld. Krásné, jednoduché a elegantní šaty Courreges nosila Jacqueline Kennedy, Gloria Guinness, Paulette Goddard nebo Wallis Simpson alias vévodkyně z Windsoru.

Portrét André Courregese od Vincenta Knappa je z roku 1985. Smějící se André Courreges na fotografii nezapřel svůj styl.

Portrét André Courregese od Vincenta Knappa je z roku 1985. Smějící se André Courreges na fotografii nezapře svůj styl. Zdroj: Wikimedia Commons

Francouz André Courreges se narodil 9. března 1923 v Pau, krásném historickém městě na úpatí francouzských Pyrenejí. Courreges zemřel v roce 2016 na Parkinsonovu chorobu, kterou trpěl posledních 30 let svého života. Dožil se ale pěkného věku, když zemřel, bylo mu 93 let. Francouzský president Francois Hollande při příležitosti Courregeovi smrti napsal na Twitter, že to byl revoluční návrhář, který ovlivnil svět luxusní módy používáním geometrických tvarů a nových materiálů.

Bílé šaty bez rukávů s oranžovými detaily. Bílé kozačky jsou v designu typickém pro André Courregese. Zdroj: Correges.com

André Courreges toužil dělat oblečení, které člověka osvobozuje, je funkční a příjemně se nosí, protože moderní ženy sportují, řídí auta, cestují letadlem, tančí. Možnost svobodně a volně se hýbat, to je, oč tu běží. Potřebují vypadat skvěle, ale zároveň chtějí mít na sobě něco, v čem se dá všechno zvládnout. Proto je móda značky Courreges ready-to-wear nikoliv haute couture, stejně to má Prada, nedělá haute couture, všechno oblečení, obuv a doplňky značky Prada jsou vhodné na běžné nošení.

Žluté futuristické mini šaty ve tvaru A skruhovými kapsami a žlutý kabátek Courreges

Žluté futuristické mini šaty ve tvaru A skruhovými kapsami a žlutý kabátek Courreges. Zdroj: Vintag.es

Space Age a styl, který André Courreges vytvořil

Courreges byl jedním z mála návrhářů, který dokázal stvořit celý vlastní módní styl. Za průkopnickou je považována jeho kolekce Space Age z roku 1964. Kolekce přišla tři roky po prvním letu do vesmíru a představila na tu dobu nevídané oblečení, boty a doplňky.

Inspirací byl pro Courregese ruský konstruktivismus 20. století. Kolekci je ovlivněná také moderní architekturou a stavitelstvím, které autor vystudoval. Občas někdo tvrdí, že Courreges módu nenavrhoval, ale stavěl. Všechny detaily perfektně zapadají do celku, vše dokonale ladí. Courrèges považován také za objevitele a průkopníka minisukně.

Když postavil svou továrnu v Pau, chtěl, aby i budova továrny a ateliéru reflektovala jeho vize budoucnosti. Určitě na ní najdete shodné prvky jako u módní kolekce Space Age. Jeho kreativní vize byla zcela konzistentní.

Ateliér a výrobní závod, který postavil André Courreges v 60. letech 20. století.

Ateliér a výrobní závod, který postavil André Courreges v 60. letech 20. století v Pau ve Francii. Zdroj: JohannesReponen.com

André Courreges chtěl jít studovat design na umělecky zaměřenou univerzitu, rodiče mu to ale nedovolili. tak šel studovat stavební inženýrství. Když mu bylo 25 let, odešel už jako vystudovaný stavební inženýr do Paříže a začal pracovat pro fashion house Jeanne Lafaurie. O několik měsíců později nastoupil jako designér u Cristóbala Balenciagi.

Courrèges pracoval pro Balenciagu deset let a ve své práci se stále zdokonaloval. V roce 1961 si založil vlastní značku, vlastní módní dům. Byl známý svými geometrickými, moderními designy, proslavily ho také malé bílé a moderní dámské kalhoty. často doplněné bílými kotníkovými botami na nízkém podpadku. Jeho klientela byly zralé, konzervativní dámy se slušnými příjmy.

Bílé mini šaty, které vzešly ze spolupráce La Redoute x Courreges

Bílé mini šaty, které vzešly ze spolupráce La Redoute x Courreges na retro kolekci Fall-winter 2013-2014. Zdroj: Vistelacalle.com

Zlomem v kariéře André Courregese i pro celý módní svět byla podzimní kolekce 1964, o které jsme se už zmínili. Kolekce zahrnovala mini šaty, minivsukně, tuniky a kalhoty, které šlo vzájemně kombinovat. Velmi krátké sukně kombinoval s barevnými koženými botami, které byly vysoké do půli lýtek. Kolekce představovala okamžitý úspěch. Snad všechny značky se jím inspirovaly ve svých kolekcích, mnozí ho ho více či méně kopírovali.

Materiály a barvy, které André Courreges rád používal

Andre Courreges měl rád nové materiály, na jejichž vzniku se podílela věda a nové technologie. Obzvláštní oblibě se u něj těšil Vinyl, bavlna, PVC a Lycra. Z barev tíhl nejvíce k bílé, šedé, stříbrné, růžové, syté žluté a zelené.

Jak šel čas se značkou a firmou Courréges

V roce 1967 se Courrèges oženil se svojí kreativní asistentkou Coqueline Barrière, se kterou se potkal už v době kdy pracoval v módním domě Balenciaga. Od svatby až po zbytek života pracovali společně v jednom týmu jako manželé a zároveň kolegové.

V roce 1968 prodal André Courreges svůj podíl ve společnosti Lorealu, aby dokázal financovat expanzi firmy. Do roku 1972 se mu podařilo otevřít 125 nových butiků po celém světě. V roce 1972 byl André Courrèges požádán, aby vytvořil uniformy pro sportovce na olympiádu v Mnichově.

V roce 2011 manželé Courrègeovi prodali značku dvěma podnikatelům v reklamě Jacquesi Bungertovi a Frédéricu Torlotingovi. Andrému Courrègeovi bylo v roce 2011 už 87 let, takže už měl na definitivní odchod do důchodu nárok. Po mnohaletém absentování na Paris Fashion Weeku, přišla značka v roce 2015 s novou kolekcí, která byla dílem nových kreativních ředitelů Courrèges, Sébastiena Meyera a Arnauda Vaillanta.

Co o Courrègesovi říkají současní tvůrci a kretivní ředitelé high-end módních značek

Jeho futuriské vize ze 60. let 20 století následovali módní návrháři Paco Rabanne, Pierre Cardin a Rudi Gernreich. Paco Rabane řekl, že André Courreges pro něj byl důležitou postavou moderního módního byznysu, a že byli, ještě s Pierem Cardinem, takoví tři mušketýři, kteří se zjevili ve stejné době.

Bílé plastové brýle Courreges zvané Mask Glasses byly k dostání v second handu Vestiaire Collective za 90 €.

Christian Lacroix řekl že byl zrovna v pubertě, když se objevily první Courregeovi futuristické kolekce, že jeho nový styl byl ve světě módy přímo explozí. Je to podle něj jediný styl 20. století, který je zcela nový, který se dokázal vyhnout jakémukoli předchozímu historickému nebo folklórnímu stylu.

Hubert de Givenchy řekl, že se setkal s Courregesem jako mladý muž na večeru v opeře nebo na baletu, že ho mrzí, jak dlouho musel bojovat se zákeřnou nemocí. "Byla to jiná móda, tak mladistvá a revoluční. " Dodává de Givenchi.

Lee Radziwill, řekl, že courreges byl neuvěřitelně talentovaný a v podstatě zůstal nedoceněný.

Simon Porte Jacquemus, zakladatel módní značky Jacquemus přiznal, že už od šedesátých let šaty navržené Courregesem sbírá.

Současní majitelé značky Courreges Jacques Bungert a Frédéric Torloting, bývalý výkonní manažeři v agentuře Young & Rubicam, ve společném prohlášení napsali: "Je to tak dávno, když začínal. Já žil v té době v Londýně a viděl jsem několik fotografií jeho práce a hned si je zamiloval a zapamatoval. Měl jsem od něj strašně moc věcí. Bylo mi ctí a potěšením, že jsem s ním mohl být a pracovat."

Jean-Charles de Castelbajac vzpomínal na to, jak s Courregesem spolupracoval. Byl jeho vzor a pomáhal mu se dvěmi kolekcemi v roce 1993. Bylo to v době, kdy byla Courregesovi diagnostikována Parkinsonova choroba a Castelbajac s ním pracoval v tandemu. Jeho přínos světové módě je zdá se, teprve bude doceněn.

Ateliér a výrobní závod, který postavil André Courreges v 60. letech 20. století v Pau ve Francii. Zdroj: JohannesReponen.com

Ateliér a výrobní závod, který postavil André Courreges v 60. letech 20. století ve městě Pau ve Francii. Zdroj: JohannesReponen.com.

Retro kousky značky Courreges hledejte v eshopu s vintage módou a luxusním zbožím z druhé ruky Vestiaire Collective.

Světle růžové bavlněné maxi šaty bez rukávu, značka Courreges.

Krásné světle růžové bavlněné maxi šaty bez rukávu značky Courreges. Zdroj: VestiaireCollective.com