Pravá kůže

Přírodní kůže neboli useň vzniká vyděláním a zušlechtěním surových zvířecích kůží. Podle rozdílů v barvě a struktuře přirozeně rostlé zvířecí kůže, se pozná její kvalita. V oděvním průmyslu se používá telecí, hovězí nebo losí kůže, kozinka, jelenice a další. Tyto kůže mají různé vlastnosti.

Přirozené vlastnosti kůže

  • je robustní
  • drží tvar a mírně pruží
  • při správné péči je i jemná kůže odolná a trvanlivá
  • při správném zacházení má dlouhou životnost
  • je prodyšná a zejména silná hovězí kůže saje vlhkost
  • vyrovnává klima

prava-prirodni-kuze

Pravá obarvená kůže na kabát.

Druhy přírodních kůží

  • Losí kůže je nejměkčí a nejpružnější usní na světě. Přesto je dostatečně robustní a prodyšná. Losí usně upravované na rubu broušením dokáží zahřát.
  • Telecí kůže neboli teletina je díky jemnému zvrásnění velmi vhodná pro elegantní obuv. Je měkčí než hovězí kůže a odolnější než kůže losí. Hladká telecí kůže je přirozeně více voděodolná, zdrsněná useň zase vyniká měkkým, sametově hebkým omakem.
  • Z hovězí kůže se vyrábí převážně obuv, kabelky, batohy a zavazadla. Dobře se zpracovává, je velmi odolná a dokáže dokáže absorbovat mnoho vlhkosti.
  • Kozinka nebo jehnětina je poddajná a měkká a používá se k výrobě luxusních kožených bund, při výrobě jemných rukavic nebo jako vnitří stélka obuvi.
  • Beránčí kožešina je také kůže je vyčiněná tak, že nedojde k odstranění srsti. Velmi dobře izoluje a dokáže absorbovat velké množství vlhkosti pot je odváděn od kůže! Výborně se hodí jako podšívka stejně jako svrchní kůže pro zimní kabáty a zimní obuv.
  • Jelenice je lehká a pevná, odolává vlivu počasí. Tato sametově hebká useň se vyrábí z volně žijících jelenů v USA.
  • Jačí useň je přírodní robustní kůže vhodná na zimu. Je příjemná na dotek, aktivně prodyšná.

Row-Boris-kozene-kotnikove-boty-Mytheresa

Kotníkové boty z jemné kozinky jsou k dostání v eshopu Mytheresa.com.

Činění kůže

Usně mohou být vyčiněny ekologicky, ale mnohem častější je průmyslové činění pomocí chromu VI, což je síran chromitý. Pravá kůže se vydělává a zušlechťuje v koželužství, kdy se z holiny, což je kůže zbavená chlupů a mázdry, vytváří useň. Během vyčiňování se kolagenová vlákna v kůži sráží do nerozpustného stavu a vzájemně se propojují.

Námok

Aby mohl koželuh s kůží pracovat, musí být mokrá. Kůži ponoří do vody a nechá pořádně rozmočit, aby s ní mohl dále pracovat. V případě úplně čerstvě stažené kůže může námok vynechat.

Mízdření

Mízdření je odstranění zbytků svaloviny, různé vazů a blán neboli mázdry Vše se musí z kůže odstranit, jinak by to začalo během činění hnít.

Loužení a odchlupení

Cílem loužení je odstranit chlupy a někdy i svrchní vrstvu kůže neboli dermis. Aby šlo kůži dobře zbavit chlupů, musí se na několik týdnů namočit do zásaditého roztoku, díky tomu se pak chlupy snadno uvolňují. Někteří koželuzi škrábou chlupy bez loužení. Dochází tak k mechanickému poškození kůže.

Neutralizace

Roztok, ve kterém se kůže loužila, se z ní musí dostat ven. Jelikož je roztok často zásaditý, je třeba i upravit pH.

Moření

Cílem moření by mělo být odstranění všech buněčných zbytků kromě kolagenových vláken. Má změkčující efekt.

Činění

Je možné volit různé postupy. Nejčastější je relativně nová průmyslová metoda chromočinění. Činidlo je síran chromitý. Výsledná useň je modrozelená. Nasakuje dobře vodu, proto se i snadno barví. Snáší dobře teplotu. Jde o nejčastější způsob činění. Činění trvá tři dny a za pohybu i jen několik hodin. Využívá se například jako oděvní kůže (kožené bundy) či pro svršky bot.

Pomalejší je třísločinění, činidlem jsou v tomto případě výluhy z kůry stromů, které obsahují tzv. třísloviny. Výsledná useň je hnědá, těžká a nepropustná pro vodu. Činění trvá 6 až 9 týdnů. Výsledná useň je vhodná např. na podpatky bot (podešvová useň).

Dalším technikou je jirchářské činění, kdy je hlavním činidlem síran hlinitý. Výsledná useň je bílá a jemná. Ve vodě je málo stálá. Vyplavováním činidla useň tvrdne, takže se nesmí prát. Metoda se používá u jemných kůží, jako je kozinka, skopovice nebo jehnětina. Hodí se třeba na výrobu rukavic.

Mazání

Po vyčinění se kůže musí namastit, aby získala jemnější vzhled a odolnost, trvanlivost a měkkost.

Měkčení a sušení

Na závěr kůži usušíme. A protože skoro každá kůže je po vyčinění tvrdá, pokud se nechá vychnout jen tak, je potřeba ji během schnutí průběžně mechanicky změkčovat.

ovci-striz

Jemná ovčí stříž.

Vegani a vegeteráni často také odmítají nosit obuv, oblečení a doplňky ze zvířecí kůže. Dávají přednost syntetické neboli umělé kůži, kterou výrobci označují také jako eco kůži..

Mohlo by vás zajímat