Overturismus, kde návaly turistů působí největší problémy

Cestování bylo vždycky cool. Člověk, který hodně cestuje, o sobě dává vědět, že je bohatý, aktivní, zvídavý, zkrátka světoběžník hodný obdivu. S roustoucím počtem lidí, kteří si cestování mohou dovolit, se však množství turistů v některých lokalitách začalo vymykat kontrole. Fenoménu nadměrného počtu turistů v určité oblasti se říká overturismus. Pojďme se podívat, které destinace trápí nejvíc a jaký dopad má na životní prostředí a tamní obyvatele.

Nejvíce turistů míří do Hongkongu, Bangkoku a Londýna. V roce 2018 zavítalo do hlavního města Thajska Bangkoku téměř 23 milionů cestujících. Paříž v témže roce přilákala 19,1 milionů zahraničních návštěvníků a Londýn 19,09. Na čtvrtém místě z celkovým dvě stě sledovaných cměst se umístila Dubaj s 15,9 miliony návštěvníky.

Mnoho regionů zažívá v sezóně opravdové turistické peklo. Přeplněné přístavy, ucpané příjezdové cesty, stovky zájezdových autobusů, všude fronty, odpadky a hluk jsou pak běžnou součástí života.

Hlavní příčinou současného overturismu jsou nízkonákladové lety, jednodenní vyloďování návštěvníků z obrovských výletních lodí a dostupné ubytování typu Airbnb. Nová největší výletní loď světa Wonder of the Seas má kapacitu skoro sedm tisíc pasažérů, kteří míří aspoň na chvíli do těch nejžádanějších destinací, nocleh ani stravu si tu však nekupují.

bangkok-thajsko-overturismus

No, kdo by se tam nechtěl podívat. Bangkok, Thajsko. Zdroj: Canva

Pandemie dala mnoha turistickým lokalitám včetně Prahy dva roky vydechnout, ale během letních prázdnin 2022 turismus opět ožívá. Města jako je Řím, Benátky nebo Barcelona už zase praskají ve švech.

V posledních letech před pandemií měly na vznik overturismu vliv také kultovní televizní seriály a filmy, jako je Hra o trůny, Harry Potter nebo Pán prstenů. Zpopularizovaly skutečná natáčecí místa a způsobily prudký nárůst návštěvníků například v Dubrovníku.

Pozitivní a negativní dopady overturismu

Cestovní ruch přináší do jednotlivých destinací potřebné finance a pracovní místa. Vedle zvyšování zaměstnanosti a příjmů mezi pozitivní dopady rozvíjejícího se cestovního ruchu v konkrétní destinaci patří zlepšování její image, obnova tradičních řemesel a rozvoj infrastruktury.

Pokud však turismus bují nadměrně a počty turistů se nekontrolovatelně zvyšují, má pro lokalitu spíše negativní přínos. Za rekordní příjmy z cestovního ruchu se platí znečištěním životního prostředí nebo narušením krajinného rázu výstavbou hotelů a různých atrakcí.

rim-italie

Řím je nádherné město zpopularizované také mnoha filmy. Proto každoročně čelí návalům turistů. Zdroj: Canva

Společně s místními obyvately trpí okolní příroda sužovaná nadměrným hlukem, přepravou, přeplněnými turistickými cestami. Obyvatelé postižených lokalit pak společně s místními úřady dokonce vymýšlejí, jak turismus omezit.

Martina Pásková ve své knize Udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, uvádí, že důsledky nadměrného turismu mohou v turisticky oblíbených destinacích navíc vést k nezapsání nebo dokonce vyřazení památky či místa ze seznamu světového dědictví UNESCO.

Modrou planetu šetřící životní styl nezahrnuje jen udržitelnou módu, slow fashion, kupování lokálních výrobků, zamezení plýtvání a ekologické čistící prostředky, ale také ohleduplné cestování.

Není turista jako turista

Overturismus není jen o množstvím turistů. Nikomu nevadí, když do jeho lokality začne jezdit víc bohatých, kultivovaných, čistotných a tichých lidí, kteří své peníze rádi utrácí za drahé jídlo v restauracích, kulturu a služby všeho druhu. Naopak mladíky loučící se se svobodou nebo paštikáře,kteří na dovolenou šetří celý rok a do hotelu si vozí vlastní jídlo a pití ze supermarketu nikdo nechce.

Praha má dlouhodobě problém s tím, že je oblíbenou lokalitou pro početné skupinky mladých cizinců, kteří létají do města na víkend, aby se tu opili dobrým a levným českým pivem a trošku se vyřádili. Mají zájem o low cost ubytování, využívají levné letenky, jsou strašně hluční a všude po sobě nechávají bordel. O tyto turisty naopak nikde nestojí.

overturismus

Přelidněné pláže v přímořských letoviscích jsou to pravé turistické peklo. Zdroj: Canva

Overturismus však nepohánějí jen levnější letenky. Mohou za něj také levnější plavby na výletních lodích, rozvoj platforem pro levný pronájem typu Airbnb nebo masivní sdílení fotografií z kultovních míst na sociálních sítích (viz například článek Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla). Situace došla tak daleko, že mnohá z přetěžovaných měst vymýšlejí strategie, jak příliv turistů omezit. Následující evropská města se pokusila o změnu.

Overturismus a opatření zavedená v TOP destinacích

Níže jsou vybrané evropské destinace, které ses nadměrným turismem a jeho negativními dopady potýkají nejvíce. Většina turisty zaplavených přijala nezbytná opatření v podobě poplatků a pokut v případě porušení místních předpisů, zvýšení turistické daně nebo lákají pouze turisty s pozitivním dopadem.

Bangkok, Thajsko

V roce 2018 zavítalo do hlavního města Thajska Bangkoku téměř 23 milionů cestujících. Pro Bangkok je cestovní ruch nesmírně důležitý, protože tvoří zhruba 12 % thajského HDP. Žádna omezení ani opatření zatím nechystá. A necestují sem jen Evropané Američané. Když země zaznamenala pokles turistů z Číny kvůli tamnímu zpomalení ekonomického růstu, Bangkok to během dalších měsíců vykompenzoval vyšším zájmem indických návštěvníků. Bangkok za sebou s přehledem nechal v Evropě oblíbené destinace, jako je Paříž a Londýn.

Řím, Itálie

Řím zavedl před pandemií více opatření. V roce 2019 město zakázalo pouliční umělce, kteří se převlékali za historické postavy, například za gladiátory. Rovněž zakázalo prodej alkoholu po druhé hodině a zakázalo vjezd zájezdových autobusů do centra města. Městské úřady zakázaly sezení na Španělských schodech v Římě. Důvodem jsou nejen obavy, že by památku turisté mohli poškodit, ale také brždění provozu. Lidé, kteří na schodech sedí příliš dlouho, blokují ostatní. Policie tak naléhá na sedící turisty, aby se postavili a pokračovali v cestě, jinak jim hrozí pokuta v rozmezí od 160 do 400 eur.

Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je známý svou otevřeností a tolerancí. Široké kanály a historické centrum dlouhodobě lákají davy turistů. Místním vadí zejména návštěvníci, kteří v podrouženém stavu močí nebo zvrací na ulici, odhazují odpadky, vyřvávají a nelámou si hlavu s protidrogovými zákony. Město kvůli nim ještě před pandemií rozhodlo zavést některá opatření a sankce.

Vláda oznámila, že přestává propagovat Amsterodam jako turistickou destinaci a bude se snažit turisty dostat do méně známých měst v zemi. Město zakázalo pojízdná pivní kola a omezila vstup skupinám turistů do známé čtvrti Červených luceren Město odstranilo ikonický nápis „I Amsterdam“ z náměstí před Rijskmuseem, protože přitahoval davy turistů, kteří se s ním chtěli vyfotit na sociální sítě.

Od roku 2021 město zvedlo turistickou daň na tři eura za noc v hotelu nebo penzionu. Amsterdam rovněž navýšil příjezdovou daň na osm euro. Turistům, kteří připlují lodí město uložilo zábavní daň za plavbu po místních kanálech.

Dubrovník, Chorvatsko

Chorvatský Dubrovník přitahoval turisty vždy, ale od doby, kdy se objevil v kultovním seriálu Hra o trůny, jezdí se sem víc turistů než je město schopné pobrat. Chorvatské ministerstvo cestovního ruchu, uvedlo, že v roce 2019 navštívilo Dubrovník 700 tisíc lidí, což bylo o 20 procent více než v roce 2018. Město přijalo opatření k omezení počtu výletních lodí, které mohou kotvit v přístavu a roce 2020 opatření ještě ještě zpřísnilo. Příliv turistů zpomalila pandemie.

Od chvíle, kdy se chorvatský Dubrovník objevil v populárním seriálu Hra o trůny, čelí velkému nárůstů návštěvníků. Jen v roce 2020 Dubrovník navštívilo téměř 2,3 milionů turistů. Starobylé centrum města je přeplněné stánky se suvenýry, ceny ubytování i nájmy rostou. Nejvýznačnějším problémem jsou levné lety a výletní lodě, které vážně zatěžují infrastrukturu města a pokoušejí trpělivost mnoha místních obyvatel.

Organizace UNESCO Dubrovník varovala, že pokud se nesníží počet turistů, může ho vyřadit ze seznamu světového dědictví. První kroky ještě před pandemií podniklo město na základě tohoto varování. Počet přijímaných výletních lodí omezilo na dvě denně s maximálním počtem cestujících 5.000. Autokary, patřící k výletním lodím město nahradilo běžnými městskými autobusy, které jsou menší, přepraví méně návštěvníků a zmenší tak davy čekající u městských bran.

Dalším omezením byl zákaz vzniku nových restaurací s venkovním posezením, které blokují boční uličky nebo uzavření 80 % místních stánků se suvenýry. Město také zdvojnásobilo jednodenní daň z pronajímaných apartmánů a bytů.

Benátky, Itálie

Do Benátek připlouvají každý den kolosální výletní lodi. Místní obyvatelé už jsou přílivem turistů unaveni a proti mohutným výletním lodím začali protestovat. Podle listu Financial Times italské úřady rozhodly o tom, že velké výletní lodě nebudou moct plout do některých kanálů v centru Benátek. Hlavními argumenty jsou obavy ze znečištění ovzduší a vody.

Nádherné a kdysi poklidné ostrovní město je dnes často přeplněné k prasknutí. I zde za overturismus mohou levné letenky, moderní možnosti pronájmů a ubytování i oblíbené výletní lodi. Známé památky jako je most Rialto nebo náměstí svatého Marka s bazilikoutím značně trpí. Za celou dobu své existence neviděli tolik lidí jako v posledních 40 letech.

Mohlo by vás zajímat: Fast fashion, rychlé trendy a móda na jedno použití

Pro místní obyvatele začaly být Benátky příliš nákladné a hlučné, proto se začali stěhovat jinam. Město se snaží přeplněnost města nežádanými cestovateli řešit. Zavedlo pokuty a trvalý zákaz vstupu turistům, kteří během pobytu porušovali pravidla. Jako nevhodné chování vedení města označilo i konzumaci jídla a nápojů mimo vyhrazená místa, odhazování odpadků, hlasitý zpěv, plavání v kanálech nebo brodění ve fontánách.

Velkým výletním lodím oficiálové zakázali plavbu kanály v centru Benátek, což asi nebylo nutné, protože by se tam stejně nevešly. V určitých částech města byly instalovány turnikety, které mají předcházet tvorbě pomalu se pohybujících davů. Od roku 2020 turisté platí za vstup do města, v běžný den tři eura, ve svátky a v hlavní sezóně dvojnásobek, když město dočasně praská ve švech, vstup vyjde na deset euro. Vstupné město požaduje hlavně od takzvaných jednodenních turistů, kteří si ve městě nekoupí nocleh.

Florencie, Itálie

Florencie (italsky Firenze) je překrásná metropole italského Toskánska. Ve středověku byla Florencie centrem významné městské republiky a počátkem 15. století se za vlády rodu Medicejských přeměnila na toskánské vévodství a následně velkovévodství. V dobách republiky a především za Medicejských došlo k velkému kulturnímu rozkvětu města.

V 15. století se Florencie stala kolébkou renesance a kulturním centrem severní Itálie. Díky tomu je Florencie plná historických a uměleckých památek, kostelů, chrámů, paláců a honosných domů. Na milovníky umění tu čekají galerie, muzea a knihovny.

firenze-italie

Florencie, překrásná metropole italského Toskánska, také láká davy turistů. Fotka: Rifka Kotleta

Barcelona, Španělsko

Španělsko dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost a tak se snaží do země přilákat víc turistů. Barcelona patří mezi nejnavštěvovanější lokality na světě. Nárůst návštěvníků vedl k poklesu počtu místních obyvatel. Starousedlíci byli vytlačeni rostoucími náklady na jídlo a nájmy. Starosta Barcelony proto mluvil o zastavení přílivu výletních lodí a omezení rozšíření letiště.

Každý rok město navštíví neuvěřitelných 18 milionů návštěvníků a přibližně polovinu z nich tvoří jednodenní turisté z výletních plaveb. Právě výletní lodě jsou hlavní příčinou zdejšího nadměrného turismu. Barcelona je největší středomořský přístav, který denně odbaví tisíce turistů, ale v roce 2019 si město díky tomu vysloužilo titul nejznečištěnějšího přístavu v Evropě.

Výletní lodě vypouští do ovzduší až 32 tun oxidu siřičitého a vyplaví tuny odpadu. Barcelona se zejména na ubytování, obzvláště typu Airbnb, vlivem kterého neustále rostou nájmy a zvyšují se i náklady na živobytí místních obyvatel. Vláda přestala vydávat nové licence pro poskytování soukromých krátkodobých nájmů a zavedla nové předpisy s cílem snížit jejich současný počet. Potravinový trh La Boqueria dále zakázal vstup skupinám více než 15 lidí během největší návštěvní špičky, jelikož návštěvníci častým fotografováním blokovali boční uličky. Rovněž do památkové oblasti Park Güell je umožněno najednou vstoupit pouze 400 lidem a turisté za vstup zaplatí, zatímco místní obyvatelé jej mají zadarmo.

Reakce místních obyvatel jsou důvodem, proč se o overturismu v Barceloně mluví víc než u jinde. Stovky Katalánců pravidelně vycházejí do ulic protestovat proti turistům, které místní vyzývají, aby jeli domů. Častým požadavkem je také potlačení Airbnb. Část místních je však stále přesvědčena, že cestovní ruch má na lokalitu pozitivní dopad.

Koncem roku 2019 navrhlo město strategický plán, který by měl vést ke kvalitnějšímu a udržitelnějšímu turismu. Zařídit to má specifický marketing propagující méně navštěvované oblasti, růst počtu pracovních míst a snahy o zmírnění dopadu výletních lodí na životní prostředí. Město zvažuje snížení počtu cestujících výletními loděmi nebo ne-rozšíření tamního letiště.

Paříž, Francie

Paříž patří mezi nejnavštěvovanější destinace na světě. Pařížané jsou na příliv turistů zvyklí, ale vadí jim masová rychoturistika, kdy lidé navštěvují pouze nejznámější památky, jako je Notre Dame, Eiffelova věž nebo Louvre. V roce 2019 bylo uzavřeno muzeum Louvre, protože jeho zaměstnanci nezvládali každodenní davy lidí a tak vyhlásili stávku s cílem na tento problém upozornit. Znovu se muzeum otevřelo, až když vedení přislíbilo zavedení systému povinných rezervací a navýšení počtu zaměstnanců.

S loňským rokem však nastaly zásadní změny. Přestože problémy v Paříži nedosáhly rozměrů, jako například v Barceloně nebo Benátkách, místní úřady jsou odhodlány nadměrný turismus regulovat. Lidem vadilo, že centrem města každý den jezdí velké množství dvoupatrových autobusů, které způsobují hluk a znečištují ovzduší. Od roku 2019 proto mají turistické autobusy povinnost parkovat na určených místech mimo město.

Starosta Paříže požádal turisty, aby využívali ekologicky šetrnější varianty pohybu po městě, jako je chůze, jízda na kole nebo veřejná doprava, tak jako místní obyvatelé. Omezení pohybu autobusů po městě se nelíbí místním průvodcům, protože jim komplikuje činnost. Ale představitelé města věří, že se mohou přizpůsobit a rozšířit například nabídku komentovaných cyklistických výletů nebo procházky se sluchátky.

Vídeň, Rakousko

V první polovině roku 2019 navštívil rakouské hlavní město rekordní počet turistů. I když to turistická kancelář města ocenila, uznala, že je potřeba něco s nekontrolovatelnými davy udělat. Problémem jsou zejména skupiny turistů, které přijíždějí lodí po Dunaji a ti, kteří ucpávají město během dopravní špičky. Úředníci také zvažují zavedení časových limitů u pronájmů přes platformu Airbnb.

Budapešť, Maďarsko

Budapešť se řadí mezi evropská města, kde má nadměrný turismus jeden z nejhorších dopadů. Místní obyvatelé jsou z hluku a nepořádku, kteří zde turisté způsobují, opravdu rozzlobení. Nejvíce je štvou turisté, kteří do Budapešti přijíždějí za nočním životem. Budapešť

V letech před pandemií se cestovní ruch v hlavním městě Maďarska výrazně rozvíjel. Pomohly tomu dostupné letenky nízkonákladových společností a četné thermální lázně. Stejně jako Praha, láká Budapešť mladé turisty také nabídkou levného alkoholu. Nejvíce zasaženou oblastí je část bývalého židovského ghetta nazývaná Stranická čtvrť. V této části se nachází nejvíc restaurací a nočních podniků v Budapešti. Mnoho opuštěných obytných a kancelářských budov bylo přestavěno zříceninové bary, které jsou mezi turisty velmi populární.

S narůstajícím počtem návštěvníků se ve městě rozšířila nabídka krátkodobých pronájmů. Tím se zvedla cena okolních nemovitostí a vysoké náklady na bydlení a mnoho starousedlíků se také kvůli hluku přestěhovalo do klidnějších částí města.

S cílem redukovat příliv hlučných turistů maďarská vláda rozhodla, že obce mohou snížit počet dní v roce, kdy mohou majitelé pronajímat nemovitosti turistům. Zároveň vstoupil v platnost tichý zákon zpřísňující pravidla pro noční podniky. Nutností je vybavení tlumící nadměrný hluk a dohled nad hosty, který jim zabrání v rušení nočního klidu a konzumaci alkoholu na veřejnosti.

Londýn, Velká Británie

Podle BBC bylo v roce 2020 v Londýně zaregistrováno více než 80.000 domů a bytů v Airbnb. Pro místní obyvatele je dlouhodobě velmi obtížné najít byt nebo dům za přijatelnou cenu. Londýn proto zavedl omezení pro majitele nemovitostí. Nařízení jim umožňuje pronajmout celé domy pouze na 90 nocí ročně.

Praha, Česko

Praha patří mezi nejoblíbenější turistické lokality. V žebříčku padesáti nejnavštěvovanějších měst světa obsadila před pandemií dvacátou příčku. V roce 2018 ji navštívilo přes osm milionů turistů. Podle analýzy Světové rady cestování a cestovního ruchu Praha patří mezi města, která jsou overturismem zasažena ve velké míře.

Nejvyšší koncentrace turistů trápí především historické centrum města. Nejvíce znatelná je tato skutečnost v městské části Praha 1, kde jsou nejvyhledávanější památky, jako je Staroměstské náměstí, Karlův most, Pražský hrad nebo Královská cesta.

V historickém centru města žijí pouze necelé 2 % stálých obyvatel. Overturismu v Praze přispívají zejména nízkonákladové lety. Město je díky nim cílem britských a irských návštěvníků, kteřítu plánují různé rozlučkové večírky, které mají negativní dopad na život ve městě.

Místním obyvatelům kazí úsměv ve tváři hlavně nadměrný hluk, neprůchodné centrum města a bezohlední turisté na skůtrech nebo elektrických koloběžkách. Místní brojili také proti velkému množství bytů pronajímaných prostřednictvím serveru Airbnb nebo Booking.com. Tento problém dočasně vyřešila pandemie koronaviru.

Majitelé byli nuceni pronajmout své byty dlouhodobě, protože počet příchozích turistů všude významným způsobem spadl. S příchodem pandemie tak rapidně klesl počet nabízeného ubytování. Na určitou dobu rovněž klesla hodnota cen nájemného, která v posledních letech výrazně rostla.

Nejefektivnější způsob boje s negativními dopady overturismu je zvyšování cen, méně investic do propagace. Agentura Czechtourism se snaží méně propagovat Prahu a turisty směřovat také do jiných regionů, které jsou zapsané na seznamu památek UNESCO a také je stojí za to, navštívit.

Další nejnavštěvovanější místa na světě

Overturismem trpí mnoho dalších oblastí po celém světě. Bankok, Dubaj, Bajkal, Machu Picchu, Havaj, New York nebo Island. Invazi turistů zažívá i slavné jezero Bajkal, které se nachází v jižní Sibiři nebo Machu Picchu, kde mohou turisté strávit jen tři hodiny. Thajská pláž Maya Bay, která se proslavila díky filmu Pláž s Leonardem Dicapriem, musela být kvůli turistům na čas uzavřena. S náporem turistů bojuje také Havaj, New York, Island a další populární destinace.

Zdroje:

Mohlo by vás zajímat