Výlet do Kouřimy a okolí je skvělý zážitek. Je to místo plné historie. Vedle pozůstatků mocné hradiště a královského města s řadou zachovalých historických staveb je tu i muzeum plné malebných lidových staveb.
Celoroubený špýchar neboli sýpka z Kornatic v okrese Rokycany pochází z roku 1774. Sýpka z 18. století je ukázkou archaické konstrukce tak zvané roubené klenby. Dřevěná konstrukce jednokomorového špýcharu spočívala ve zvýšené poloze nad polozahloubeným sklepem s valenou klenbou.
Rychta dovežená z Brádlecké Lhoty v okrese Semily v Podkrkonoší. Krásný roubený dům s hrázděnou částí byl do současné podoby přestavěn v polovině 18. století. Má doškovou střechu.
Rychtářský dům z osady Kamenná pochází z počátku 19. století a je typickou ukázkou lidové architektury z oblasti severních Čech. Obytná část přízemí je roubená, zadní hospodářská část zděná a horní podlaží je z hrázděného zdiva.
Dům z Masojed je roubený dům z přelomu 18. a 19. století. Usedlost v muzeu lidových staveb doplnili rekonstruovanou klenutou bránou s volutovým štítem, která stávala u jiné podobné chalupy v Masojedech. Dům má doškovou střechu.
Kovárna ze Starého Bydžova je jednou ze dvou posledních celoroubených kováren v Čechách. Kovárna je z roku 1774 a byla majetkem rodu Laifrů. Svému účelu sloužila až do roku 1958.
Kovářský měch byl vyroben roku 1820 v Nové Pace.
Ve skanzenu lidových staveb v Kouřimy najdete 14 větších památek lidové architektury z oblasti středních, východních a severních Čech. Velká stavení doplňují drobné památky z 18. až 20. století, jako je mariánský sloup z Konárovic a barokní socha sv. Donáta ze Svatbína.
Město Kouřim
Kouřim je opravdu krásné město s bohatou historií. Kdysi mělo podobný význam jako Praha. V 7. století tu vyrostla Stará Kouřim, což bylo mohutné opevněné hradiště. V 10. století místní zlický kníže Radslav soupeřil s přemyslovským knížetem Václavem. Zlické knížectví bylo nebezpečným konkurentem Prahy, bylo dvakrát poraženo vojsky Václavova bratra Boleslava I. Ukrutného. Po porážce Zličanů přešlo do rukou Slavníkovců.
Také Slavníkovci ohrožovali zájmy Přemyslovců sídlících v Praze. Mocenský střet obou rodů vyvrcholil vyvražděním Slavníkovců v Libici nad Cidlinou roku 995. Po nich tu panovaly větve přemyslovského rodu. Ani to nezastavilo mocenské soupeření s Prahou. Ve 13. století bojoval kouřimský kníže Děpolt III. proti králi Přemyslu Otakaru I. Děpolt zabit a hradiště zničeno.
Současná Kouřim stojí asi kilometr severozápadně od kdysi mocného hradiště. Město založil nejspíš Přemysl Otakar II a od roku 1275 do roku 1547 patřila Kouřim mezi nejvýznamnější královská města v Čechách. Město oslabily až konfiskace v souvislosti s účastí na protihabsburském povstání.
Největší úpadek nastal po roce 1620 v době třicetileté války, kdy byla velká část města zničena. Většinu majetku města získal kníže Karel z Lichtenštejna. Pak byla několikrát vydrancována procházejícími švédskými i císařskými vojsky.
Fotky památek a zajímavostí královského města Kouřim zase někdy příště.