Barevné trendy v moderním designu, barvy oblíbené umělci, architekty a návrháři'

Koncem 60. let a začátkem 70. let 20. století letěly jasné a syté barvy, často psychadelické a neonové odstíny, kontrastní a grafické vzory. Časy se ale změnily.

V posledních letech se v designu a architektuře objevují zcela jiné trendy, které odráží širší kulturní a environmentální změny. Mezi populární barvy v moderním designu tak patří:

 • Neutrální a přírodní odstíny: Barvy jako šedá, béžová a různé odstíny hnědé jsou často používány pro svou nadčasovost a přirozenost. Tyto barvy také dobře harmonizují s okolním prostředím a jsou in v udržitelné architektuře. Žádané jsou přírodní barvy imitující beton, kámen, dřevo, modrošedá barva, tlumené odstíny zelené nebo žluté.

vitezny-navrh-pavilon-expo-2025

Vítězný návrh českého pavilonu na Expo 2025 od Apropos Architects. Zdroj: Konstrukce.cz
 • Modrá a zelená: Tyto barvy jsou vyhledávány pro svou schopnost odrážet přírodu a uklidňující vliv. Zelená, obzvláště v teplých odstínech, je často spojována s udržitelností a zelenými technologiemi.
 • Tmavé a matné povrchy: V poslední době se objevuje větší zájem o tmavší barvy, jako jsou antracitová, tmavě šedá a dokonce černá. Tyto barvy jsou oblíbené pro jejich sofistikovaný a moderní vzhled.
 • Pastelové tóny: Světlé pastelové barvy, jako jsou světlá modrá, růžová nebo mintová, se stávají populárními, obzvláště v projektech, které hledají jemnější a hravější vzhled.
 • Kontrastní, výrazné barvy: Doplují celek jinak vcelku strohé celkové vzezření. Patří sem sytá červená, růžová, zelená nebo sytá žlutá, často používané jako akcenty nebo v kontrastu s neutrálnějšími tóny pro silný vizuální dopad.

lazurit-lapis-lazuli

Ultramarínová barva byla v minulosti získávána drcením polodrahokamu lapis lazuli a byla velmi drahá a vzácná. Zdroj: Wikimedia.org

Dobrý architekt či interiérový designér vybírá barvy v závislosti na kontextu projektu, jeho umístění, funkci a koncových uživatelých. Trendy v barvách se také mohou lišit v závislosti na regionu a kulturních preferencích.

Poptávku po konkrétních barvách ovlivňují:

 • širší kulturní kontext,
 • trendsetteři a PR kampaně,
 • symboly a konotace s barvou spojené,
 • architekti, designéři a módní návrháři,
 • vztah nabídky a poptávky (hlavně v minulosti).

Móda a barevné trendy

Dříve byla barva roku významným faktorem, který vytvářela a podle kterého se řídila většina návrhářů a značek. Módní návrháři a reklamy v magazínech určovaly, co se bude nosit a jaká barva se bude nosit.

Masové rozšíření sociálních sítí odstartovalo šíření individuálních streetstylů a zavedené pořádky definitivně padly. O stylu rozhodují módní odvážlivci, kteří si počínají obratně na sociálních sítích, přímo v ulicích. Vedle mas je sledují také návrháři a celý módní průmysl. Trendy a barvy se mohou měnit doslova každou vteřinu.

gucci-peach-fuzz-krajkovy-korzet

Krajkový kozzet Gucci v tlumené barvě Peach Fuzz. Zdroj: Mytheresa.com

V roce 2000 se však hlavouni americké společnosti Pantone, která stojí za systémem barev využívaným zejména v tiskařském průmyslu, rozhodli, že se k předvídání barevných trendů vrátí. O tom, co je k jejich rozhodnutí vedlo, můžeme samozřejmě jenom spekulovat.

Faktem je, že v Pantone se věštění barvy roku pustili takříkajíc vědecky. A své předpoklady nadále vylepšují. Barvu roku podle Pantone nyní definuje pečlivá analýza dat a barevných trendů za uplynulý rok. Sebraná data následně vyhodnotí analytici Pantone Color Institute a konkrétní barvu interpretuje nástroj umělé inteligence Midjourney.

Barevné trendy v moderní architektuře

Prestižní architektonické ceny dostávají už nějakou dobu domy u kterých dominuje šedá, bílá nebo okrová barva, dřevo, kámen, beton, cihla, chrom, rez a sklo. Objevují se také stavby navenek celé černé

Někteří slavní architekti se nebojí ani užití výrazných barev v interiéru i exteriéru. Je to však výzva a jen pro velmi pokročilé. Mistry na vytváření barevného souladu v jsou například architekti Ricardo Bofill a Luis Barragan.

uziti-vyraznych-barev-interier-s-citem

Dokonalý soulad barev v podání Luise Barragana © 2018 Barragan Foundation, Switzerland/SOMAAP, Fred Sandback Archive

Extrastudio z Lisabonu ví, že jsou místa, kde se snese i červenorůžový dům.

fernando-guerra-red-house-extrastudio

Red House vytvořili rchitekti z Extrastudio se sídlem v Lisabonu. Zdroj: Extrastudio.pt © Fernando Guerra

Projekty Evy Jiřičné jsou charakteristické užitím skla a betonu. Často navrhuje na zakázku skleněná schodiště, která mívají krásnou modrozelenou barvu.

interier-by-eva-jiricna-modrozelene-sklo

Skleněné schodiště, které navrhla Eva Jiřičná z AI-Design. Fotka: AI-Design

V současnosti jsou nejžádanější přírodní barvy imitující beton, kámen, dřevo. Do kuchyní se probojovala modrošedá a šedozelená barva. Moderní industriální interiéry můžete klidně vybavit starožitným nábytkem, ale s citem.

Barvě schodiště od Evy Jiřičné se podobá světlý akvamarín a také fluorit (česky kazivec).

prirodni-fluorit

Fluorit, česky kazivec, má nádhernou zelenou barvu, která posloužila jako inspirace mnoha designérům. Zdroj: Naturshop.cz

Portál Interior Cravings poskytl návod, jak vytvořit moderní industriální interiér, který je zároveň nadčasový. Tady je jejich paleta barev:

architektura-moderni-interier-trendy-barvy

Tyto baevné odstíny jsou ideální do moderního industriálního interiéru. Zdroj: Interiorcravings.com

Obliba barev v architektuře, designu, umění i módě a se často mění. Mezi barvami jsou i stálice, jako je černá, krémová, některé odstíny červené a modré. .

Poptávku po konkrétní barvě ovlivňují:

 • trendsetteři a PR kampaně,
 • symboly a konotace s barvou spojené,
 • architekti, designéři a módní návrháři,
 • vztah nabídky a poptávky (hlavně v minulosti).

Primalex Inspirio jsou omyvatelné a podle výrobce i prodyšné barvy do interiéru. Paleta decentních barev se inspirovala přírodou.

primalex-inspirio-moderni-barevne-odstiny

Primalex přišel s novou paletou barev do interiéru Inspirio. Zdroj: Primalex.cz

Barvy roku 2023 a 2024

Barvou roku 2023, kterou volí Pantone Color Institute, byla vybrána výrazná karmínová barva s názvem Viva Magenta. Sytě karmínová, elektrizující barva roku 2023 měla rozproudit energii a signalizovat sílu a odhodlání. Karmínová měla v tomto roce být trendy v módě, designu a architektuře.

Magenta-Pantone

Barvou roku 2023 byla zvolena akarmínová Viva Magenta. Zdroj: Pantone.com

Barvou roku 2024 se stala Peach Fuzz, něžná a hřejivá broskvová barva, která má vévodit módnímu, grafickému či multimediálním designu v nadcházejícím roce, jak uvedla Laurie Pressmanová, ředitelka Pantone Color Institutu.

Podle lidí z Pantone je nová barva roku posunem směrem k empatii a porozumění. Peach Fuzz je fúze růžové a oranžové barvy, evokuje broskvové chmýří má údajně podporovat mír a nabízet něhu i soucit v dobách nepokojů. „Potřebujeme barvu, která podporuje pozitivní náladu. Hledali jsme barvu, která by odrážel naši vrozenou touhu po blízkosti a spojení"..., dodává Laurie Pressmanová.

barva-roku-2024-pantone-peach-fuzz

Barvou roku 2024 byla zvolena broskvová Peach Fuzz. Zdroj: Pantone.com

„Dobře funguje ve velké ploše, v kontrastu se šedomodrou a klasicky s bílou a černou. Tuším, že v kosmetickém odvětví by mohla bodovat asi nejvíce v rámci obalového designu. Myslím, že barvy by měly tvůrcům vždy dávat volnou ruku a mělo by se s nimi pracovat podle dobrého vkusu a svědomí. Samotná barva roku tak nemusí být pro většinu inspirací. Ale nechme se překvapit,“ říká Jan Hruška, art director české mutace magazínu Harpers’s Bazaar.

Výzkum současných i budoucích trendů společnostmi WGSN a Coloro

Společnosti WGSN a Coloro využívají svých znalostí ze světa módy, krásy i designu a dokáží předpovědět, které barvy budou v budoucnosti populární.

Na rok 2025 vybrali hned pět klíčových barev. Mnoho módních návrhářů a designéřů je bude následovat a tyto barvy zahrne do své tvorby.

WGSN-barvy--2025

Barvy, které vybraly společností WGSN a Coloro na rok 2025. Zdroj: WGSN.com

Future Dusk

Odstín Future Dusk je by měl být barvou celého roku 2025. Tmavě modrá až černá barva má reprezentovat přechod k budoucnosti. Má symbolizovat cesty do vesmíru, futurismus a moderní technologie.

Transcendent Pink

Jemná transcendentní růžová je další barvou z vybrané pětice. Světle růžový odstín do béžova má vyhovovat širšímu publiku. Odstín je uklidňující a má v lidech podporovat stabilitu.

future-dusk-barva-roku-2025-wgsn-coloro

Tmavě modrý odstín Future Dusk. Zdroj: WGSN.com

Aquatic Awe

Aquatic Awe představuje úctu k mořím a má propojovat přírodu s virtuální realitou. Jeho jasný odstín připomíná podmořský život a jeho fascinující ekosystémy. Objevil se už na dlouhých šatech alá mořská víla, dlouhých kožených kabátech a futuristických bundách.

Sunset Coral

Odstín Sunset Coral má evokovat korálové útesy při západu slunce. Měl by nám pomoct ubránit se potřebě neustále na sobě pracova a navozovat pocity klidu a relaxace.

Ray Flower

Pátou a poslední barvou, kterou společnosti WGSN a Coloro vybraly je Ray Flower. vyzdvihuje naši potřebu soužití s přírodou. Inspiruje se proto prací designérky Jess Redgrave.

!prirodni-zluta-barva

Poslední barvou vybranou pro rok 2025 je Ray Flower. Zdroj: WGSN.com

Její odstín je zářivě žlutý, ale přirozený. Jasnou barvu si oblíbili návrháři už v roce 2023.

Nejoblíbenější, nejžádanější a nejvzácnějsí barvy v různých etapách dějin lidstva

Lapis lazuli, lazuirt, (ultramarín)

Ultramarín tmavý neboli královská modř byl v minulosti získáván drcením polodrahokamu lapis lazuli, který se do Evropy dovážel z dolů na území dnešního Afghánistánu. Získat z polodrahokamu použitelnou barvu bylo náročné a zdlouhavé.

Ultramarínovou barvou z Lapisu lazuli byly psány některé hieroglyfy. Těmito polodrahokami je jím osázena i posmrtná maska vládce Tutanchamona a další klenoty nalezené v hrobech v Údolí králů.

ultramarine-staircase-wall-jiri-krejcirik

Akvamarínová dřevěná zeď navržená designérem Jiřím Krejčíkem pro soukromou rezidenci v Milovicích. Zdroj: Jirikrejcirik.com

Akvamarínová barva byla vždy velmi drahá a dostupná jen vládnoucí elitě. Ani Michelangelo si jej údajně nemohl dovolit a Raffael Santi ho používal jen na viditelných plochách.

Středověcí umělci v Česku používali pravý ultramarín jen vzácně. Najít ho můžeme například na Zlaté bráně katedrály svatého Víta.

V hojné míře používal akvamarin Vermeer, který jinak stejně jako mnoho malířů jeho doby, používal velmi omezenou paletu barev. Jediným podstatným rozdílem ve srovnání s jeho současníky bylo rozsáhlé používání přírodního ultramarínu (čistého lazuritu) namísto mnohem levnějšího azuritu.

vermeer-divka-s-perlou

Vermeer na obraze Dívka s perlou použil také pravý přírodní ultramarín, 1665. Zdroj: Wikimedia.org

V roce 1828 německý chemik Christian Gmelin zveřejnil postup výroby umělého ultramarínu, který byl výrazně levnější, než získávání barvy z lapisu lazuli. V polovině 19. století už se umělý ultarmarínu vyráběl masově. Od přírodního nijak výrazně barevně neliší, ale postrádá jeho jedinečné odlesky.

Ultramarínovou barvou se na přelomu 19. a 20. století často malovaly zdi v interiérech měšťanských domů. Konečně si ho mohli dopřát všichni.

Ultramarínová industriální památka v Berlíně

Cirkulační nádrž na Plavebním ostrově v Berlíně patří výzkumnému ústavu pro hydraulické inženýrství a stavbu lodí při Technické univerzitě v Berlíně.

Je to monstrózní stavba, která donedávna hyzdila své okolí. Dlouhou dobu rezavěla. Roury obalené polyuretanovou pěnou se rozpadaly.

prutokovy-kanal-berlin

Cirkulační nádrž na Plavebním ostrově v Berlíně před rekonstrukcí. Zdroj: Visitberlin.de

Novou podobu Cirkulační nádrže na Plavebním ostrově v Berlíněvy tvořil architekt Ludwig Leo. Obnovu památky v letech 2014 až 2017 financovala nadace Wüstenrot. Od té doby svérázná industriální památka září ve své růžové a ultramarínově modré nádheře.

Umlauftank-Philip-Lohoefener

Nová podoba Cirkulační nádrže na Plavebním ostrově v Berlíněvy od Ludwiga Lea financovaná nadací Wüstenrot. Zdroj: Visitberlin.de

Egyptská modř

Ve starověkém Egyptě byla modrá přímo posvátná, byla spojována s bohy a faraonem, byla to barva nebes, vody, plodnosti a tvořivosti. Na vnitřním sarkofágu faraona Tutanchamona najdeme jen modrou a zlatou barvu.

Koruna, kterou má na hlavě busta egyptské královny Nefertiti, je vyrobena z vápence pokrytého vrstvou tenkého stuku. Dominuje na ní modrá barva je dominantní a je použita na většině koruny.

egyptska-modr-anubis

Soška egyptského boha smrti Anubise z Ptolemajovského období má také modrou barvu. ©The Metropolitan Museum of ArtZdroj: Metmuseum.org

Techniku výroby barvy, které říkáme egyptská modř, převzali ve starověkém Babylonu. Modrozlatá byla i slavná Ištařina brána postavená pravděpodobně ve 12. století před naším letopočtem.

Zářivě modrá barva kachlíků, kterými byla Ištařina brána obložena, vznikla technikou fajáns, kterou Egypťané používali. Základem byl křemičitan s obsahem mědi.

busta-kralovny-nefertiti

Busta královny Nefertiti. Zdroj: GC.cu

Červená byla barva země. Zelná barva byla ve starověkém Egyptě symbolem obnovy a plodnosti. Zlato symbolizovalo věčnost a také bylo spojováno s bohy a královskou mocí.

Červená barva

Mezi nejstarší červená rostlinná barviva patří alizarin. Nachází se v kořenech a oddenku některých mořenovitých rostlin (Rubiceae). Alizarin používali už Peršané, kteří zakládali plantáže těchto rostlin, a také Egypťané, Řekové a Římané.

Ricardo-Bofill-La-Muralla-Roja-Spain

V současné moderní architektuře dokáže s barvami kouzlit například Ricardo Bofill. Na snímku La Muralla Roja. Zdroj: Ricardobofill.com

Mořenou se barvilo hedvábí a další textilie, jejichž barva se lišila podle použitého kovu od fialové (cín), fialovočervené (železo), růžové (hliník) po nachovou (vápník).

Dlouhodobě oblíbené odstíny červené jsou karmínová, rubínová nebo barva chili papriček, ať už čersrvých nebo sušených. Dnes jsou trendy tmavší a tlumené odstíny červené a korálová:

 • Living Coral - Korálová barva, která byla barvou roku 2019.
 • Red Pepper - Barva papričrk tolik nesvítí, je sytá a teplá.
 • Sunset Coral- podle jedna ze čtyř barev roku 2025
 • Marsala - Hnědočervený odstín a Barva roku 2015.

popularni-odstiny-cervene

Populární odstíny červené barvy. Zdroj: GC.cu

Červená barva se líbí 24 % Čechů. Je dráždivá, těžko přehlédnutelná a symbolizuje protichůdné vášně.

 • Srdce - láska
 • Červený diplom - vyznamenání
 • Červená karta - faul, podraz, agrese
 • Vidět rudě - hněv
 • Červená čísla - dluhy

V křesťanství červená barva symbolizuje krev prolitou mučedníky. V antickém Římě byla červená a purpurová barvou královskou a slavnostní. Králové a císaři se nechávali korunovat v červeném sametu s hermelínem.

Parlamentní róba královny Alžběty I., kterou nosila na slavnostní zasedání anglického parlamentu, byla z rudého sametu. Napoleon se nechal korunovat císařem také v červeném plášti.

Alzbeta-I-v-parlamentni-robe

Alžběta I. v parlamentní róbě na obraze z roku 1585–90 od Marcuse Gheeraertse mladšího. Zdroj: Npg.org.uk, ©National Portrait Gallery, London

Purpurová (nachová) barva

Purpurová barva není jen jedna. Označení se používá pro vícero barevných odstínů. Purpurová je extraspektrální barva, proto nemůže být generována světlem jediné vlnové délky. Purpurová označuje červenou barvu s převahou fialové.

V časech minulých, kdy byla k dispozici jen přírodní barviva, byla purpurová barva velmi vzácná a drahá. Pravý purpur šlo získat z těl mořských plžů, konkrétně ostranky jaderské a nachovce veleústého.

purpurova-nachova-moderni-interier

Nachová barva v moderním tmavém interiéru. Zdroj: Digsdigs.com

Barvíři museli rozlousknout ulitu plže, extrahovat purpurový sliz a na přesnou dobu jej vystavit slunečnímu záření.

Na obarvení jedné římské tógy bylo třeba aspoň 10 gramů barviva, což představuje až 200 tisíc těchto živočichů. Tyronský purpur byl tak vzácný, že měl cenu zlata.

Královskou barvou se purpurová stala proto, že poptávka po zářivé a dlouhotrvající fialové vysoce převyšovala nabídku. Po staletí se výroba a obchod s purpuovými látkami soustředil ve fénickém městě Tyre v současném Libanonu.

kralovska-purpurova-nachova-barva

Purpurová barva na tóze, kterou oblékal římský císař a na britské královské koruně. Zdroj: GC

V Římě nosili vysocí hodnostáři nosili bílou togu z vlny s purpurovým lemem. Purpurovou tógu picta nosili vojenští vítězové v triumfálním průvodu se zlatými hvězdami a výšivkami.

Purpurové roucho bylo po staletí symbolem moci a bohatství. Dodnes je kardinálský purpur tradiční označení pro hodnost kardinála.

Purpur se vzhledem ke své vzácnosti a ceně stal součástí chrámových a císařských pokladů. Purpurové barvy oblékali především vládci a příslušníci vládnoucí moci.

Rumělka

Rumělková barva je teple červená a ta pravá vzniká rozdrcením nerostu cinabaritu (sulfid rtuťnatý), ze kterého se také získávala jedovatá rtuť.

cinabarit-rumelka

Výrazně rudý cinabarit (rumělka) na dolomitové podložce. Zdroj: Topminerals.cz

Ve starověké Číně rumělku používali v červeném laku na nábytku. V taoisticsmu se rumělka pojí s prvkem ohně a dlouhověkostí. Nejednoho čínského císaře stál elixír dlouhověkosti s pravou rumělkou život.

Rumělka byla ve starověku nesmírně cenná a populární barva s výsadním postavením. V Římské říši byla rumělková červeň velmi drahá a téměř se rovnala ceně zlata.

rumelka-caravaggio

Pravá rumělka na obraze Muzikanti, 1595–1596, slavného malíře Caravaggia. Zdroj: Wikimedia.org, Metropolitan Museum of Art, New York

Královna Alžběta I. používala drahou rumělkově červenou rtěnku z cinabaritu, která byla napuštěná rtutí, díky ní byly její rty byly sytě červené. Stejně jako tehdy používaný bílý makeup obsahující olovo, byla rumělková rtěnka jedovatá.

V čisté neředěné podobě si pravou rumělku z cinabaritu mohli dovolit pouze renesanční a barokní umělci, které podporovali bohatí mecenáši. Podle záznamů rumělku používali velikáni, jako je Titian, Michelangelo Buonarroti, Caravaggio nebo Vermeer.

Modrozelená (akvamarín)

Brva oceánu a barva roku 2005 je Blue Turquoise, tedy odrozelená barva.

akvamarin

Akvamarín, který je k dostání v e-shopu Malachitová skříňka. Zdroj: Malachitovaskrinka.cz

Azurit

Azurit byl pro renesanční i barokní malíře mnohem dostupnější modrou barvou než Ultramarín. Azurit je nerost, který je produktem oxidace sulfidů mědi.

Těžil i v Evropě, především v Německu, Španělsku, na Sicílii a na Kypru a k jeho zpracování stačilo mletí a plavení.

azurit

Polodrahokam Azurit. Zdroj: Kristalle.com

Bílá

Jedinou v minulosti rozšířenou bělobou byla až do počátku 19. století - běloba olovnatá. Získávala se snadno reakcí olova s octem a oxidem uhličitým. Tento způsob výroby byl znám již ve 4. století př.n.l.

Dlouhodobě oblíbené barvy

 • Černá - Symbol elegance a sofistikovanosti, černou považují za klasiku v módě i designu. Převážně v černé chodí sochař Rony Plesl nebo architektka Eva Jiřičná.
 • Bílá - Evokujeuje čistotu a jednoduchost, bílá je něžnou stálicí v interiérovém designu i v módě.
 • Modrá - O oblibě modré byrvy se více dočtete níže v textu.
 • Červená - Červenou mají rádi extroverti a energičtí lidé, na smysly působí dráždivě, ale je skvělá na zvýraznění podstatných detailů, jako jsou rty, nehty nebo dveře.
 • Zelená - Zejména tmavší odstíny, které symbolizují přírodu a růst, jsou často využívány v designu.

bauhaus-dessau-instagram-fotka

Slavné červené dveře budovy hnutí Bauhaus v Dessau. Foto: Instragram Bauhaus Dessau

Barvy roku, které vyhlásila společnost Pantone

Barva roku je vítanou inspirací pro designéry nejen fast fashion značek. Po Novém roce zapluvuje vlohy oblečení v nových barvách.

Škála barev roku, které společnost Pantone vyhlásila v posledních 30 letech, se pohybuje od výrazných až po jemné odstíny. Společnost Pantone začala vyhlašovat Barvu roku v roce 2000.

 • 2000: Cerulean (Modrá)
 • 2001: Fuchsia Rose (Růžová)
 • 2002: True Red (Červená)
 • 2003: Aqua Sky (Akvamarínová)
 • 2004: Tigerlily (Oranžová)
 • 2005: Blue Turquoise (Modrozelená)
 • 2006: Sand Dollar (Písková)
 • 2007: Chili Pepper (Červená)
 • 2008: Blue Iris (Modrofialová)
 • 2009: Mimosa (Žlutá)
 • 2010: Turquoise (Tyrkysová)
 • 2011: Honeysuckle (Růžová)
 • 2012: Tangerine Tango (Červeno-oranžová)
 • 2013: Emerald (Smaragdová)
 • 2014: Radiant Orchid (Fialová)
 • 2015: Marsala (Hnědočervená)
 • 2016: Rose Quartz (Růžová) a Serenity (Modrá) (poprvé byly vybrány dvě barvy)
 • 2017: Greenery (Zelená)
 • 2018: Ultra Violet (Fialová)
 • 2019: Living Coral (Korálová)
 • 2020: Classic Blue (Klasická modrá)
 • 2021: Ultimate Gray (Ultimátní šedá) a Illuminating Yellow (Žlutá)
 • 2023: Verve Violet (Fialová)

Ultimate-Gray-Illuminating-Yellow

Barvy roku 2021, Ultimate Gray a Illuminating Yellow.

Nejoblíbenější barvy Čechů

Kterou barvu preferují mladí Češi a kterou zase starší lidé? A jak je to s oblibou barev z hlediska pohlaví? Odpovědi najdeme v průzkumu oblíbenosti barev agentury STEM/MARK, který probíhal online od ledna do prosince 2017 a zúčastnilo se ho 6.223 Čechů.

Podle průzkumu je nejoblíbenější barvou mezi muži i ženami modrá (34 %). Se značným odstupem následuje černá (14 %), zelená (13 %) a červená (11 %). Nejméně oblíbená je hnědá (1 %).

Muži nejčastěji preferují modrou (42 %), zelenou (15 %) a černou (14 %). Ženy dávají více přednost červené (13 %), fialové (13 %) a růžové (8 %). Pro mladší generaci od 15 do 30 let je typická černá barva, pro střední generaci od 45 do 60 let je ta nej modrá barva, lidé starší 60 let preferují o něco více červenou barvu.

modra-nejoblibenejsi-barva-cechu

Češi věří, že modrá je dobrá. Zdroj: Canva.com

„U mladých lidí může být černá barva často symbolem vzdoru a předznamenává období spojené s hledáním vlastní identity, jako je například móda Emo či Gothic. U starší generace může naopak modrá symbolizovat zklidňující barvu spojenou s poklidnějším obdobím života.“

Zamýšlí se nad výsledky průzkumu Jan Burianec ze společnosti STEM/MARK.

Větší města jako je Praha, Brno nebo Ostrava, jsou charakteristická vyšším podílem obliby černé, zájem o něžnější barvy ve velkých městech klesá.

Psychologie barev

Náš mozek vyhodnocuje vjemy, které mu posílají naše oči a nějak na ně reaguje. Platí, že různí lidé vnímají stejnou barvu různě, přesto lze vysledovat nějaké vzorce.

Barvy vyvolívající rozrušení

Barvy vyvolávající rozrušení jsou syté a teplé. Patří sem napčíklad červená, sytě žlutá nebo purpurová. Vzrušení nahrává impulzivnímu chování. Teplé barvy používejte u produktů, které lidé kupují impulzivně, boty, kabelky, parfémy nebo hračky.

uziti-vyraznych-barev-interier-s-citem-bofill

V současné moderní architektuře dokáže s barvami kouzlit například Ricardo Bofill. Na snímku La Muralla Roja. Zdroj: Ricardobofill.com

Uklidňující barvy

Uklidňující barvy jssou spíše světlé a chladné. Platí, že pokud jste v klidu, čas běží suběktivně rychleji. (Do čekárny) Studené barvy navozující pocit klidu snižují subjektivně plynutí času. Použijte je u animace nahrávání, na uniformách u odbavení nebo u pokladen.

Barvy podněcující přemýšlení

Máme dva druhy myšlení. Podle nositele Nobelovy ceny Daniela Kahnemana rozlišujeme dva základní typy myšlení:

 • Racionální (systematické, pomalé)
 • Emocionální (pocitové, rychlé)

Pokud chceme, aby lidé moc nepřemýšleli, třeba nad nabídkou, při vyjednávání podmínek, smlouvání o ceně, volíme nejlépe teplou barvu. Pokud naopak chceme, aby o něčem přemýšleli, obklopíme je chladnějšími tóny.

Výzkumy například ukázaly, že pokud je během dražby na pozadí červená barva, tak se věc vydraží za více peněz. Lidé při podhledu na červenou méně počítají a jednají více impulzivně.