Znáte příběh značky Vans? Kde se zrodily legendární tenisky?

2. 6. 2020 17:19, redakce

Zkuste jít po Praze a dívat se lidem na boty, tenisek Vans napočítáte strašně moc. Většinou černobílých nebo tmavě modrých. Značka byla a je kultovní záležitostí hlavně v Kalifornii a mezi skejťáky po celém světě. A když i u nás nosí Vans tolik lidí, něco jsme si o ní zjistili.

Značka od svých počátků v 60. letech minulého století podporuje aktivní sporty, zejména skateboarding, BMX, surfování a snowboarding. Vans má své vlastní sportovní týmy, sponzoruje sportovní klání a se sportovci spolupracuje na vylepšování funkčnosti i na jejich designu.

Tenisky Vans začali vyrábět bratři Jim a Paul Van Doren ještě s Gordonem Lee a Sergem Deliou v roce 1966. Takže před pár lety značka oslavila už 50. výročí svého vzniku.

Firmu pojmenovali Van Doren Rubber Company. Na webu Footshopu u značky Vans píšou, že prvním teniskám předcházelo nalití nebo vložení gumy do vaflovače. No a možná tak typická vaflová podrážka, která pomáhá udržet rovnováhu na skateboardu a má ji většina modelů tenisek Vans, opravdu vznikla.

Tenisky Vans a jejich typická vaflová podrážka
Typická vaflová podrážka tenisek Vans, na skateboard je ideální.

Z historie značky, jak šel čas s teniskami Vans

1966 - Byla založena firma a vznikl první model Vans Authentic.

1974 - Skateboardisté měli tenisky Vans v oblibě od začátku pro jejich nerovnou vaflovou a jemně lepivou podrážku. Tenisky Vans byly brzy vidět na nohách všech skejťáků v jižní Kalifornii.

Světlé tenisky Vans, model Authentic z roku 1966
Světlé tenisky Vans, model Authentic z roku 1966

1976 - Byl vytvořen první model Vans Era s polstrovanými okraji v mnoha barevných variantách. O design prvního modelu Era se postarali Tony Alva a Stacy Peralta. Tohoto roku spatřilo světlo světa logo značky Vans’ “Off the Wall”.

1977 - Na svět přišel model Vans Old Skool. Bylo to poprvé, kdy měli tenisky Vans po straně typický zvlněný proužek Zakladatel Paul Van Doren mu v té době říkal Jazz Stripe. Dnes je boční proužek nedílnou součástí značky Vans. Boty Vans Old Skool z roku 1977 byly první, které měly po stranách kožené výstuže, aby vydržely nadměrnou zátěž při skateboardingu. Toho roku byly představeny také tenisky Vans Slip-On, ze kterých se na dlouho stala legenda. Na jejich vzniku se vedle skateboardistů podílela i komunita jezdců BMX.

1978 - Objevuje se model Vans Sk8-Hi a boční prožek na botách získává novou a lepší siluetu. Nový model Sk8-Hi vylepšil vlastnosti obuvy pro skateboarding, zpevnil jí kolem kotníku.

Tenisky Vans model Half Calb se zpevněným kotníkem
Tenisky Vans model Half Calb se zpevněným kotníkem, ikonické boty ve světě skateboardingu. Zdroj: Footshop.eu

1988 - K dispozici jsou první tenisky s podpisem legendy skateboardingu Steva Caballera, kterého na všech dochovaných fotografiích můžete vidět právě v teniskách Vans. Model Half Cab se stává nejikoničtější obuví v historii skateboardingu.

1995 - Poprvé se koná festival Vans Warped Tour. Z mega úspěšného festivalu se stala každoroční velká akce pro mladé lidi, ke které patří punk rockové kapely, alternativní kultura a vše ve stylu subkultur skateboardistů, jezdců BMX, snowboardistů. Akce je spojována také s výzvami k ochraně přírody. Na festivalu Vans Warped Tour vystupují takové hvězdy jako je No Doubt, A Day To Remember, Katy Perry, Blink 182, All Time Low, Pierce The Veil, My Chemical Romance, Eminem nebo Fall Out Boy.

V roce 1995 Vans také představuje novou řadu tenisek pro snowboardisty, kterou nazval Vans Snowboard Boot line a v roce 1996 značka Vans sponzoruje první zahajovací soutěž ve skateboardingu Triple Crown of Skateboarding.

2001 - Vans pomáhá s produkcí filmu Dogtown and Z-Boys, ve kterém Stacy Peralta přibližuje počátky skateboardingu a osobnosti, které jeho počátky a vývoj nejvíc ovlivnily. Film získal první cenu publika a cenu za nejlepší režii na Sundance Film Festival.

2003 - Vans uvádí poprvé na trh obuv Vault by Vans, která je vždy spojením prémiového designu, hi-fashion návrháře nebo umělce s klasickou siluetou tenisek Vans. Kolekce Vault by Vans vznikají dodnes. Díky inovativním partnerstvím tak vznikly kolekce tenisek Vans s designem takových gigantů jako je Marc Jacobs, současný umělec Taka Hayashi, Takashi Murakami, Kenzo nebo Walt Disney.

2009 - Harry N. Abrams vydává knížku Vans: Off the Wall, Stories of Sole from Vans Originals. Vypráví v ní příběhy mnoha sportovních legend, umělců a hudebníků, kteří byli při tom a pomáhali dát dohromady tvar a podobu tenisek Vans.

House Of Vans Brooklyn, vystoupení kapely Suicidal Tendencies
House Of Vans Brooklyn, vystoupení kapely Suicidal Tendencies

2011 - Vans pouští do světa svůj první film o surfování Get-N Classic, Vol. 1. Film je bratrech Patu a Daneovi Gudauskasových, Joelu Tudorovi, Johnu Florenceovi a zbytku surfařského týmu Vans. Ve filmu se ukázal slavný australský surfař Wade Goodall a nebo skvělý Dane Reynolds. Po úspěchu Get-N Classic, Vol. 1 následovala jeho pokračování Vol. 2 a Vol. 3, které dál dokumentují dobrodružství surfařského týmu Vans po celém světě.

2012 - Vans představuje speciální novou podrážku Wafflecup™, která je na skatu skutečnou oporou a vydrží všechno, co vás během ježdění může potkat. Tenisky zároveň disponují speciální UltraCush vložkou, která maximálně tlumí dopady při sportu. Na webu Sneakersfactory se můžete podívat jak se podrážka tenisek Vans vyrábí.

2014 - Je otevřena hala House of Vans London, která má 3.000 metrů čtverečních. Slouží jako místo pro pořádání hudebních koncertů, výstav, skateových a BMX akcí. House of Vans London najdete v Londýně u vlakové stanice Waterloo. Ve městě, kde se setkávají všemožné kultury a subkultury, kde se daří svobodným umělcům a alternativním směrům, se daří i projektu jako House of Vans London.

2015 - Vans zveřejňuje Skateboarding Video Propeller Značka na svém oficiálním webu uvádí, že do té doby podobný film nikdo nenatočil a je pravda, že ke skateboardingu a jeho hvězdám má Van hodně blízko. Ve filmu vystupuje celý Vans Pro Skate Team. Propeler se stal jedním z nejstahovanějších videí o skateboardingu na iTunes.

Nejpovedenější Vans Vault

Limitovaná edice tenisek a oblečení Vans x Kide vyzařují pohodu a vypadají skvěle. Spolupráce značky s nadaným malajským umělcem Kide Baharudinem byla plodná. Kidovi ilustrace znázorňují lokální kulturu, život vesnice na pobřeží oceánu, kde Kide Baharudin žije.

Tenisky Vans Vault Kide

Tenisky Vans Vault Kide jsou výsledkem spolupráce značky Vans s malajským umělcem Kidem Baharudinem. Zdroj: Eobuv.cz

Modely tenisek Vans

Authentic

Pánské tenisky Vans, model Authentic

Pánské tenisky Vans, model Authenthic Sunshine, Zdroj: Eobuv.cz

Old Skool

Pánské tenisky Vans, model Old Skool

Pánské tenisky Vans, model Old Skool. Zdroj: Queens.cz

Era

Dámské tenisky Vans, model Era na platformě

Dámské tenisky Vans, model Era na platformě. Zdroj: Eobuv.cz

Sk8-Mid

Středně vysoké dámské tenisky Vans, model Sk8-Mid

Středně vysoké dámské tenisky Vans, model Sk8-Mid v klasickém designu značky. Zdroj: Queens.cz

Sk8-Hi

Vysoké dámské tenisky Vans, model Sk8-Hi

Vysoké dámské tenisky Vans, model Sk8-Hi, Zdroj: Eobuv.cz

Classic Slip-On

Dámské tenisky Vans, model Slip-On

Dámské tenisky Vans, model Slip-On v klasickém designu značky, Zdroj: Queens.cz

Mohlo by vás zajímat