Český šperk má ve světě své jméno. V Česku působí řada talentovaných designérů a umělců, kteří tvoří krásné šperky a prosadili se jak doma, tak v zahraničí. Vybrali jsme více i méně známá jména šperkařů, které stojí za mnoha krásnými autorskými šperky.
České designové šperky snadno koupíte v Praze a Brně, jinak je o obchody s českým designem stále nouze. Uvádíme i odkazy na weby designérů s nabídkou jejich šperků.
- Daniela Komatović
- Kateřina Reich
- Kristýna Pultera Malovaná
- prof. Eva Eisler, vedoucí ateliéru K.O.V. na UMPRUM
- Markéta Richterová a Zbyněk Krulich (Blueberries)
- Hanuš Lamr
- Nastassia Aleinikava
- Alžběta Dvořáková
- Zdeněk Vacek
- Hana Polívková
- Anežka Juhová
- Mariana Berec
- Pavla Vachunová, Studio Tyformy
- Martina Rozenberg Smira
- Eliška lhotská
- Markéta Richterová
- Veronika Watzková
- Markéta Kratochvílová
- Klára Marie Bliss
- Janja Prokic
- Magdalena Šťastníková
- Veronika Ďuricová (Dick Wolf)
- Dana Bezděková
- Ondřej Stára
- Tereza Otáhalíková
- Martina Klbečková alias Minka
- Lucie Koldová
- Anna Steinerová
- JA-RA - Jana Slováková a Radim Slovák
- Klára Šípková
Daniela Komatović
Její práce vyhledávají náročnější milovníci designu. Daniela Komatović je nadaná umělkyně se širokým záběrem. Vedle navrhování šperků, maluje, fotografuje a věnuje se také grafickému designu, který vystudovala.
Mezinárodně uznávaná česká šperkařka Daniela Komatović tvoří krásné, výrazné, luxusní šperky s dokonalým designem. Prohlédnout si je můžete v obchodě DIAMOND SPOT na adrese Masná 699/15, Praha 1.
Safírové náušnice jsou z kolekce Eye To The Soul
Čtvercové safírové náušnice jsou z kolekce Eye To The Soul. Žluté safíry jsou vsazené do malých kostek ze 14kt zlata. Cena moderních minimalistických náušnic je 40.700 Kč.
Prsten Nook z kolekce Vertex se žlutým safírem
Čtvercový prsten Nook z kolekce Vertex se žlutým safírem, černým a bílým diamantem je vyrobený ze 14kt bílého zlata. Cena zlatého dámského prstenu je 123.000 Kč.
Kateřina Reich
Své minimalistické šperky nabízí česká designérka také na mezinárodní platformě Not Just a Lable. Šperky vyrábí ručně.
Oblíbeným materiálem Kateřiny Reich je perspex. Považuje ho za skvělý materiál, který dokonale napodobuje sklo, ale je lehký a nerozbitný. Při výrobě dámských náramků a prstenů používá jemné průhledné barvy, jejichž vizuální účinek umocňuje speciálním dvoubarevným efektem na okraji, který se v závislosti na osvětlení jeví namodralý nebo fialový.
Náramek Airy N°1 z barevného akrylového skla
Náramek Airy N°1 je vyrobený z perspexu neboli akrylového skla. Geometrické prvky jsou z hypoalergenní nerezové oceli.
Kristýna Pultera Malovaná
Kristýna Malovaná vyznává minimalismus a ráda pracuje s různými materiály a technologiemi.
Absolvovala UMPRUM, ateliér design výrobků, pod vedením prof. Jana Němečka a prof. Michala Froňka (2012).
Získala praxi na několika zahraničních i tuzemských stážích, např. roční pobyt v Miláně, dále pak v Berlíně a ve Francii. Za svoji práci obdržela několik ocenění.
Několikrát byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku a to samé v rámci Designbloku v kategorii Nejlepší kolekce šperků.
Minimalistický snubní prsten Inspired by Japan
Inspirací pro minimalistický snubní prsten ze zlata byla Kristýně Malované Japonská architektura, hravost, přesnost, čistota a minimalismus. Prsten je osazený malým briliantem a stojí 8.500 Kč.
Eva Eisler
Eva Eisler (73) patří k nejvýznamnějším českým šperkařkám a má mezinárodním renomé. Její tvorba se pohybuje na pomezí šperku a architektury. Dlouhodobě působila v USA, nyní vede ateliér K.O.V. na UMPRUM v Praze, kde se jí podařilo rozšířit výuku ateliéru ze šperku a kovu také na další oblasti a materiály.
Věnuje se tvorbě autorského šperku a interiérovému designu, především ve stylu minimalismu. Své šperky geometrických forem tvoří z leštěné oceli neb stříbra.
Náhrdelník Skleněná koule z leštěné ocely a skla
Markéta Richterová a Zbyněk Krulich (Blueberries)
Značku Blueberries založilo šperkařské duo Markéta Richterová a Zbyněk Krulich v roce 2012. Za první společnou kolekci 3D tištěných šperků získali cenu nejlepší šperk roku 2012 na Czech Grand Design Awards.
Markéta Richterová ráda experimentuje s materiály a novými technologiemi a patří mezi českou šperkařskou špičku. Markétin partner Zbyněk Krulich jako designér navrhuje výstavy a koncerty, jako je 160 let Louis Vuitton v Los Angeles nebo koncertní stage pro Alicia Keys v Mnichově.
Yakushima Earrings
Stříbrné perlové náušnice
Prsten Shiretoko Tanzanite z pozlaceného stříbra
Hanuš Lamr
Hanuš Lamr patří mezi klíčové postavy českého šperku. Sám sebe vnímá jako šperkaře a zručného řemeslníka. Jeho studio najdete na adrese Valdštejnská 4, Praha 1.
Významný český šperkař také patří mezi absolventy ateliéru K.O.V. při Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Školu dokončil v roce 2002 u prof. V. K. Nováka.
Při tvorbě prstenů, náhrdelníků, náušnic nebo broží čerpá inspiraci v přírodě, především ve světě rostlin. Spolupracuje také s manželkou Zlatkou, módní návrhářkou, pro jejíž oděvy vytváří doplňující šperky.
Hanuš Lamr je zastoupen v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i oficiálních institucí. Jeho brože nosí i významné osobnosti, jako je Madeleine Albright nebo současná první dáma ČR Eva Pavlová.
V roce 2019 vytvořil Hanuš Lamr diadém Sbírka pro Národní muzeum k výročí jeho vzniku. V letech 2019 a 2020 byl nominován na Czech Grand Design za kolekce Lust for Eden a Noli me tangere.
Zlaté náušnice Lístečky s rubínem
Z lístku rozchodníku vzniká brouček a jeho tělo tvoří rubín. K náušnicím můžete doobjednat i náhrdelník.
Prsten Lichen z růžového zlata s českým granátem
Prsten z poslední kolekce Lust for Eden je z růžového zlata, má tvar lišejníku a je osazený českým granátem.
Prsten Lichen s melounovým turmalínem
Zlatý prsten ve tvaru lišejníku, do kterého designér Hanuš Lamr vsadil melounový turmalín, velmi vzácný druh specifický dvěma barvami, jež připomínají meloun.
Nastassia Aleinikava
Česká šperkařka a designérka Anastázie Kahotski pochází z východního Běloruska. Studovala na pražské UMPRUM, kde absolvovala ateliér K.O.V. pod vedením Evy Eisler.
Od roku 2009 dělá šperky pod vlastní značkou Nastassia Aleinikava. Úžasná byla její kolekce Voynichův rukopis pojmenovaná po záhadné středověké knize.
Stříbrný prsten z kolekce Lure se zlaceným detailem
Dámský prsten z kolekce Lure je inspirován přírodními motivy. Cena prstenu je 1.900 Kč.
Stříbrný prsten z kolekce Memento Mori
Dámský stříbrný prsten Memento Mori (česky: pamatuj na smrt) XXL ze stejnojmenné kolekce designérky Nastassii Aleinikavi.
Alžběta Dvořáková
Česká designérka Alžběta Dvořáková si výrobu šperku oblíbila na vysoké škole. Je absolventkou TUL a ateliéru K.O.V. na pražské UMPRUM.
Při tvorbě šperků klade důraz na pohodlí a nositelnost. Oceňuje, když žena s jejím šperkem splyne natolik, že ho při nošení necítí. Ráda designuje šperky na zakázku.
Náhrdelník Hlava šamana z kolekce Šamani
Náhrdelník s odnímatelným přívěskem z pozlaceného stříbra je z kolekce Šamani. Cena náhrdelníku v e-shopu autorky je 2.500 Kč. Délka řetízku je 42 cm.
Náušnice Korunky s dekorem z kolekce Pro krále, královnu, prince, princeznu
Náušnice Korunky s dekorem jsou z pozlaceného stříbra. Cena náušnic v e-shopu autorky je 1.800 Kč.
Zdeněk Vacek
Český šperkař a designér Zdeněk Vacek rád pracuje s drahými kovy a drahokamy. Baví ho tvořit designové i sběratelské umělecké šperky. Za kolekci Báze získal ocenění Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku 2020.
Zdeněk Vacek se stále učí nemít strach vyjadřovat se jednoduše. Fandí tradici i inovacím, protože se vše vyvíjí a neustále mění. Myskí si, že je skvělé čerpat ze zkušeností a současně překonávat strach z nového.
Růžové dámské perlové náušnice
Ručně vyrobené náušnice s růžovými sladkovodními perlami. Každý pár náušnic je tedy originál a může se lišit od zobrazené fotografie. Cena náušnic na webu designéra je 15.400 Kč.
V rozhovoru pro magazín Harpers Bazaar řekl, že pracuje s luxusními a drahými materiály a k vytvoření unikátních šperků navíc potřebuje super drahé vybavení. Šperkařská práce vyžaduje vysoké náklady také na lidi a když má vize a nápady na opulentní, neotřelé a super krásné šperky, dost často na to jednoduše nemá finance.
Zdeněk Vacek je frustrovaný z toho, že někdy peníze brzdí kreativitu a možnosti. Přál by si potkat movitého a osvíceného mecenáše nebo investora, který by chtěl podpořit jeho umění. Aby mohly vznikat další nevídané a krásné věci.
Zlatý prsten Vanitas vytvořený na zakázku
Hana Polívková
Česká designérka Hana Beskyd Polívková pravidelně vystavuje na prestižním mnichovském Schmucku nebo Designbloku. Vystudovala obor Zlatník a klenotník na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Ve studiu pak pokračovala na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.
Po škole čtyři roky sbírala zkušenosti ve studiu Zorya. Od roku 2017 se věnuje jen své šperkařské značce Hana Polívková. Jejím poznávacím znamením se staly prsteny imitující nitky s uzlíky.
Ve své dílně v Jílovém u Prahy dává podobu snubním prstenům, náušnicím, náramkům nebo náhrdelníkům s detaily inspirovanými přírodou, rostlinami, zvířaty. Její tvorbu najdete vystavenou v showroomu SmetanaQ na pražském Smetanově nábřeží číslo 4.
Pozlacený snubní prsten z kolekce Tord
Snubní prsten Tord 34 od Hany Polívkové byl vytvořen stáčením jemných nitek. Verze z pozlaceného stříbra stojí 6.200 Kč.
Medailon na fotografii z kolekce Tord
Medailon z kolekce Tord o velikosti 34x27 mm má uvnitř prostor na fotografii. Také vznikl stáčením jemných nitek.
Anežka Juhová
Úspěšná začínající česká designérka Anežka Juhová absolvovala pod vedením Evy Eisler ateliér K.O.V. na pražské UMPRUM. Už šperky z její diplomové práce Landscape in Motion, kterou psala v roce 2021, byly vybrány do prestižní zahraniční soutěže.
V roce 2022 byla Anežka Juhová nominována na cenu Designér šperku roku v rámci soutěže Czech Grand Design, Se svou kolekcí Taro se nakonec dostala mezi tři finalisty.
Brož a náramek Taro od šperkařky Anežky Juhové daroval náš prezident Petr Pavel slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Ta náramek často nosí a fotí se s ním na Facebooku.
Ateliér Anežky Juhové najdete v ulici Malířská 9 v Praze na Letné.
Prsten Originál se záhnědou z kolekce Maya
Kolekce Maya zachycuje specifické momenty z autorčina cestování po Mexiku.
Prsten Maya z pozlaceného stříbra se záhnědou stojí 48.000 Kč. Levnější je třeba menší prsten Maya s ametystem stojí 6.500 Kč
Šperky z kolekce Mirror
Šperky byly vytvořeny, aby sloužily jako doplněk ke kolekci Mirror of the inner Garden módní návrhářky Natálie Repkovské.
Náramek z kolekce Taro
Kolekce Taro odkazuje ke starodávné rostlině, vzácnému kořeni Taro.
Mariana Berec alias ManaBerec
Česká designérka Mariana Berec absolvovala ateliér K.O.V na pražské UMPRUM. Chce, aby její šperky byly nositelné a funkční. Má ráda minimalistický styl a své šperky vyrábí nejčastějí ze stříbra a ze zlata.
Většinu její práce tvoří prsteny včetně těch snubních a zásnubních.Všechny šperky od Mariany Berec jsou autorské a vyrobené lokálně.
Masivní zlatý prsten z kolekce Lept
Masivní prsten má leptanou texturu po celém povrchu. Šperky z kolekce Lept vznikají speciální technikou narušování hladkých povrchů procesem leptání, který vytváří na různých částech šperku unikátní strukturu.
Stříbrný prsten Droma Blue se syntetickým akvamarínem
Tvary prstenů z kolekce Droma vycházejí z pečetních prstenů. Povrch má strukturu inspirovanou procesy růstu v přírodě.
Pavla Vachunová, Studio Tyformy
Studio Tyformy vytváří porcelán v oblasti užitého umění, šperku a velkých exteriérových plastik.
Porcelánový prsten 06 Struktury
Šperky z kolekce struktury připomínají zkameněliny, houby nebo věcičky z kabinetu kuriozit, především ale vyjadřují emoce.
Porcelánový náhrdelník liči srdce z kolekce Flóra
Náhrdelník je odlévaný podle plodů liči, marculi, avokáda nebo kokosu zachovaných vcelku nebo rozřezaných a poničených, aby stimuloval fantazii.
Martina Rozenberg Smira
Česká šperkařka Martina Rozenberg Smira tvoří v Praze a Barceloně. U nás její showroom najdete v Paláci Koruna na Václavském náměstí 1 v Praze. Její půvabné dámské šperky prodávají obchody na Slovensku, v Polsku, USA a ve Velké Británii.
Martina Rozenberg Smira o sobě napsala:
"Kdybych nebyla šperkařkou, byla bych nejspíš pořád v sedle. Jako jezdkyně jsem se naučila vnímat detaily, držet směr a být tady a teď. A možná právě díky tomu tvořím šperky, které nejsou jen ozdobou – ale připomínkou chvílí, které mají smysl."
Spiral Shell Earrings
Ručně vyráběný šperk, náušnice Spiral Shell, jsou z kolekce kolekce Oh My Pearl. Něžné náušnice jsou z mušlí a pravých sladkovodních perel, kovová část je z chirurgické oceli s pozlacením 18k zlatem.
Šperky inspirované přemyslovskými Brakteáty
Při tvorbě šperků se česká designérka inspirovala vzácnými přemyslovskými Brakteáty. Dědečkova sbírka historických mincí a jeho vášeň pro numismatiku se promítá do každého kousku této kolekce.
Přívěsky slouží jako osobní amulety pro sílu a ochranu. Doplňují je majestátní královské prsteny. Ze šperků dýchá starobylá mystika.
Eliška Lhotská
Eliška Lhotská je česká šperkařka a designérka, která ve své tvorbě využívá tradiční řemeslné techniky i moderní přístupy. Ráda experimentuje s materiály.
Tvoří autorské šperky, prstýnky, náhrdelníky a náramky. Za kolekci New Archeology byla Eliška Lhotská v roce 2015 nominovaná na cenu Czech Grand Design.
Studio designérky najdete v Přístavní 15 na Praze 7, kde si její šperky můžete prohlédnout a vyzkoušet. Otevřené je každý čtvrtek od 10 do 18 hodin.
Náhrdelník s pozlacenou kuličkou na hedvábné nitce
Markéta Richterová
Česká šperkařka Markéta Richterová studovala na sklářské škole v Železném Brodu a následně pražskou Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.
Z materiálů nejraději používá perspex (epoxidová pryskyřice), karbon, stříbro a nerezovou ocel. Její šperky často vycházejí z geometrických a organických tvarů. Vlastní web ani instagramový profil nemá.
Náhrdelník z perspexu, kolekce Dune
Náhrdelník z bílé kolekce Dune, Markétu Richterovou tady inspirovala nekonečná zimní krajina plná sněhových dun.
Lehký futuristický náramek z karbonu
Náušnice Kapky (Droplet) z červené epoxidové pryskyřice
Veronika Watzková
Česká designérka a šperkařka Veronika Watzková vystudovala scénografii na Janáčkově Akademii Múzických umění v Brně a pak ještě ateliér K.O.V. na UMPRUM. Vedle navrhování a tvorby šperků působí aktivně jako divadelní scénografka a kostýmní výtvarnice.
Náhrdelník velká stříbrná Větvička
Markéta Kratochvílová, Bold Studio
Mezi výrazné osobnosti českého šperku patří Markéta Kratochvílová, která také vystudovala Ateliér K.O.V. na UMPRUM pod vedením Evy Eisler. Za svou práci dostala dvě prestižní ceny Czech Grand Design. V roce 2014 nejdříve ocenění Talent roku, o dva roky později byla jmenována Designérkou šperku roku.
Po škole absolvovala zahraniční stáže, například u značek Bijules nebo Bliss Lau. Dnes už pracuje pouze pro vlastní Bold Studio. Její šperky se profilují směrem k výtvarnému umění a designu. Klienti designérky Markéty Kratochvílové jsou často otevření a zvídaví lidé, kteří mají rádi nové věci.
Klára Marie Bliss
Klára Marie Bliss se narodila v Austrálii, na střední školu chodila v Česku a po maturitě šla studovat do belgických Antverp na prestižní Royal Academy of Fine Arts. Na této škole studoval Martin Margiela, Ann Demeulemeester nebo Dries van Noten a je spojena s uskupením The Antwerp Six.
Česká šperkařka a návrhářka Klára Marie Bliss spustila začátkem listopadu 2023 novou kolekci šperků s názvem Banshee a získala za ni ocenění Designérka šperku roku v soutěži Czech Grand Design.
Klára Marie Bliss při tvorbě šperků, ve kterých často pracuji s mušlemi a perlami. Po absolvování Royal Academy of Fine Arts v roce 2022 šla vlastní volnou cestou nespoutanou konvencemi.
Náhrdelník Pilgrim z kolekce Banshee
Unikátní a pro kolekci Banshee charakteristický řetízek s přívěskem, který zdobí šesti kulatých chromovaných korálů, které šperku propůjčují futuristický vzhled.
Náramek Bonshell navržený pro FURIOSA®
Náramek Bonshell navržený pro pražskou šperkařskou společnost FURIOSA® je z pozlacené nerezové ocely.
Janja Prokić
Česká designérka šperků Janja Prokić má srbské kořeny. Od roku 1993 ale žije v Čechách a absolvovala studium ateliéru K.O.V. na UMPRUM v Praze. Její styl je expresivní a experimentální.
Poslední kolekce Janji Prokić Amor Fati odkazuje k významu tohoto latinského výrazu. Lze ho přeložit jako "Miluj osud", což podle Janji Prokić znamená přijmout svůj život se všemi proměnnými, milovat všechny jeho aspekty a zákoutí, včetně těžkostí a zkoušek, protože i ty jsou součástí našeho bytí a přispívají k růstu a vývoji.
Prsten Hvězdný les z kolekce Amor Fati
Kolekce Janji Prokić
- Amor Fati - hvězdy
- Orin - hadi
- Lumo - oheň a plameny
- Love is in the Air - láska a srdce
- Mitmem - luční květy, shluky květin
- Ineō - ze života Inuitů, kosti a kámen (lebky)
- Sadalsuud - hvězdy a jejich síla
- Homa - ptačí křídla z Papui Nové Guinei
- Lure - síla zvířat
Magdalena Šťastníková
Začínající česká designérka šperků Magdalena Šťastníková je také absolventkou ateliéru K.O.V. na UMPRUM.V roce 2024 zvítězila v kategorii Designér šperku roku v soutěži Czech Grand Design. s kolekcí Tender Tendrils a šperky Drape, které vznikaly na míru ready-to-wear kolekci dámské módy Tomáše Němce. Designérka často spolupracuje s předními českými módními návrháři.
Experti si na Magdaleně Šťastníkové cení její osobitý rukopis, lehkost a měkkost, kterou dokáže dodat tvrdému kovu. Její tvorba je uni-sex i uni-age a šperky jsou různými způsoby kombinovatelné.
Magdalena Šťastníková pracuje se stříbrem i se zlatem. Stejně jako další tvůrci, kteří si libují v měkkých tvarech, pracuje se starou technikou odlévání stříbra do ztraceného vosku. Tekuté a nepravidelné tvary mají být aktuální i v roce 2025.
Veronika Ďuricová (Dick Wolf)
Veronika Ďuricová (Dick Wolf) vystudovala Ateliér KOVUMPRUM pod vedením profesora Svobody. Patří mezi přední tvůrce českého šperku. V roce 2022 získala zvítězila v soutěži Czech Grand Design za kolekci Marina a v roce 2024 se s kolekcí 34 umístila na 3. místě.
V tvorbě Dick Wolf kombinuje minimalistický design a precizní zpracování. Často pracuje s kruhovými a spirálovitými formami. Typický je pro ni důraz na čisté linie, rytmické opakování tvarů a použití drahých kamenů. Její šperky působí čistě a nadčasově, často jsou laděny do jedné barevné palety.
Náušnice Ariel s přírodními říčními perlami
Stříbrný náhrdelník 34 Original
Dana Bezděková
Dana Bezděková je absolventka šperku na UMPRUM. Pracuje s tradičními zlatnickými technikami a používá klasické materiály, jako je zlato, stříbro a drahé kameny. Současně ráda experimentuje s moderními technikami i materiály, jako jsou nerez, corian, 3D tisk.
Šperk pro ni není doplňkem, ale vyjádřením vnitřního obsahu věcí a osobnosti. Vytváří stříbrné šperky kombinující přesné geometrické formy s drobnými zdobnými prvky. Její styl je minimalistický s nádechem sofistikované elegance.
Sama o sobě říká:
Tají se mi dech nad krásou kosmických přístrojů a podléhám kouzlu starých, nalezených věcí. V mé tvorbě je řemeslná dokonalost, technická promyšlenost i otisk dávné struktury.
Fotografie představující kolekci Wings
Náušnice PRINTI Snail Big Gold
Ondřej Stára
Nadaný šperkař Ondřej Stára (33) vyrábí především šperky pro muže. Nabízí ale i dámské snubní prsteny nebo náušnice. Jeho dílnu a současně i showroom najdete v Praze v Podolí. Ondřej Stára navrhuje a vyrábí originální šperky hlavně pro mladší muže.
Muži šperky nosí a nosí je od pradávna. Už ve starověkém Egyptě nosily prsteny nejen ženy, ale i muži. Prsteny zdobily ruku, měly funkci pečetě a byly znakem společenského postavení. Středověcí šlechtici nosili prsteny také pro štěstí a aby je chránily.
Postupem času v pánské módě přežily jen hodinky a manžetové knoflíčky, ale pánský šperk se postupně vrací na výsluní. Značka Hermès uvedla na trh pánské náramky inspirované jezdectvím.
Náušnice Beach Artifacts L
Běžná cena je 4.990 Kč Náušnice Beach Artifacts vznikly pro módní kolekci Oficina Playa návrhářky Natálie Nepovímové. K dispozici jsou z pozlaceného stříbra v různých velikostech. Velikosti L měří přibližně 2x2,8 cm. Náušnice jsou na objednávku a Ondřej Stára je vyrobí s dodací lhůtou čtyři týdny od přijetí platby.
Tereza Otáhalíková
Tereza Otáhalíková je česká návrhářka šperků jako dělaných pro módní styling. Šperkařka vystudovala oděvní design na Univerzitě Tomáše Bati. Svou uměleckou kariéru odstartovala v srdci české bižuterie v Jablonci nad Nisou. I když žije v Praze, své kolekce vyrábí v Jablonci nad Nisou i dnes.
V pražském ateliéru dává dohromady vzory šperků pro jednotlivé kolekce, které se tady pak i zkoušejí, testují a vybírá se pro ně nejvhodnější materiál.
Brož Royal Cross Grace
Brož inspirovaná vojenskými řády a hodnostmi, navržená jako stylový doplněk pro kabáty, saka nebo svetry. Šperk je z mosazi stařené stříbrem, Preciosa crystal.
Česká šperkařka v roce 2024 poprvé vytvořila na zakázku šperk pro filmovou produkci a hned korunu pro císařovnu Sisi do druhé řady populárního německého seriálu The Empress na Netflixu. Korunu pro císařovnu Sisi od Terezy Otáhalíkové také vyrobila Jablonecká bižuterie.
Jde o významný krok v kariéře. Děj seriálu se sice odehrává v 19. století, ale produkce se rozhodla nepoužívat historicky přesné kostýmy a zahrnula řadu moderních prvků. Česká šperkařka tak dostala při tvorbě koruny celkem volnou ruku a návrhu vnesla i svůj osobitý styl.
Martina Klbečková alias Minka
Slovenská designérka tvoří porcelánové šperky se zvířecími motivy. Martina Klbečková má hravý přístup k designu šperku. Tvoří porcelánové šperky s motivy nejrůznějších zvířat, lišek, psů, žab, koz, krav, prasátek nebo dinosaurů. Šperky od Minky jsou velmi originální doplněk, který můžete nosit také jako talisman. Originální a krásné jsou i vánoční ozdoby z její dílny v Bratislavě.
Vlastní e-shop nemá. V nabídce její produkty mají prodejci Parazit a Czech Design.
Lucie Koldová
Lucie Koldová je úspěšná česká designérka, která se vedle šperku zabývá navrhováním žádaného nábytku a svítidel. Po dokončení studií na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v roce 2009 se přestěhovala do Paříže, kde založila vlastní studio.
Pro Mooyyy.cz vytvořila kolekci šperků Senso, která snoubí minimalismus s jogínskou symbolikou. Elegantní kolekce Frozen je inspirovaná sněhem a ledem.
Matně zlatý náramek z kolekce Senso
Stříbrný náhrdelník s matným sklem z kolekce Frozen
Anna Steinerová
Anna Steinerová absolvovala obor K.O.V. na pražské UMPRUM. Také díky zahraničním stážím, odkud si přivezla množství zkušeností, které využívá ve své tvorbě. Patří mezi známější osobnosti českého šperku.
Šperky tvoří hlavně na zakázku. Ráda dělá osobní šperky k více i méně významným životním událostem, které mají pro nositele symbolický význam.
Za kolekci Rudra byla nominována na cenu Designbloku 2015.
Pozlacený prsten z kolekce Rudra
Známá je její kolekce Kaawa. Anna Steinerová totiž za studií pracovala v kavárně. Tak vznikly šperky inspirované kávou.
Náušnice kávová zrna z kolekce Kaawa
Snubní a zásnubní prsteny s příběhem
Jana Slováková a Radim Slovák, JA-RA
Česká šperkařka Jana Slováková studovala ateliér KOV na UMPRUM v Praze. Společně se svým mužem Radimem Slovákem, který je architekt, buduje značku JA-RA.
Jejich tvorba kombinuje tradiční techniky se současným pojetím designu. Styl JA-RA je velmi výrazný. Šperky jsou často masivní, s bohatými zdobnými detaily. Společně tvoří i šperky na zakázku.
Volí vysoce trvanlivé materiály, které při styku s lidským tělem a vnějším okolím nemění povrch, barvu nebo pevnost.
Používají austenitickou nerezovou nebo duplexní ocel, porcelán bílé barvy z Dubí u Teplic, syntetickou keramiku v podobě kuliček, nitrid křemíku, a oxid hlinitý, pryskyřice se zdravotnickým atestem.
Designérské duo se snaží, aby jejich šperky byly ergonomické, praktické, trvanlivé, zdravotně nezávadné a cenově dostupné.
Pozlacené náušnice z kolekce Kyma
Klára Šípková
Designérka Klára Šípková tvoří moderní český šperk. Při práci na svých kolekcích se snaží najít ideální poměr designu, využití tradičních i moderních technologií a precizního řemesla. Baví ji objevovat neobvyklé materiály.
Pro její šperky je charakteristický minimalistický funkční design čistých tvarů a linií. Současný rukopis autorky je výsledkem celoživotního hledání a zkoušení. Klára Šípková byla mnohokrát nominována na Designérku šperku roku v soutěži Czech Grand Design.
V letech 2002 až 2005 studovala na UMPRUM ateliér kovu a šperku pod vedením prof. V. K. Nováka. V letech 2006 a 2007 studovala ateliér designu pod vedením A. M. Froňka a A. J. Němečka také na UMPRUM. Posledním ateliérem, který na této vysoké škole absolvovala je K. O. V. – Koncept – Objekt – Význam pod vedením Evy Eisler v letech 2007 až 2008.
Tvorba na zakázku, prsten pro Zorku
Tvorba na zakázku, prsten pro Hanu
Minimalistický zlatý prsten Lea
Zlatý prsten s jemnou říční perlou přichycenou na silné obruči symbolizuje ženskost a něhu. Decentní, a přesto nepřehlédnutelný. Prsten pro jedinečné duše, stejné, jako je Lea.
Mary Rash
V Mary Rash navrhují šperky tak, aby šly mezi sebou snadno kombinovat. Obchod nabízí přívěsky a modulární šperky obdobně jako Pandora. Všechny přívěsky Mary Rash můžete připevnit jak na náušnice, tak na náramky nebo náhrdelníky. Všechny šperky jsou z kvalitní šperkařské oceli, říčních perel, polodrahokamů a minerálů.