Minimalismus byl původně umělecký směr, který se v padesátých letech 20. století prosadil v sochařství, malířství a postupně se rozšířil i do dalších oblastí, především architektury, designu, filmu nebo literatury. Minimalistická díla mají jednoduchou geometrickou formu a jednoduchými prostředky dosahují maximálního účinku.
V posledních letech stále více lidí volí minimalismus jako svůj životní styl a filozofii. Snaží se vlastnit méně a více si užívat života, cestovat, chovat se ekologicky a pokud jde o věci, žít jen s tím nejnutnějším.
Hodně lidí začíná vytvořením minimalistického šatníku (capsule wardrobe). Odstranění nespočtu kousků oblečení, které člověk nahromadil a skladuje je doma, aniž by je nosil, je osvobozující. Minimalismus, pokud jde o to, kolik věcí člověk vlastní, možňuje v životě intenzivně vnímat to základní a podstatné.
Minimalismus zahrnuje odpovědnost, udržitelnost a ohleduplnost. Je podstatnou součástí konceptu slow fashion.
Méně věcí a jen kvalitních
Zastánci minimalismu a slow fashion staví svůj šatník na základních kouscích, kterým se říká basics. Jsou nadčasové, velmi kvalitní a dobře kombinovatelné. A kolik kusů oblečení má minimalistický šatník? Uvádí se, že to je 25 až 50 kusů oblečení, bot a doplňků. O rady, jak je vybírat a udržet si funkční minimalistický šatník, dnes už není nouze.
Vyplatí se vsadit na kvalitní materiál, zvolit pohodlný střih a naučit se o věci starat tak, aby dlouho vydržely. Při výběru nových věcí hodně přemýšlet o tom jestli:
- je opravdu potřebuju,
- dokážu ověřit, že výrobní procesy byly šetrné k životnímu prostředí,
- jsou kvalitní a vydrží časté nošení a praní,
- je dokážu kombinovat s věcmi, které už ve skříni mám.
Známým propagátorem minimalistického životního stylu je americký bloger Joshua Becker. Svým fanouškům radí, jak se zbavovat věcí. Sleduje ho i autor českého blogu Minimalisticky.cz Alvin Korčák, podle kterého:
Minimalismus nemá sadu jasně daných pravidel či nějaký almanach, podle kterého by všichni žili a podle něhož by se dalo stát tím jediným správným minimalistou. Každý má zkrátka své pojetí minimalismu. Je jako květina – každý pěstuje trochu jinou, ale ta roste a kvete s tím, jak se člověk vyvíjí a stará se o ni a nebo chřadne a usychá, jak člověk svůj prostor zapleveluje nadkonzumními zbytečnostmi a rozptyluje se od života, který chce žít. ... Neexistuje jeden správný model! Důležité je najít a vytvořit si ten svůj. Minimalistou můžete být s plnou knihovnou nebo skříní plnou trofejí. Podstatné je zbavit se nepotřebných věcí, k jejichž vlastnictví jste hnáni reklamou, společností a okolím.
Minimalistický šatník
Minimalistický šatník je mimo jine reakcí na fast fashion, rychle se měnící trendy a módu na jedno použití. Reaguje na konzumní způsob života, nakupování a následné vyhazování velkého množství nekvalitního levného oblečení, jehož výroba představuje pro planetu velkou zátěž.
Jak vytvořit minimalistický šatník
Hned na začátku je dobré si vybrat základní barvu šatníku. Obvyklé základní barvy, které lze spárovat s čímkoli, jsou námořnická modrá, černá nebo hnědá. Při vytváření minimalistického šatníku se doporučuje držet se jen jedné základní barvy.
Dalším krokem je výběr basics, základních kousků šatníku v neutrálních barvách, mezi které patří bílá, černá a béžová. Pod basics se řadí věci, jako je bílá košile, malé černé šaty, dobře padnocí kalhoty, vlněný kabát v neutrální barvě, černé a bílé tričko.
Svůj osobní styl pak můžeme dotvořit pomocí oblečení a doplňků ve své oblíbené barvě. Může to být červená, tyrkysová, růžová nebo fialová. Tuto barvu pak musíme kombinovat s kousky ve zvolené základní barvě, takže by se k sobě měly hodit.
V dalším kroku vybíráme věci s výraznými vzory, které šatník rozveselí. Můžeme zvolit květinový vzor, pruhy, káro nebo puntíky. Pestré vzory mohou mít topy, kabáty, blejzry a bundy. Opět mějte by měly být dobře kombinovatelné se základními barvami a všemi basics.
Obuv do minimalistického šatníku
Boty musí perfektně sedět a být pohodlné. Do šatníku minimalistky patří jeden nebo dva páry bot v základních barvách, pár v nude odstínu, jedny či dvoje tenisky neformální boty, jedny dobré boty na zimu a sandály na léto. Záleží na tom jaký má kdo styl a v čem chodí do práce. Někdo třeba nosí jenom tenisky, tak bude mít čtvery tenisky v různých barvách a jedny zateplené na zimu.
Doplňky v šatníku minimalisty
Hedvábné šátky a náhrdelníky vytvoří v kombinaci s basics svěží a ležérnější outfity. Podívejte se, jak nosit a uvázat šátek na mnoho způsobů. Doporučuje se ponechat si dvě kabelky, ideální je černá a béžová barva.
Koncept Capsule Wardrobe
Koncept capsule wardrobe je v posledních letech velmi populární a diskutovaný na sociálních sítích, ale objevil se už před 50 lety. Jde o to, mít doma malou a kompaktní kolekci oblečení, bot a doplňků, které lze vzájemně dobře kombinovat a sladit. I s málem vytvářet mnoho outfitů.
V sedmdesátých letech si Susie Faux otevřela v Londýně butik „Wardrobe“, kde prodávala minimalisticky vypadající oblečení, které bylo univerzální, vysoce kvalitní a dalo se vzájemně snadno kombinovat.
Koncept capsule wardrobe se pak rozšířil do USA. Designérka Donna Karan v roce 1985 vytvořila kolekci Seven Easy Pieces, kterou představila na přehlídce, kde všechny modelky měly na sobě černé body a různým způsobem kombinovaly oněch sedm kusů oblečení. Vytvářely a předváděly různé outfity. Módní přehlídka měla úspěch a myšlenka mít minimalistický šatník díky ní byla populárnější.
Koncept Personal Uniform
Když se ráno připravujeme a nevíme, co si vybrat, přispíváme tím ke sve´ únavě z rozhodování. Mezi slavnými lidmi, kteří něco dokázali je zastánců konceptu personal uniform dost.
Nejznámější jsou Steve Jobs a Mark Zuckerberg. Nosit pořád stejné věci jim pomáhá šetřit rozhodovací kapacitu, která je omezená a je lepší ponechat si ji na důležitější věci.
Jak s minimalismem začít
- Prvním krokem často bývá protřídění šatníku, garáže, sklepa, kuchyně nebo knihovny. To co nepoužíváte a nepotřebujete, můžete prodat na Vinted, darovat přátelům nebo některému udržitelnému a dobročinnému obchodu v Praze, Šatníku Nory Fridrichové, další možností je hodit věci do kontejneru na oblečení nebo je vzít na swap. Je dobře, když nepoškozené věci ještě někomu poslouží, než skončí na skládce.
- Minimalizovat můžeme také počet souborů na disku a celý digitální svět, ve kterém se pohybujeme několik hodin denně.
- Začneme kupovat jen kvalitní věci, které jsou vyrobeny udržitelným způsobem.
- Než něco koupíme, zamyslíme se, jesli to opravdu potřebujeme.
Součástí filosofie minimalismu je dostávat do života věci, které nás naplňují, baví a nikomu neškodí. V novém volnějším prostoru můžeme začít psát knížku, meditovat a trávit čas s přáteli. Stává se, že manažer sekne s prací v korporaci, zredukuje své věci do jednoho batohu a vyrazí poznávat sebe i svět. Chce to naučit se odmítat věci i činnosti, které nechceme. Naučit se říkat ne.
Půjčovny jsou taky řešení
Spoustu věcí nepotřebujeme vlastnit, můžeme si je půjčit, když jednou za uherský rok potřebujeme. Pro někoho to může být nářadí, pro jiného sportovní potřeby, projektor, svatební šaty, slavnostní róba, oblek, smoking nebo cokoliv jiného.
Mohlo by vás zajímat
- Nejlepší pražské second handy a obchody s vintage, nebo upcyklovanou módou
- Kolekce Max Mara podzim/zimu 2022-2023 je prvotřídní kvalitou, nadčasovostí a převahou neutrálních tónů dokonale udržitelná
- Které textilní materiály jsou skutečně udržitelné
- Fast fashion řetězce jsou v Greenwashingu vynalézavé