Lanvin je francouzská módní značka, kterou založila Jeanne Lanvin v roce 1889 v Paříži. Zprvu se jednalo pouze o kloboučnictví. Po necelých dvaceti letech začala Jeanne Lanvin prodávat i oblečení, kabelky, obuv, doplňky a parfémy.
Dnes patří Lanvin pod čínský investiční konglomerát Fosun International Limited.
Jeanne Lanvin začala kariéru navrhováním oblečení pro svou dceru Marguerite di Pietro. Krásné a precizně zpracované šaty brzy přitáhly prestižní klientelu.
Mezi klientky Jeanne Lanvin patřily francouzské herečky a aristokratky. V roce 1909 otevřela svůj první luxusní butik a haute couture krejčovství v Paříži.
Její modely byly typickou ukázkou haute couture, charakteristické pro ně byly špičkové materiály, luxusní zpracování a nevšední elegance.
Příběh Jeanne Lanvin
Jeanne Lanvin se vyučila kloboučnicí a švadlenou. V roce 1889 si otevřela vlastní kloboučnický obchod, který rozšířila o krejčovství, když ji její klientky začaly žádat o stejné šaty, do kterých oblékala svou dceru Marguerite di Pietro.
Její styl ztělesňoval mládí a ženskost moderním způsobem. Poctivé, pečlivě provedené a zároveň decentní povrchové zdobení siluet robe de style mohly nosit ženy všech věkových kategorií.
Ve 20. letech 20. století rozšířil módní dům Lanvin své působení o výrobu kožešin, spodního prádla, pánského oblečení, domácích potřeb a parfémů.
Jeanne Lanvin dokonce napadlo otevřít si vlastní továrnu na barviva, která by vyráběla nenapodobitelnou „Lanvinové modř“. K tomu nakonec nedošlo, ale i tak byl její podnik velmi úspěšný.
Jeanne Lanvin měla dceru jménem Marguerite, kterou vychovávala sama a milovala ji. Na oslavu třináctých narozenin dcerce vytvořila krásné, originální šaty. Jeanne prošila celou noc, aby byly perfektní.
Dílo se povedlo a Jeanne získala proslulost v rámci rodiny a v okruhu svých přátel. Začala navrhovat šaty pro další děti i jejich matky. Dobrá pověst se rychle šířila a nových zákaznic přibývalo. K otevření jejího prvního butiku došlo v roce 1909.
Začátkem roku 1910 začala Jeanne Lanvin navrhovat šaty s dlouhými sukněmi nařasenými v pase na bocích, které byly ve 20. letech známé jako robes de style.
Považovala tento design, evokující eleganci 18. století, za ženský, romantický a působivý. Róby nechávala šít z jemných látek, jako je pravé hedvábí a další jemné materiály. Stejně jako v 18. století marchandes de modes neboli obchodníci s módou navrhovala ozdobné lemy na šaty a řadu ozdob, v čemž byla velmi vynalézavá.
Po smrti Jeanne Lanvin
Když Jeanne Lanvin v roce 1946 zemřela vlastnictví firmy bylo postoupeno její dceři Marie-Blanche de Polignac, která už od roku 1942 sdílela řízení firmy se svým bratrancem a odborníkem na módní průmysl.
Protože Marguerite byla bezdětná, když v roce 1958 zemřela, jmění po dceři Jeanne Lanvin připadlo bratranci Yvesi Lanvinovi. Od poloviny 60. let až do převzetí Lanvinu společností L'Oreal v roce 1996 vedl Lanvin Bernard Lanvin.
Exportní oddělení bylo v původní továrně v Nanterre, kde se vyráběly a plnily všechny parfémy. Administrativní sídlo bylo v Paříži. V roce 1979 měl Lanvin ve Spojených státech velké propagační PR turné.
Lanvin jako součást L'Oreal
V březnu 1989 koupila od rodiny podíl ve společnosti Midland Bank a dosadila do vedení Lanvinu Léona Bresslera, aby opět pozvedl image firmy. V únoru 1990 pak Midland Bank vycouvala a prodala House of Lanvin francouzské holdingové společnosti Orcofi vedené rodinou Vuittonů.
V roce 1994 získala 50 % House of Lanvin společnost L'Oréal, v roce 1995 měla 66 % a v roce 1996 už to bylo 100 %. Pod záštitou L'Oréalu se na postu generálního ředitele vystřídala řada známých jmen francouzského módního průmyslu.
Lanvin jako součást Harmonie S.A.
V roce 2001 koupil návrhář Alber Elbaz a jeho obchodní partnerka, Shaw-Lan Wang, která společnost ovládala více než 20 let.
Po Elbazově odchodu z Lanvinu v roce 2015 Shaw-Lan Wang pokračovala ve vedení značky až do jejího prodeje společnosti Fosun v roce 2018.
Shaw-Lan Wang je tchajwanská podnikatelka a obchodní magnátka, která se narodila v roce 1941 na Tchaj-wanu a získala bakalářský titul v oboru textilního inženýrství na Národní univerzitě v Tchaj-peji. Poté se stala úspěšnou podnikatelkou a založila několik textilních továren v Asii.
V roce 1990 založila Wang společnost Highland, která se specializuje na investice do průmyslových a finančních sektorů. V roce 2001 se stala spolumajitelkou módní značky Lanvin, když spolu s návrhářem Alberem Elbazem koupila společnost od předchozího majitele.
Lanvin pod čínskou společností Fosun International Limited
V současnosti je značka Lanvin vlastněna čínskou společností Fosun International Limited, ale stále se drží svého francouzského dědictví a výrazného stylu.
Značka Lanvin je známá klasickými, elegantními kreacemi, které se často vyznačují decentními a sofistikovanými detaily. V posledních letech se značka Lanvin také soustředila na rozšíření svého sortimentu, včetně sportovního oblečení a módních doplňků.
Kreativní ředitelé Lanvin od roku 2001
Albert Elbaz
V říjnu 2001 byl Alber Elbaz jmenován uměleckým ředitelem Lanvin pro všechny aktivity, včetně výzdoby interiérů. V roce 2006 představil nové obaly s pomněnkovou barvou květin, oblíbeným odstínem Jeanne Lanvin, který údajně viděla na fresce Fra Angelico.
Lucas Ossendrijver
V roce 2006 byl jmenován vedoucím mužské řady Lanvin Lucas Ossendrijver, který před tím pracoval pro Kenzo nebo Dior Homme. Pánská ready-to-wear kolekce z roku 2006 byla inspirována filmem Jeana-Luca Godardem.
V rámci kolekce AW 2006 uvedl na trh první tenisky sneakers značky Lanvin. Boty se později dostaly i do dámských kolekcí. V květnu 2009 byla v jejich semišové verzi s metalickými růžovými špičkami vyfotografována Michelle Obama, když pracovala jako dobrovolnice v potravinové bance ve Washingtonu, D.C. Tenisky se tehdy prodávaly za 540 dolarů.
Bouchra Jarrar
Bouchra Jarrar byla jmenována kreativní ředitelkou Lanvinu v březnu 2016. Od ledna 2010 byla hostující členkoud a od roku 2014 je stálou členkou francouzské Chambre Syndicale de la Couture.
10 let pracovala jako ředitelka studia Nicolase Ghesquière ve značce Balenciaga. V roce 2006 přešla do francouzského módního domu Christian Lacroix a pracovala po boku návrháře jako ředitelka haute couture až do uzavření společnosti v roce 2009.
V roce 2010 založila svůj vlastní módní dům a už v roce 2013 získala oficiální označení Haute Couture.
V roce 2017 však Bouchra Jarrar z pozice kreativní ředitelky značky Lanvin odešla. Stalo se tak po realizaci pouze dvou ready-to-wear kolekcí pro tuto značku.
Současný kreativní ředitel Bruno Sialelli
Francouzský designér Bruno Sialelli byl v lednu 2019 jmenován novým kreativním ředitelem Lanvin. Od února 2021 je také hlavním návrhářem značky.
Před tím pracoval pro další významné značky, jako jsou Loewe, Balenciaga nebo Acne Studios. Bruno Sialelli představil svou první kolekci pro Lanvin na podzim zimu 2019 a od té doby pokračuje ve vedení kreativního směru značky.
Lanvin ve svém prohlášení odhalil, že jmenování Sialelliho znamená „nový klíčový směr“.